ALBÜMLER

Ozan Doğulu
Ozan Doğulu
DMC
01.01.2010

Türk pop müziğinin dev isimleri başarılı prodüktör ve dj müzik dünyasının sevilen ismi 

Ozan Doğulu’ nun ilk albümü “130 bpm” de  bir araya geldi. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Tarkan ve Kenan Doğulu ilk kez aynı albümde ! Her biri stüdyoya girerek unutulmaz şarkılarını  bu albüm için yeniden seslendirdi. Yazın dans şarkıları yepyeni düzenlemeleri, yeni kayıtları ve Ozan Doğulu imzası ile bu albümde. 

Yaklaşık 30 yıllık müzikal kariyerinde orkestra şefliği, prodüktörlük ve sayısız aranjesi ile bir çok projede yer alan Ozan Doğulu son yıllarda profesyonel olarak ilgilendiği Dj performansı ile de müzik severlerin beğenisini kazandı. Türkiye’nin önemli gece klüpleri ve partilerinde sahnelediği Dj performansını bir albüme yansıtmayı planlayan başarılı müzisyenin ilk albümü “130 bpm”  Türk Pop Müziği’nin unutulmaz şarkıları ve iddialı yeni eserlerden oluşuyor. Yaklaşık bir yıl süren stüdyo çalışması ile tüm şarkıların kayıtlarının yeniden yapıldı. Albümde bestesi Ozan Doğulu’ ya ait olan “Herkes Oynuyor” isimli enstrümental bir eser de yer alıyor. 

Bir çok hit şarkıyı barındıran albümün ilk klibi sözleri Sıla müziği ise Ozan Doğulu’ya ait olan eğlenceli şarkı Alain Delon’a Murat Onbul yönetmenliğinde çekildi. Fotoğraf çekimleri için Mehmet Turgut’un objektifinin karşısına geçen Ozan Doğulu’nun ilk albümü “130 bpm” 17 Haziran  Perşembe günü müzik marketlerdeki yerini aldı. 

Not:

BPM İngilizce'de Beats per minute yani dakika başına düşen vuruş sayısıdır. Müzikteki tempoyu ölçmek için kullanılan bir birim olan BPM müzisyenlerin ve dj'lerin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü bir parçanın geçişini yaparken veya parça arkasına beat eklerken 2 parçanın da BPM değerlerinin aynı olması gerekir. Aksi halde beat ve orjinal parça arasında kayma olacak ve sesler birbirine karışacaktır. Her müzik türünün BPM'i farklılık gösterir. BPM müziğin akışını belirler. 

Peki nasıl hesaplanır bu BPM ?

Hesaplamanın çeşitli yöntemleri vardır. Zor olan 1 dakikadaki vuruş sayısını hesaplamaktır.(Bunu el veya ayaklarınızla ritim tutarak yapabilirsiniz. Biraz kolaylaştırmak gerekirse 30 saniyedeki vuruş sayısını 2 ile çarpın. Dans şarkıları genelde 120 BPM'den fazla oluyor.

 

Ozan Doğulu albümüne isim ararken albümdeki şarkıların çoğunluğunun 130 BPM olduğunu görünce   albümüne 130 BPM adını vermiş.

1.     Kaybolan Yıllar feat.Sezen Aksu

2.     Unutmamalı feat.Tarkan

3.     Bunlar da Geçer feat.Kenan Doğulu

4.     Alain Delon feat.Sıla

5.     Ay Yüzlüm feat.Ferhat Göçer&Funky C

6.     Bir Garip Yolcuyum feat.Ajda Pekkan

7.     Hata feat.Mustafa Ceceli

8.     Pare Pare feat.Tarkan

9.     Sen Mutlu Ol feat.Ziynet Sali

10.     Herkes Oynuyor feat.Agusev Brass Band

11.     Tutamıyorum Zamanı feat.Kenan Doğulu

12.     Öp feat.Kenan Doğulu

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
PowerTürk Pop 40
1
emre aydın Kör Kuyu Doğan Music Company
2
İkilem Geçemem Senden Avrupa Müzik
3
Gökhan Türkmen Mahşer Gtr Müzik
4
KÖFN Bi' Tek Ben Anlarım Hypers Music
5
Melek Mosso Yıllar Affetmez Yaşar Kekeva Plakçılık