RÖPORTAJLAR

Bengü
Bengü
Bengü kısa bir süre önce yepyeni bir albüm yayınlayarak eski albümünün henüz tüketememiş dinleyicilerine sürpriz yaptı. Sanatçının seslendirdiği Serdar Ortaç şarkısı “Gezegen” ile aynı ismi taşıyan albüm hakkında konuşmak için sanatçı ile bir araya geldik.
07.09.2008

ASLINDA BİR ÖNCEKİ KATIDINIZ YAYINLANALI KISA BİR SÜRE OLMUŞTU AMA SİZ YEPYENİ BİR ALBÜMLE ÇIKAGELDİNİZ. KISA SÜREDE YENİ BİR ALBÜM YAPMA FİKRİ NASIL ÇIKTI ?

“Gezegen” isimli 4. albümüm yaklaşık 2 ay önce piyasaya çıktı. Aslında evet . “Korkma Kalbim”den sonra çok uzun bir ara vermedim. Yakaşık 1 sene oldu 2 albümün arası. Yaz için dinamik bir şey yapmak, tekrar yeni bir şarkı ile dinleyicilerin huzuruna çıkmak istedim ben. Tam da o sırada “Gezegen” isimli şarkıyı Serdar’dan duyunca çok heyecanlandık ve tıpkı “Korkma Kalbim’de ki gibi hatta daha da iyi bir başarı elde edeceğinden emin olup bu şarkı ile beraber albüm çalışması içerisine girdik. Normalde harcayacağımız mesainin herhalde üç dört katını harcayarak yaklaşık 4 ay içinde albümü piyasaya çıkardık. Çok çabuk bir süre aslında ama hiç bir şeyden ödün vermeden, yine aynı kalitede, çok çalışarak, yine büyük bir ekip ile çalışarak, “Gezegen” albümünü Temmuz’un ilk haftası piyasaya çıkardık. Ne mutlu bana ki yine kısa sürede büyük başarı elde etti. Bunda benim olduğu kadar çalışan ekibin de büyük katkısı var o yüzden onlara da teşekkür etmek istiyorum. 

ALBÜM ÇIKAR ÇIKMAZ KONSER PROJELERİNİZ DE HIZ KAZANDI ?

Ben beni dinleyen herkese teşekkür etmek istiyorum çünkü geçtiğimiz yaz sezonu boyunca çok çok konser verdim en az bir 10-15 şehire gittik. Heryerde de “Gezegen” ve albümdeki diğer şarkıların ezbere bilinmesi, tabiki bizim için en büyük mutluluk. Alkışlanmak en büyük ödül diye düşünüyorum.

“GEZEGEN”İ NASIL KEŞFETTİNİZ PEKİ ? BİR DE BİZ BİRAZ UĞRAŞMIŞSINIZ ŞARKIYI ALIRKEN DİYE DUYDUK. DOĞRU MU ?

Serdar’ın albümünün hazırlık aşamasında elinde çok güzel bir sürü şarkı hepsi birbirinden kıymetli ama ben “Gezegen”in methni ortak bir ekip ile çalıştığımız için ekip içerisindeki fısıtıltılardan duymuştum bu şarkı çok iyi diye. İlk başta çok cesaret edemedim çünkü kendi albümüne koymayı düşündüğü bir şarkıydı. Daha sonra yine şans yaver gitti ve hem onun bana güvenmesi hem de şarkısını iyi seslendirebileceğimi bilmesi ve güzel dostşuğumuz sayesinde şarkıyı almayı başardım, iyiki de almışım ama diyorum ki acaba “Şeytan”ıda mı alsaydım ? 

“GEZEGEN”İN KLİBİNDE SİZİ ÖNCEKİLERDEN BİR HAYLİ FARKLI GÖRÜYORUZ. BU EKİP İLE İLK KEZ BİR ARAYA GELİŞİNİZ Dİ SANIRIM. BİRAZ SİZİN VİDEO KLİPLER HAKKINDA FİKİRLERİNİZİ ALALIM...

Müzik sektörüne baktığımızda eskiye göre klipler ileriye gideceğine gerileme var diye düşünüyorum. Bu kötülenecek bir durum değil çünkü mecbur kalınıyor bu işlere. Eski satışlar olmadığı için insalar yeterince para ve zaman yatırımı yapamıyorlar kliplere. Benim klibimde yaklaşık 50-60 kişilik bir ekip çalıştı ve üç dört hafta süren bir çalışma yaptık. Yani biz bu gün bir araya gelip ertesi gün klibi çekmedik. Yönetmenimiz Murat Küçük ile de tanışmayı da çalışmayı da çok istemiştim. Şanslı bir günümde Murat ile bir arya geldik ve onun o kocaman yüreği, titizliği, ekibinin başarısı sayesinde böyle bir klip ortaya çıktı.

ÇEKİMLER İSTANBUL’DA MIYDI YOKSA ŞEHİR DIŞINDAMIYDINIZ ?

İstanbul’da kaldık. Hadımköy’de gerçekleştirildi çekimler. 15 – 20 saat sürdü. Sabah 04:00’de uyandım. Zaten hiç uyumadım heyecandan ve sabah 05:00 gibi de yola çıktık. Murat istiyordu ki araba görüntülerini gün ışığında, güneş doğarken çekelim bunu kaçırmayalım. Ben çok heyecanlıydım. Her klipte aslında böyle heyecanlanıyorum bu en iyisi olacak diye ama ilk kez -sanırım yönetmenden de kaynaklı -Telesine’sini bile bu kadar merak ettiğim bir klip olmamıştı. Ne olacak diye gecelerce uyuyamadığım bir klip oldu. Tahmin ettiğim gibi çok beğenildi. Sevgili Murat ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bence çok izlenen ve sevilen kliplerden bir tanesi olacak.

PEKİ ALBÜMDEKİ EKİP NASILDI ? YİNE ÖNCEKİ EKİBİNİZİLE Mİ ÇALIŞTINIZ, YOKSA YENİ İSİMLER DE VAR MI ?

Albümdeki ekip aslında yine benzer. Prodüktörümüz sevgili Erol Köse. Çıkış şarkımızın da sözü müziği Serdar Ortaç’a ait. Şarkının aranjörü de Suat Aydoğan. Suat yaklaşık 3 albümdür benim uğurum oldu. Hep çıkış şarkılarımın düzenlemelerini o yaptı. Onun aranjesi oldUğu zaman içim çok rahat oluyor benim. Onun dışında “Unut Beni” geçtiğimiz sene sevilen slow parçalardan biri oldu. Onun bestecisi Adnan Fırat, “Unut Beni”yi aratmayacak 2 güzel şarkı hazırladı albüm için. Ödül Erdoğan da aranjölerimizden bir tanesydi. O da gerçekten çok genç ve çok tatlı bir arkadşımız ekibimde çalışmaktan çok keyif aldığım bir arkadşım. Bu sefer albümde 2 cover parça da seslendirdim. Bu güne kadar hiç denememiştim böyle bir şey. “Telafi” şarkısını ben Ebru Gündeş’den dinlediğimiz zaman çok beğenirdim, o dev sesten dinleyip beğenmemek mümkün değil sanırım ama ben de söylemek istedim bu şarkıyı. Baya bir zaman da oldu aslında o zaman 12 -13 yaşındaki genç kızlar şimdi şarkıyı haykıra haykıra “Sen Telafisi Olmayan...” diy söylüyorlar. Diğer bir coverımız da sevgili İlhan Şeşen’in “Tek Başına” adlı bir eseri. Onu yeniden selendirdim ve güzel bir aranje ile romantik şarkılardan bir tanesi oldu “Tek Başına”da.

BİR DE YENİ WEB ADRESİNİZ VAR. BURADAN DİNLEYİCİLERİNİZE HEM BU ADRESİ HATIRLATALIM HEM DE SİTENİN İÇERİĞİNDEN BİRAZ BAHSEDELİM.

Beni takip edenler ve sevenler artık bana www.bengu.com.tr’ den de ulaşabilecekler.Bu ismi almak aslında biraz zor ve uzun oldu ama sevenlerim için çok güzel bir site hazırladık. Çok uğraştık ama benim de içime sinen bir şey oldu. Onlar ile birlikte attığım adımlara karar vereceğim. Bunun dışında forumlarımız olacak. Oradan her türlü istek ve eleştirilerini ulaştırabilecekler. Onlara da bizzat ben karar vereceğim. Mail atabilecekler. Konser tarihlerini ve benimle ilgili tüm gelişmeleri internet sitemden öğrenebilecekler. Umarım ikinci klibin de hangi şarkıya çekilmesini istediklerini dinleyicilerimize soracağız ki bunun için de internet sitesinde bir oylama yapacağız. Bizler de ona göre yol haritamızı çizeceğiz. www.bengu.com.tr’de buluşmak dileği ile.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Oğuzhan Koç Sükut-u Hayal DMC
2
Ece Seçkin ft. Ozan Doğulu Vazgeçtim Özdemir Müzik
3
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc
4
Murat Dalkılıç Son Liman Poll Production
5
Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor Pdnd Müzik