RÖPORTAJLAR

Aydilge

Aydilge, 'Evden Canlı Canlı' adlı yepyeni bir proje ile dinleyicilerinin karşısına çıktı. Aydilge ile yeni projesini ve gelecek planlarını konuştuk.

20.03.2017

PROJE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

'Evden Canlı Canlı' Türkiye'de ilk defa yapılan bir proje. Bu yüzden çok heyecanlı ve mutluyum. Hepimiz aslında samimiyet, içten ve organik bir arayıştayız. Ben hep radyolar ve televizyonlar aracılığı ile insanların evine gidiyorum. Peki onlar bana gelse nasıl olur dedik ve bu sefer evin içinde, her şey doğal hali ile bir kayıt gerçekleştirdik. Her şeyi olduğu gibi o anda canlı canlı bir konser gibi kaydettik. İstedik ki siz tam anlamıyla beni yanı başınızda, benim evime gelmiş gibi hissedin. Evimizde aşkla, sevgiyle müzik pişirdik. Taze taze fırından çıktığı anda da dinleyiciyle buluşturduk.

ALBÜMDE KAÇ ŞARKI VAR?

Albümde sekiz parça var. Bunların yedisinin söz ve bestesi bana ait. İlk albümümde yer alan şarkılara cover yaptık. Belli bir popülariteye eriştikten sonra insanlar şarkılarınızı biliyor ve takip ediyor. Ama İlk albümler hep biraz daha geri planda kalıyor. Bu yüzden onları ortaya çıkarmak istedim. Bu şarkıları akustik sound'a uyarlayarak, yeniden aranje ederek yaptık.

YUNUS EMRE'NİN ÖLÜMSÜZ ESERİ 'GEL GÖR BENİ' DE ALBÜMDE YER ALIYOR. BU ŞARKIYI SEÇMENİZİN ÖZEL BİR SEBEBİ VAR MI?

Ben gerçekten aşk ile müzik yapan bir insanım. Şarkıda bahsedilen ilahi bir aşk. Ben bunu müziğe de çok benzetiyorum. Müziği, yaratıcının en büyük ifadelerinden biri olarak görüyorum. Çok kendime yakın bulduğum bir şarkı. Aslında benim başka bir şarkımı yapacaktık. Son anda bu şarkıyı yaptık. Daha öncesinden çalışmadan, aranjesine vakit ayırmadan bir denedik ve bir anda ortaya çıkan, hepimizin gönlünden geçen bir parça oldu. Zaten bütün şarkılar doğal. Ama bu şarkının içtenliği bir başka oldu. Yunus Emre'de sanırım bunu isterdi diye düşünüyorum.

PROJENİN İLK VİDEO KLİBİ 'GEL GÖR BENİ' EKRANLARDAKİ YERİNİ ALDI.

Biz kayıtları yaparken bir yandan da hepsi canlı olarak videoya alındı. O videolar tabii ki görmeye alıştığımız video klip mantığında değiller. Son derece naif ve olduğu haliyle. İki kamera ile çekildi. Kurgusu da çok doğaldı. Benim takipçilerim bilir evdeki kedim Miko'da bizimle birlikteydi.

SON DÖNEMDE SİNGLE ÇALIŞMALARIYLA DİNLEYİCİLERİNİZLE BULUŞTUNUZ. BU PROJENİN ARDINDAN BİR SİNGLE DAHA GELECEK Mİ?

'Evden Canlı Canlı' akustik projesinin kayıtlarını dijital bir albüm olarak paylaştık. Klipleri de sırayla sevenlerimizle buluşturacağız. Şu an üç tanesi açıldı ama sekize tamamlanacak. Bu arada yeni şarkının hazırlıkları devam ediyor. Ama bu akustik projeyi de devam ettirmek istiyorum. Evde dinleyicileri de alarak konser vermeyi de düşünüyorum. Alışılagelmiş akustik enstrümanların dışında enstürümanlar kullanmak da istiyorum. Sadece kendi kültürümüzde değil, yabancı kültürlerden gelen etnik enstrümanları da içermesini istiyorum. Aynı zamanda bu albümde çello, keman yaylı grubunu da görüyoruz. Dolayısıyla tam bir kültürel sound yelpazesi yaratmayı amaçlıyorum. Yeni single'da bunun izleri olacak diye düşünüyorum.

YOĞUN BİR KONSER PROGRAMINIZ VAR. GELİŞMELERİ NEREDEN TAKİP EDELİM?

Konserlerimiz her zaman devam ediyor. Konserleri artık çeşitlere ayırıyorum. Akustik ve benim daha eğlenceli ve hareket odaklı konserlerim şeklinde. Bütün tarihleri ''aydilge.net'' adresinden ve Twitter ''AydilgeSarp'', Instagram ''aydilgeonline'' hesaplarından takip edebilirsiniz.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerpop/banners/4/-/4-1537800721-1563542209.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerpop/banners/p/o/pop20-300-1563542333.png