RÖPORTAJLAR

Aydilge
Aydilge
Aydilge ile son single çalışması 'Yo Yo Yo' nun detaylarını konuşmak üzere bir araya geldik.
07.08.2017

'YO YO YO' NASIL BİR ŞARKI?

Açıkçası 'Yo Yo Yo' çok keyifli bir parça. Ben şarkıyı yaparken, sözlerini yazarken çok keyif aldım. Şarkının orjinali bir Yunan parçası aslında. Yunanistanlı çok önemli bestecilerden biri olan Christos Dantis'den aldık parçayı. Ve biz parçayı Türk versiyonuna dönüştürdükten sonra o da çok sevdiğini dile getirdi. Hatta yazdığı mektupta 'Bizim Yunan versiyonundan bile daha keyifli olmuş' diyerek çok tatlı bir şekilde bizi tebrik etti. Dolayısıyla bunun için de çok mutluyum. Çünkü bir şarkıyı coverlamak bir risk taşıyor. Orjinalinden daha iyi olmasına çalıştık. Şarkının sahibinden bunu duymak da beni çok memnun ve mutlu etti. Şarkının aranjesi de Alper Atakan'a ait.

BİZE BİRAZ VİDEO KLİPTEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Klibi Murad Küçük çekti. Ben kendisine bayılıyorum. İnanılmaz yetenekli bir yönetmen. Ve bizi gerçekten çılgın bir Çingene punk orkestrasına dönüştürdü. Gülay Kuriş, ben ve orkestrama çok özel kostümler hazırladı. Ve klibi çekerken çok eğlendik. Koyunlar mı kovalamadı, kuzular mı kaçmadı, tramvayların önüne mİ atlamadık? Neler neler oldu, çok eğlendik. Oradan oraya ışınlanan bir orkestra gibiyiz.  Şarkının ruhuna uygun çok çılgın bir klip oldu.

ŞARKININ VERMİŞ OLDUĞU BİR MESAJ VAR MI?

Şarkının sözlerini yazarken de en çok şuna dikkat ettim. Günlük rutin hayatın bizi nasıl boğduğuna, nasıl tek düze yaşamlara hapsolduğumuza dair küçük bir eleştiri var şarkıda. Çok neşeli olmasına rağmen o eleştirel yanını da koruyor. O yüzden ben çok istiyorum ki herkes kendi düşlerini takip etsin ve istemediğimiz şeylere, itiraz ettiğimiz şeylere 'Yo Yo Yo' diyebilelim. Belki şarkıyı hep beraber söylerken kendimizi daha güçlü hissederiz diye düşünüyorum.

YENİ PROJELER NELER?

Ben pek yerinde durabilen bir müzisyen değilim. Üretmeden duramıyorum. O yüzden sürekli yeni parçaların peşindeyim. Yeni besteler yapmak için şu anda enerji depoluyorum. Ama bambaşka akustik projelerim de var. Daha önce size anlattığım 'Evden Canlı Canlı' projem vardı. Evde çektiğimiz canlı akustik kayıtları paylaşmıştık sizlerle. Buna benzer çalışmalar devam ediyor. Hatta çok güzel bir yaylı dörtlüsüyle beraber yeni bir proje var. Onun da konserleri başlayacak. Ama tabii sizin o alışmış olduğunuz Aydilge müziği, Aydilge soundu da bir yandan her zaman devam edecek.

KONSERLERİNİZİ NERELERDEN TAKİP EDELİM?

Tabii ki 'Yo Yo Yo' nun gördüğü ilgiyle beraber güzel bir turnemiz, konser akışımız da var. Bunların hepsini resmi web sitem "aydilge.net", Twitter'dan "Aydilge Sarp", Instagram'dan "Aydilgeonline", Facebok'dan "Aydilge" hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Orada tüm konser detaylarını, hem de konser öncesinde ve sonrasında enteresan videolarda paylaşıyorum.

 

http://cdn.powerturk.com/banners/s/e/seniste-1502452816.jpg
http://cdn.powerturk.com/banners/j/a/jack-1502452931.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Derya Uluğ Ne Münasebet Dmc
2
Ziynet Sali Deli Divanenim Dmc
3
Murat Boz Geç Olmadan Dmc
4
Bengü Geçmiş Olsun Felix - Dmc
5
Hadise Farkımız Var Pasaj Müzik