RÖPORTAJLAR

Gece Yolcuları
Gece Yolcuları

Gece Yolcuları Yeni Single Çalışması 'Pişmanım' İle Sevenleriyle Buluştu. Başarılı Grup İle Bir Araya Gelerek Çok Özel Bir Röportaj Gerçekleştirdik.

06.05.2019

ÇOK SEVİLEN ESKİ BİR PARÇA OLAN 'PİŞMANIM' YEPYENİ BİR SOLUK GETİRDİNİZ. BİZLERE BİRAZ ŞARKIDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Yeni parçamızın ismi ''Pişmanım''. Aslında 90'lı  yıllarda hepimizin bildiği bir Suat Suna bestesi sözü de ona ait, bir Asya parçası. Yıllar  sonra Gece Yolcuları olarak tekrar yorumlandık bu şarkıyı. Gece Yolcuları bu tarz yorumlamaları genellikle yapan bir grup değil ama bugüne kadar kariyerimize baktığımızda 'Seninle Bir Dakika' ve 'Değer mi Hiç' gibi aslında iki tane de ses getiren cover şarkılar seslendirmiştik. Umarım 'Pişmanım' onlardan biri olacak 2019 senesinde, dinleyicilerimiz bize şu ana kadar bize çok güzel dönüşler yaptılar.

PİŞMANIM PARÇASINI SÖYLEME FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Biz kendi aramızda hep onu söyleriz, şarkılara aşermek diye... Biz bazen stüdyolarda kendi şarkılarımızı düzenlerken geçmiş dönem şarkılar üzerinde çalışarak hem şarkı kafamızı büyütmek, hem de o dönemin harika parçaları üstünde idman yapmak gibi çalışmalar yaparız. Aslında pişmanım yaklaşık 2007'den beridir peşinde olduğumuz,  çok yükseldiğimiz bazen stüdyoda düzenlediğimiz, bazen düzenlemesini beğenmeyip tekrar başa döndüğümüz keşke bizim olsa dedğimiz  parçalardan biri . Biz 2018'de 'Yalan'ı yayınladığımız dönemde de hatta 'Pişmanım'ı da ikili bir single gibi yayınlamayı düşünmüştük. Fakat kısmet 2019'da söylemekmiş. Biz Suat Suna ile iletişime geçtik kendisini çok tanıyoruz , müzisyen olarak da çok saygı duyduğumuz, çok önemli işler yapan bir dostluğumuz . Hiç sorunsuz bu şarkıyı okumamızı istedi, görmek istedi sonucunu. Ona çok teşekkür ediyoruz.  O hem çok beğendi hem de şarkının şu anda çok ciddi arkasında duranlarından biri, belki bizim kadar inananlarından biri.  O yüzden ''Pişmanım'' ile aslında uzun vadeli bir aşk yaşadık ve buluştuk diyebiliriz.

ŞARKININ VİDEO KLİP YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ?

Emrah Özbilen klip yönetmenliğimizi üstlendi, çok sevdiğimiz bir dostumuz oldu yeni tanışmamıza rağmen, çok başarılı yönetmenlerden  biri aslında dinleyici ve izleyicilerimiz kendilerini tanıyorlardır.

PİŞMANIM'IN KLİBİNİ NEREDE ÇEKTİNİZ?

Pembe Kayalıklar Kocaeli'nin Karadeniz kıyıları'nda çektik klibimizi, çok güzel bir tabiat. Kış ayları olmasına rağmen sanki o gün bir gün açıldı ve biza yaz'ı yaşattı. Çok harika bir klip oldu bu konuda da çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Çok güzel görüntüler yakaladık, bize eşlik eden kalabalık bir cast ekibimiz de vardı. Zaten yayınlanmaya başladı ve tepkiler de olumlu yönde. Yüzümüzü güldüren, sevdiğimiz kliplerimizden biri oldu bu.

PEKİ ÇEKİMLER NE KADAR SÜRDÜ?

Klip çekimi yaklaşık bir gün tuttu. Çünkü neden özellikle oyuncu arkadaşlarımız sabah erkenden giderek, 15:00'e kadar bütün çekimleri bitirdiler. 16:00  itibari ile de biz katıldık, hava kararana kadar devam ettik. Aslında bir de klibin kendi özelliğinden kaynaklanan, hikayesi ile de ilintili seyredenler görecektir; zaten bir gün batımından bir gün doğumuna bir hikaye bu. Koskoca bir gün, bitene kadar tamamlamış olduk, klibin finalinde de o gün batımına selam gönderen bir bitiş izliyoruz.

BİR ŞARKIYI SEÇERKEN NASIL KARAR VERİYORSUNUZ?

Aslında Gece Yolcuları'nın tekniğinde olan bir şey bu, şarkıyı bitirdiğimizde bütün ekibimiz eğer ikna olmuş ve Gece Yolcuları'nın şarkısı bu diyebilmişsek onunla ilgili genelde yanılmıyoruz. 'Pişmanım' şarkısı bizim için yumuşacık ve çok dinleyici bir parça gibi yani bizi çok yansıtan bir parça.

GECE YOLCULARI OLARAK YENİ SINGLE ÇALIŞMANIZ  SİZE NE TÜR DEĞİŞİKLİKLER KATTI ?

Akustik tavırlı bir grup olmamıza rağmen özellikle prodüktörümüz Haluk Kurosman ile beraber  2013'de 'Neden' albümü ile beraber değişiklikler denemeye başladık.  Türkiye'de ilk kez denenmiş bir şeydi bu, bir rock orkestrasının Türk sazları ile doğru buluşmasını sağlayacak çalıştırmayı geliştirmek. Haluk ile bunu yakaladığımızı düşünüyoruz. Müzikal çerçevemizi çok yansıtan ve onun üstüne 2019 vizyonu katan çok değişik bir parça oldu. Biz 2018'in sonunda 'Baba Şarkılar' projesi başlatmıştık. Türkiye'nin en büyük üstadlarının yapılmış bestelerini sahneye taşıyan bir proje, ciddi anlamlı bir projeydi bu. Orada kazandığımız yaylı partisyonu efekti de var müziğimize de kattığımız. Pişmanım'ın bize kattığı en önemli değişimlerinden biri bu, biz artık yaylı müzik yapan güçlü bir rock grubuyuz.

PEKİ SEVENLERİNİZİ SIRADA NELER BEKLİYOR?

Sırada  Gece Yolcuları yine şarkılar yapmaya devam edecek, bu heyecanı kaybetmemek bizim bu yolda ilerlememizde en büyük etken. Şarkılar yapmaya devam ediyor olacağız. Yepyeni parçalar hazırladık, bunları zamanla sunarak konserlerimize de devam ederek ilerlemeyi planlıyoruz.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Yalın Deme Bana Yokum Dmc
2
Ersay Üner Nokta Sm Production & Dmc
3
Mabel Matiz Boyalı da Saçların Zoom
4
Göksel Hiç Yok Avrupa Müzik
5
Sıla Karanfil Sony Music