GÜNDEM
Güncel Haberler
Aug 9, 2022 12:38

*AYM, Gezi Parkı olaylarında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili dosyayı karara bağladı. Korkmaz ailesine 67 bin 500 lira tazminat ödenmesine hükmedildi. Bir polis de yeniden yargılanacak.

*Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin çok sayıda suç kaydı olduğu kaydedildi.

*Yeni Varlık Barışı'nda ayrıntılar belli oldu. 31 Mart 2023'e kadar yapılacak başvuru ile vergi dairelerinde herhangi bir beyanda bulunulmasına gerek olmayacak.

*Motorine indirim geliyor.Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira indirim gelecek.

*Ukrayna Güvenlik Servisi, Ukrayna ordusunda görevli üst düzey yetkililere suikast planlayan Rus suikast ekibinin yakalandığını açıkladı.Rus suikast ekibinin Ukrayna topraklarına Belarus üzerinden girdiği ifade edildi.

*Çin ordusu, süresi pazar günü öğle saatlerinde dolmasına rağmen,Tayvan çevresinde tatbikatlarını dün de sürdürdü. Tayvan, Çin'e ait 39 savaş uçağı ve 13 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

*Almanya'da Hamburg Başsvcılığı, Başbakan Scholz'un e-postalarını incelemeye aldı. Gerekçe, Hamburg'daki bir özel bankanın 47 milyon vergiden kaçınmasını sağlamak. Başbakan 19 Ağustos'ta ifadeye çağrılacak.

*Japonyalı ünlü modacı Issey Miyake, 84 yaşında yaşamını yitirdi. Kendi ismiyle marka olan Miyake bir süredir kanserle mücadele ediyordu. Kyodo haber ajansı Miyake'nin 5 Ağustos'ta yaşamını yitirdiğini açıkladı.

*Avrupa'yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgası Romanya'da da kriz yarattı. Tarım ürünleri yeterli olgunluğa erişemeden tarlalarda kuruyor.Ülkedeki nehirlerde de su seviyesi oldukça düştü.

*Grönland'ı kaplayan buz tabakasının hızla erimesi milyarderleri harekete geçirdi. Bir grup multi milyarder,kritik madenleri bulmak için buzulların eridiği uçsuz bucaksız alanlara şimdiden yatırım yapmaya başladı.

*Dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi olan Google, sabah saatlerinde kesintiye uğradı.TSİ 4:30 sıralarında yaşanan kesintiden on binlerce kullanıcı etkilenirken, şirket sorunun hızla çözüldüğünü söyledi ve özür diledi.

*WhatsApp, sesli durum özelliğinin ardından yeni bir geliştirme yapıyor. Gönderilen mesajları silme süresi 60 saate çıkacak.

 

*Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki evinin FBI tarafından basıldığını duyurdu. Trump, baskına ilişkin "Böyle bir saldırı ancak bozuk, üçüncü dünya ülkelerinde gerçekleşebilir" dedi.

*Associated Press, konudan bilgisi bulunan kişilere dayanarak, FBI aramasının, Trump'ın Beyaz Saray'daki görevi sırasında Florida'daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti.

*Rusya, ABD ile imzalanan son nükleer anlaşma kapsamındaki unsurlarını geçici olarak denetime kapattı.Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor.

*Ukrayna IMF'ye yeni bir özel program başlatmak için resmen başvuruda bulundu. IMF verilerine göre Ukrayna'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının 2022'de yüzde eksi 35 azalması bekleniyor.

*Dünya Bankası, Ukrayna'ya 4,5 milyar dolarlık ek finansman sağlanacağını duyurdu.Ek finansmanın, sosyal ödemeleri, sağlık hizmetleri ve emekli maaşlarını karşılamada yardımcı olacağı ifade edildi.

*Tayvan Dışişleri Bakanı Wu, Pekin'in ada yakınlarındaki askeri tatbikatlarını Tayvan'ı işgal etmeye hazırlanmak için kullandığını söyledi.Wu, "Çin'in asıl niyeti Tayvan Boğazı ve bölgedeki statükoyu değiştirmek" dedi.

*Çad'da geçiş hükümeti ve muhalif gruplar arasında barış anlaşması imzalandı.Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, barış anlaşmasının Çad halkının kalkınmasına ve istikrarına katkı sağlaması temennisinde bulundu.

*Küba'nın Matanzas Limanı'ndaki tanker üssünde 5 Ağustos'ta meydana gelen ve 1 kişinin öldüğü patlamalarda yaralıların sayısı 4 kişi artarak 125'e yükseldi. Patlamaların ardından yangın halen kontrol altına alınamadı.

*İtalya'nın Savona kenti yakınlarında çıkan ve henüz kontrol altına alınamayan orman yangınında 120 kişi tahliye edildi. Bölgeden geçen kara yolu ile demir yolu ulaşımında aksaklıklar yaşanıyor.

*"Grease" filmiyle hafızalara kazınan ünlü oyuncu ve şarkıcı Olivia Newton John, 73 yaşında meme kanserine yenik düştü.

*Dünyanın en yaşanabilir yeri bir kez daha Avusturya'nın başkenti Viyana oldu. En yaşanmaz olarak görülen yer ise Suriye'nin başkenti Şam.