RÖPORTAJLAR

Emre Kaya
Emre Kaya

Yaptığı Başarılı Hit Şarkılarla Adından Söz Ettiren Emre Kaya İle Son Single Çalışması 'Nasıl Diye Sorma'yı Konuşmak Üzere Bir Araya Geldik.

13.05.2019

'NASIL DİYE SORMA' SİNGLE ÇALIŞMANIZI BİZLERE BİRAZ ANLATABİLİR MİSİNİZ?

Şarkı aslında bundan 5 ya da 6 yıl önce yaptığım şarkılarından birisiydi. Ben bu şarkıyı rafa kaldırmıştım. Fakat bu dönemde bu şarkının çıkması gerektiğini düşündüm. Kafamı bilgisayarıma çevirip orada dinlediğimde bu şarkının çıkması gerektiğini şu an hakikaten anlayarak hissettim ve yeniden revizelerimi yapıp bu şarkıyı sizlerle buluşturdum.

ŞARKININ DÜZENLEMESİ, SÖZ  VE MÜZİĞİNDE KİMLERİN İMZASI VAR?

Şarkının sözü ve müziği bana ait, düzenlemesini çok sevdiğim arkadaşım aranjör Erdem Kınay yaptı. Erdem ile çalışmak bu şarkıda çok keyifliydi gerçekten onun enerjisini almak banada iyi geldi, şarkımıza da yeni bir umut ışığı oldu.

PEKİ BİRAZ DA VİDEO KLİPTEN BAHSEDELİM. OLDUKÇA FARKLI BİR KLİP İZLİYORUZ. NASIL KARAR VERDİNİZ BÖYLE BİR VİDEO KLİP ÇEKMEYE?

Dünyaca ünlü sanatçıların kliplerini izlediğim zaman başka bir enerji geliyordu. Bu fonda bir klip  çekmek istedim. Bunun için araştırmaya başladığım zaman bir Greenbox ve 3D formatı ile bu klipler çekildiği için yapılan  sahneler sonradan oturtulduğu için bu kliplerin görselleri bu kadar yüksek ve kuvvetli klipler haline geldiğini farkettim. Ondan sonra düzgün bir ekip ile Türkiye'de kendim yapabileceğim bir formun içine sokmaya çalıştım.

NASIL DİYE SORMA'NIN VİDEO KLİP YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ? HAZIRLIK AŞAMASI NASIL GEÇTİ?

Klibinin yönetmenliğini menajerim Gizem Demir yaptı. Şarkının efektleri için Londra'ya 2 defa gittik  ve 45 gün gibi bir sürede biz bu klibi çektik. Greenbox  ve 3D formatı ile çekildi klip. Görüntüleri çektikten  sonra bütün hazırlanan görseller oturtularak yapıldı.  Güzel bir klip olduğunu düşünüyorum ben, Türkiye'de ilk defa böyle bir klip yapılmış olması bence yeni bir kan oldu.

KLİBİN  TAMAMLANMASI NE KADAR SÜRDÜ?

Bu klibini tam bitişi ortalama 2 ay gibi bir süreyi buldu. Benim bu zamana kadar çektiğim en uzun süreli klip diyebilirim. Normalde klipler 2 gün zamanımızı alıyordu. Gereken değeri her geçen gün daha da fazla göreceğini düşünüyorum.

DİĞER KLİPLERDEN ÇOK DAHA FARKLI BİR EMRE KAYA GÖRÜYORUZ. NASIL BİR ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMASI YAPTINIZ BU KLİP İÇİN?

Klibin styling çalışmasını Ramazan Tunç Gülşen yaptı. Benim bundan önceki 'Rüzgar' klibimde de Tunç ile çalışmıştık. Tüm kostümler hazırlanırken bu sefer başka bir şey olsun istedi. Dünyaca ünlü marka ile  sponsorluk için kıyafetlerin gelmesi, nasıl kıyafetin olması gerektiği ile alakalı  Tunç bizi çok inanılmaz iyi yönlendirdi.

'NASIL DİYE SORMA' YA GELEN YORUMLAR NASIL?

Beni acayip mutlu eden durum şu;  insanların storylerinde şarkıyı paylaşıyor olmaları,  spor yaparken şarkıyı paylaşıyor olmaları, araba kullanırken şarkıyı paylaşıp bana internet ortamında videoları göndermeleri şarkının nereye ve ne  şekilde gittiğin çok daha iyi anlıyorum. Öyle bir dünyadayız ki şu an zaten internet üzerinden her şeyin ilerlediği bir dönemdeyiz  ve bu kadar hızlı yayılması benim çok hoşuma gidiyor.Yeni çıkmasına rağmen şarkıyı tüm radyolarda da duyuyor olmam şarkının gidişatındaki ki hızı bana belli etmiş oluyor.

SIRADA SEVENLERİNİZİ NELER BEKLİYOR?

Bir sonraki şarkı ile alakalı tam daha henüz bir karar verebilmiş değilim. Çünkü artık o kadar hızlı değişen bir dünya varki, sound yapısı olarak çok hızlı ilerleyen bir müzik camiamız var. Bu yüzden şu an düşündüğümüz bir şey bir ay sonra bambaşka bir şey haline gelebiliyor. Yeni şarkı ile alakalı artık bir 2 ay sonra düşünmeye başlayacağım, şöyle bir şey yapmalıyım diye. O anki ortamı ve havayı koklamam gerekiyor, o anki piyasayı koklamam gerekiyor.
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İlyas Yalçıntaş Olur Olur Alfa 7 Production
2
Zeynep Bastık Uslanmıyor Bu Hypers
3
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
4
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers
5
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik