Cumhurbaşkanı Erdoğan: Perşembe veya cuma günü aşılama çalışması başlayacak
Güncel Haberler
Jan 12, 2021 11:45

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "COVID-19 aşısı belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma günü uygulanmaya başlayacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan 2021 yılının ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, 3 saat 50 dakika sürdü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

 

'Ekonomimizin direncini korumayı başardık'

 

Koronavirüs salgınının ülkemize sıçramasıyla, zaten güçlü olan sağlık alt yapımızı yeni açtığımız hastanelerle güçlendirdik. Ekonomide de aldığımız tedbirlerle salgının ülkemize gelişini geciktirerek büyüme oranımızı artırdık. Önlem ve teşvikler sayesinde ekonomimizin direncini korumayı başardık.

 

'Kriz tellallarının payına yine hüsran düştü'

 

Ülkemiz de dünyayı etkileyen sıkıntılar ve yaşadığı afetler sebebiyle geçtiğimiz yılı oldukça büyük bedeller ödeyerek geride bıraktı. Salgına bel bağlayan kriz tellallarının payına yine hüsran düştü. 2021 büyümenin sürdürüleceği bir yıl olacak. Güven ve istikrar iklimini güçlendirerek, kayıplarımızı telafi edecek daha büyük atılımların hazırlıkları içindeyiz.

 

'Küresel ekonominin küçüldüğü bir dönemde ekonomimiz büyüdü'

 

Ekim ayında sanayicilerimiz tarihimizin en yüksek aylık üretimini gerçekleştirdi. Bu yılın ilk haftasında borsa endeksi yüzde 4,3'lük artışla rekor tazeledi. Küresel ekonominin yüzde 4'ten fazla küçüldüğü bir dönemde ekonomimiz büyüdü.

 

'Bunların derdi milletle, milletin tercihleriyledir'

 

Türkiye'nin huzurunu kaçırmak isteyenlerin asıl amacını gayet iyi biliyoruz. Bunların derdi milletle, milletin tercihleriyledir. Bunlara oy vermeyen öğretmen sözde öğretmen, muhtar sözde muhtar, çiftçi sözde çiftçi, hakim sözde hakimdir. Teröriste terörist demekten bile aciz sözde genel başkanı CHP seçmeninin sağduyusuna, aziz milletimizin irfanına havale ediyoruz. Türkiye vesayet günlerini geride bırakmıştır. Artık bu ülkede Cumhurbaşkanı milletin yarısından fazlasının iradesiyle belirleniyor. Uzunca bir süre demokrasi kılıfı altında en ilkel faşizmi, özgürlük kılıfı altında en vahşi diktatörlüğü mazlumlara dayatanların sırça köşkleri başlarına yıkılıyor.

 

'Türk demokrasisi bu çukur zihniyeti hak etmiyor'

 

Kaos denemeleriyle 83 milyonun huzurunu kaçıranlar karşılarında hukuku bulmaya devam edecek. Milletimiz, geçmişte defalarca maruz kaldığı felaketlerin müsebbiblerini deşifre etti. İdeolojik saplantılarını, marjinal eğilimlerini, fıtrata aykırı sapkınlıklarını, terör örgütlerine payandalıklarını cilalı kavramlarla topluma dayatanlar için yolun sonu görünmüştür. Türk demokrasisi, millete ve onun temsilcilerine hakareti, siyaset zanneden bu çukur zihniyeti hak etmiyor.

 

'2023 hedeflerini engelleyemeyecekler'

 

Milletimizle birlikte son nefesimize kadar hak yolunda yürümeye devam edeceğiz. Ne kadar azgınlaşırlarsa azgınlaşsınlar, ülkemizin yeniden yapılanan küresel, siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yeri almasına mani olamayacaklar. Demokraside ve kalkınmada 2023 hedeflerini engelleyemeyecekler. Cumhurbaşkanı olarak yasama, yürütme ve yargı gücünü, milletimizi bu tehditlere karşı korumak için seferber etmek anayasal vazifemizdir.

 

'Her alanda su tasarrufu yapmak zorundayız'

 

Ciddi bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıyayız, barajların bir kısmının tamamen boşaldığı bir dönemdeyiz. Hep birlikte tedbir almalıyız. Günlük kullanımdan tarımsal sulamaya kadar her alanda tasarrufu esas alan bir anlayışla hareket etmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizdeki suyun üçte ikisinden fazlası tarımda kullanılıyor. Bunun için baraj ve gölet depolama alanlarının yanı sıra sulama tesislerinin inşasına hız veriyor ve yeraltı barajlarına da başlamış vaziyetteyiz. Doğru yöntemler ve bilinçli tüketim ile sulamada yüzde 50'ye yakın tasarruf edebileceğimize inanıyoruz.