RÖPORTAJLAR

Aydilge
Aydilge

Kendi söz ve bestelerini yazan ender kadın sanatçılardan Aydilge, yeni albümü 'Kendi Yoluma Gidiyorum'un detaylarını bizlerle paylaştı.

09.07.2018

'KENDİ YOLUMA GİDİYORUM' ADLI ALBÜMÜNÜZÜ MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTURDUNUZ. BİZLERE ALBÜMÜ ANLATIR MISINIZ?

11 şarkı var albümde. Hepsinin söz ve bestesi bana ait. Zaten genelde kendi söz ve bestelerimi yazıyorum ama bu albümde özellikle bunun olmasını çok istedim. Çünkü 'Kendi Yoluma Gidiyorum' da tabii ki insanın kendi yazdığı, kendi kalbinden çıkan şarkıların ve sözlerin olması gerektiğini düşünüyorum. "Kendi yoluma gidiyorum" dediğimiz zaman çok bireysel bir şeymiş gibi görünüyor ama çoğu insanla aynı duyguları paylaştığım için, o duygulara değinebildiğimi, dokunabildiğimi düşünüyorum.

NASIL BİR ALBÜM OLDU?

 İçinde yalnızlıktan, sevgiye, hayal kırıklığına, mutsuzluğa, umuda, hüzne, acıya dair çok fazla duygunun yer aldığı bir albüm ama hep benim hayata olumlu bakmaya çalışan pozitif tarafım da yine orada hissediliyor. En hüzünlü şarkıda bile yine o umudu hissedebilecek dinleyiciler.

SÖZ VE BESTELER SİZE AİT. PEKİ ARANJELERDE KİMLERİN EMEĞİ VAR?

Pek çok farklı aranjörle çalıştım. Çünkü istedim ki tek düze bir durum, monoton bir durdum olmasın. Ya da en çok tutmuş şarkılarımın formülünü izleyeyim, kolaycılığa kaçayım, bu yine tutar nasıl olsa diye düşünmeden yenilikler yaratmaya çalıştım. Dorukhan Yaldız, Atakan Ilgazdağ, Samuray Gökçe ve Alen Konakoğlu ile çalıştım. O yüzden rengarenk bir albüm ama kendi içinde de bütünlüğü olan bir albüm.

BİRAZDA ALBÜME ADINI VEREN ÇIKIŞ ŞARKINIZDAN BAHSEDELİM. NEDEN BU ŞARKIYLA ÇIKIŞ YAPTINIZ?

Çünkü albümün genel konseptini özetliyor. Kim ne derse desin ben kalbimin sesini dinliyorum. Şarkının özeti bu aslında. Bazen toplum tarafından kabul görmek, insanlar tarafından daha çok sevilmek için özümüzden vazgeçme durumumuz oluyor. Mutluluğu böyle bulabileceğimizi zannediyoruz ama öyle olmuyor işte. O yüzden 'Kendi Yoluma Gidiyorum' özetle, insanın kalbinin sesini bulmasını öneren, bunun en güzel yol olduğunu anlatan bir şarkı.

VIDEO KLİBİN HİKAYESİNİ BİR DE SİZDEN DİNLEYELİM…

Klipte özellikle şuna dikkat ettim; bir sahne var, arkadaşlarım çok monotonlaşmış, içlerine kapanmış ve mutsuz bir şekilde hiç hareket etmeden oturuyorlar masada.  Ben ilk fitili yakıyorum, bir kek parçası fırlatıyorum ve daha sonra bir boya savaşı başlıyor. Herkes canlanıyor ve hareket etmeye başlıyor. Bunun tabi benim için manevi de bir anlamı var. Çünkü o monotonluktan, kısır döngüden herkes gibi olmaktan vazgeçmek ve rengarenk olmak. Hepsi beyaz t-shirtleri giyiyorlar ama bir anda o boya savaşıyla rengarenk bir dünya baş gösteriyor. O yüzden başka birine benzeyerek iyi olacağımızı sanmaktansa kendi içimizdeki renkleri bulmak, onları kucaklamak en değerlisi. Biraz bunu anlatmaya çalıştık klipte de. Klibi Erdi Sevinç çekti. Çokta güzel oldu. O cıvıl cıvıl, rengarenk coşku da şarkının ruhuna da çok uydu.

ARTIK ALBÜM ŞARKILARINI KONSERLERDE DE SÖYLEMEYE BAŞLADINIZ. NELER HİSSEDİYORSUNUZ?

Çok mutlu oluyorum. Geçen bahar arka arkaya konserlerimiz vardı. Aslında ilk Youtube'da ve radyolarda yayınlanmaya başladığı zaman gelen yorumlardan ne kadar sevildiğini görsek de, insanlarla konserlerde birebir kavuşma anı, birlikte söyleme anı benim için doruk noktası. Çünkü ben dinleyici kitlemi aile olarak görüyorum. Ve o kocaman ailenin hep beraber söylediklerini duymak o kadar mutlu ediyor ki beni. Bu yüzden o atmosfer en kıymetli şey benim için. Daha bakalım kaç kişi katılacak bizim ailemize. Çünkü yaz boyu sürecek konserler.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Seksendört Anlayamazsın Poll Production
2
Ece Seçkin Dibine Dibine DGL & DMC
3
Feride Hilal Akın&İlyas Yalçıntaş Şehrin Yolu Wovie & DMC
4
Emrah Karaduman feat. Derya Uluğ Sürgün Aşkımız DMC
5
Merve Özbey Vuracak Özdemir Müzik