RÖPORTAJLAR

Erdem Yener
Erdem Yener

İlk albümü 'Kirli'yi 2008 yılında yayımlayan Erdem Yener, 2013'te müzikseverlerle buluşturduğu 'Rüyalar Kızı' teklisinin ardından sessizliğini yepyeni şarkılardan oluşan 'Çıplak' albümüyle bozdu. 

09.01.2017

ALBÜMÜN HAZIRLIK SÜRECİNDEN BAŞLAYALIM.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Ozan Tügen ile buluştuk ve albümün prodüktörlüğünü üstlendi. Yol arkadaşlarımızdan Gürkan Bozacı'nın da katılımıyla, ikisinin aranjörlüğünde yaklaşık bir yıl süren çalışmanın sonucunda albümü tamamladık. Mix'leri Deniz Doğançay yaptı. Mastering'i ise milli gururumuz Evren Göknar'a ait.

'ÇIPLAK' ALBÜMÜNÜ BİZE ANLATIR MISINIZ?

Albüm 9 şarkıdan oluşuyor. 8 şarkının söz ve müziği bana ait. Çıkış şarkımız 'Gece'nin söz ve müziğinde ise Gürkan Kömürcü'nün imzası var. Albümün adı 'Çıplak'. Tabii bu sexist bir başlık değil. Çıplak ile anlatmak istediğim aslında olabildiğince ilkel bir iletişim biçimini benimseme gayretimden kaynaklanıyor. İlk albümüm 'Kirli'de de böyle bir başlığa başvurmuştum. İçinde bulunduğum dönemde en çok hissettiğim ve ilgilendiğim şey ne ise, o dönemde yazdığım şarkıları bir araya getirmeyi seviyorum. Toplamda belki bir şarkıyla anlatamayacağım şeyi, birden fazlasıyla özetlediğime inanıyorum. 'Çıplak' da böyle bir albüm.

YAPTIĞINIZ MÜZİĞİ NASIL YORUMLARSINIZ?

Yaptığım müziği gerçekten yorumlamak zor. Temelde tabii buna rock müzik diyebiliriz. Ama bende doğduğumdan beri dünya kadar rock müzik dinledim. Birçok büyüğümüzden etkilendiğimi söyleyebilirim. Benim tek hedefim yaptığım müzikte tek olabilmek. Bunun için çaba sarf ediyorum. Güzel bir müziğimin olduğunu düşünüyorum. Adı ile müsemma, makyajını oldukça azalttığımız, modern müziğe sahip bir albüm olduğunu düşünüyorum.

KARTONET FOTOĞRAFLARINDA KİMİN İMZASI VAR?

Albümün fotoğraflarını Zeynep Özkanca çekti. Kendisiyle ne yapabiliriz diye düşünürken, aslında benim 'Çıplak' albümüyle ne anlatmak istediğim konusuna yoğunlaştık. Bir insan olarak kendimi çok abartmama gayretindeyim. Sıradan bir canlı olduğumun farkındayım. Madem ki makyajsız bir yola gidiyoruz. Zeynep'e ''Beni doğal ortamımda görüntüle'' dedim. Bol metaforlu bence tatlı ve şakalı güzel bir albüm kapağı çalışması oldu.

ALBÜMÜN İLK VİDEO KLİBİ 'GECE' ŞARKISINA GELDİ.

Albümün tavrını en iyi özetleyen şarkı 'Gece' olarak düşündüm ve bu şarkıyla çıkış yaptım. Mümkün olduğunca albümdeki diğer şarkıları da görselleştirme çabamız olacak. 'Gece'nin video klibini Berat Baytekin yönetti. Tabii yine dil birliği burada da işe yarayacaktı. Vizyonuna ve yeteneğine inandığım biri. Gençlik yıllarımızda aslında hepimizin yaşadığı bir hikayeyi video klibe taşıdık. Duygularını net olarak ifade etmeyi bir sebepten dolayı başaramayan insanların canının nasıl sıkılacağına dair bir kesit çektik. Video klipte; Onat Bulut, Doğa Bursalı, Özge Özbay, Sema Arslan, Emre Uğur Sezgin ve Arda Yetkinoğlu rol aldı. Hepsi birbirinden yetenekli arkadaşlarım. Çekimler iki gün sürdü. Buradan sizin aracılığınız ile klipte emek verem herkese çok teşekkür ederim.

SİZİNLE İLGİLİ GELİŞMELERİ NEREDEN TAKİP EDELİM?

Twitter, Facebook ve Instagram'dan 'erdemyener' hesaplarından benimle ilgili tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

http://fcuuyhj7.rocketcdn.com/banners/s/e/seniste-1502452816.jpg
http://fcuuyhj7.rocketcdn.com/banners/j/a/jack-1502452931.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Sıla Yan Benimle Sony
2
Seksendört Yorma Poll Production
3
Tarkan Yolla DMC
4
Buray Mecnun Sony Müzik
5
Bahadır Tatlıöz Takvim Dmc