RÖPORTAJLAR

Manuş Baba

22.12.2017

ALBÜMDE KİMLERLE ÇALIŞTINIZ?

'Dönersen Islık Çal' adlı ilk stüdyo albümüm Nisan ayının son haftası yayınlandı. Bu albümde çok sevgili müzisyen dostlarım Onur Taşkan, Ata Erdem Şimşek, Vural Ardıç, Tansu Çuhacı, Erdinç Ayar, Akın Eldes, Volkan Şenlendirici ve Ayhan Aydın bize eşlik etti. Albümü Erekli - Tunç stüdyosunda kaydettik. 11 şarkıdan oluşan, 9'u beste, Ahmet Arif, Cemal Süreya, dokunuşlarının da olduğu bir albüm. Benim çocukluk zamanlarımdan beri hatıralarımı taşıdığım ve ismiyle birlikte bir bütünlük oluşturmaya çalıştığım bir albüm oldu benim için.

BİRAZ DA ALBÜMÜN İÇERİĞİNDEN BAHSEDELİM?

Albüm içeriği ile ilgili de şöyle bir fikir vermek isterim. O yol haritası dediğimiz konu, yıllardır içimde beslediğim ne varsa, belki çocukluğumdan bu yana büyüttüğüm, benim kişisel çocukluğum içerisinde barındırdığım en büyük hissiyatım ile belki de albüm daha anlamını buluyor. Bununda sebebi de geçmişle gelecek arasında kurmaya çalıştığım o bağ benim için çok önemli ve tabi ki albüme, müziğe ve sounda yansıtabilmek benim en büyük amacımdı.

ALBÜMDE HANGİ TARZDA ŞARKILAR VAR?

Tarz olarak belki şu an tam olarak bir şey diyemem çünkü henüz çabalıyorum ve gayret gösteriyorum bir şeylerin net oluşması için. Çünkü zamana yaymam gereken, öğrenmem gereken çok şey var. Bu konuda da tarzı, zamanın, mekanın, uyumun, erkeğin, kadının, toplumun, annenin, babanın, bu zamanda kadar güzelliğe dair ne varsa bir şekilde zamana yaymak istiyorum. Şu anda da albümü bir tarz olarak nitelendirmek istemiyorum aslında. Çünkü albümde türkü bestem var, rock bestem var, belki nostaljik pop 90'lar – 80'ler hatırası şarkılar var. Şu an literatür olarak Manuş Baba müziğinin oluşması için attığım ilk adım 'Dönersen Islık Çal', tarz olarak Manuş'un ilk harflerinin oluşmaya başladığı andır benim için.

ALBÜMÜN İLK VİDEO KLİBİ 'ETEĞİ BELİNDE' YE GELDİ. BİZLERE KLİPTEN BAHSEDER MİSİNİZ?

'Eteği Belinde' adlı şarkımıza klibimizi Ahmet Can Tekin yönetmen dostumuzla birlikte çektik. İstanbul'un eski mahalle kültürüne dair bir düğün çektik aslında. Bu düğünde, bizim geçmişten bu zamana kadar içimizde büyüttüğümüz o dostluğun aslında bir şekilde yansımasını klipte kullanmak, kullanırken de bunu içten yaşamayı, kendimizi de mutlu etmeyi isteyip, insanlara da bunu benimsetmek istedik. Ona göre de bir çaba sarf ettik ve çok içimize sinen bir klip oldu bizim için. Şarkının sözü ve müziği de bana ait.

KONSERLER DEVAM EDİYOR MU?

Önceki senelerde 'Albümsüz Turne' adında sayısız konser çalma fırsatı yakaladık. Tabi dinleyicinin desteğiyle birlikte birçok şehirde, birçok konserde dinleyici ile buluşma şansı yakaladık. Şu anki süreçte de albümle birlikte konserlere devam etmeye çalışıyoruz. Aslında benim için çok değişen bir şey olmadı. Eskiden nasıl oluyorsa, konserlerimiz bizi güzel insanlarla buluşturmaya devam ettiriyor. Yoğun bir şekilde de devam ediyoruz.

DİNLEYİCİLER SİZİNLE İLGİLİ GELİŞEMELERİ NERELERDEN TAKİP EDEBİLİRLER?

Dinleyicilerimiz benimle ilgili bilgilere "www.manusbaba.com" resmi web sayfamızdan, onun dışında Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarından Manuş Baba olarak ulaşabilirler.

TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ben teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerpop/banners/4/-/4-1537800721-1563542209.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerpop/banners/p/o/pop20-300-1563542333.png