RÖPORTAJLAR

Pamela
Pamela

Rock Müziğin Başarılı Kadın Vokallerinden Pamela İle Müzikseverlerle Buluşturduğu Yeni Cover Albümü 'Yara'yı Konuştuk.

19.03.2018

ALBÜMDE KAÇ ŞARKI VAR?

Albüm Ocak ortası gibi Pasaj Müzik etiketiyle çıktı. 9 tane arabesk cover parça var albümde. 'Ağla Halime'nin de remix versiyonu var.

ARABESK COVER ALBÜMÜ YAPMA FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Biz Pasaj Müzik ile epeydir albüm yapmak istiyorduk. Daha önce single çalışmalarımız oldu, başka projelerde de birlikte çalıştık. Ama bu albüm bir proje albümü olsun dedik. Tabii benim Ümit Besen'le düetim arabesk dünyasında güzel bir ses getirdi. Aslında ilk defa arabesk şarkısı coverlamadım. Daha önceki albümlerimde 'Fırtınalar' olsun, Zeki Müren'den 'Yaralı Gönlüm' olsun, Romantik filminde söylediğim 'Veda Busesi' vs. Yani ilk tecrübem değildi. Ama Ümit Besen ile birlikte hem Ümit Besen'in dinleyicilerine hem de arabesk dünyasının ayrı bir kitlesine hitap etmiş oldum. Aslında dinleyiciden de böyle bir talep gördük. Derken biz toplantıda böyle bir şey yapalım dedik ve projelendirmeye başladık.

ALBÜMDEKİ ŞARKILARI NASIL SEÇTİNİZ?

Albümdeki şarkıların seçimi çok uzun bir süreçten geçti. Birçok şarkıyı tek gitarla demo kaydettik. O demoların içinden seçerek vazgeçmek durumunda kaldığımız şarkılar oldu. Çünkü varisleri bulunamadığı için haklarını alamadık. Ama neticede güzel bir albüm oldu. Hepsi sevdiğim şarkılar. Tabii albüme koyamadığım için üzüldüğüm bir iki şarkı oldu. Ama olsun, onları da sahnede söylerim.

BU ALBÜMÜ SOUND OLARAK NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Daha önce de cover yaptığım şarkıları hep kendime özgü bir soud ile yapmayı tercih ettim. Zaten başka türlüsünü de yapamam. Ayrıca cover yaparken de yeni bir sound ve yeni bir bakış açısı getirmiyorsan bir anlamı yok. Ayrıca ben İbrahim Tatlıses'le, Kibariye'yle, Müslüm Gürses'le söyleme açısından zaten yarışamam. Onlar bu işin duayenleri.  Bu albümde söylerken de nasıl onların üzerine çıkıpta söylerim gibi bir kaygım olmadı. Öyle bir şey yapmam mümkün değil zaten. Ancak kendi yorumumu katarak bir şey ortaya çıkartabilirim. Benim prodüktörlerim Harem Sound ile birbirimizi çok iyi anladık bu albümü yaparken. Daha öncede onlarla birlikte çalıştığımız için artık birbirimizi tanıyorduk. Ben zaten aranje işinin çoğunu onların eline bıraktım.

'KAL BENİM İÇİN' ALBÜMÜN ÇIKIŞ ŞARKISI OLDU…

Aslında ilk kaydettiğimiz demolardan biriydi 'Kal Benim İçin'. Biz öyle bir yükseldik ki gitar demosuna. Eşe dosta da dinlettik o ham tek gitarlı halini. O tabii ki çok akustik ve duygusal bir versiyonuydu. O gün bugündür çok özel bir bağ kurduk bu şarkıyla. Aslında albümde çıkış şarkısı olabilecek başka şarkılarda var ama bu şarkı aranje açısından da kendine özgü ve en iddialı. Hem rock, hem funk bir sürü müzik tarzı barındırıyor. Diğer şarkılar buna nazaran daha akustik. Biz de en iddialı şarkıyla çıkış yapmak istedik.

BİRAZ DA VIDEO KLİP ÇALIŞMASINDAN BAHSEDELİM.

Said Dağdeviren ve İdil Dizdar çekti. Bayılıyorum onlara. İki gün sürdü ama aslında bir günde çekilebilecekken birtakım aksilikler oldu. O havuz sahnesindeki havuz bir türlü ısınmadı. Dolayısıyla ikinci güne uzamak durumunda kaldı. Herkes biraz daha fazla çalışmak durumunda kaldı. Sonucundan ben çok memnunum. Tam benim istediğim şekilde bir klip çıkarttılar. Ben kendi fikirlerimi öne sürdüm, onlar da kendi fikirlerini sundular. Ortak bir şekilde gayet güzel bir iş çıktı ortaya. Zaten klipte yine kardeşim oynuyor. Herkes onu 'İstanbul' klibinden tanır. Başka kliplerimde de oynamış olmasına rağmen İlk defa yine sadece ikimiziz bir klipte. O da benim için bir nazar boncuğu gibi bir şey oldu.

'YARA' ALBÜMÜNDE ÖNE ÇIKAN BAŞKA ŞARKILAR VAR MI? İKİNCİ VIDEO KLİP HANGİ ŞARKIYA GELECEK?

Aslında albüm sıralamasında birinci şarkı 'Ağla Halime'. Stratejik olarak biz onu birinci sıraya koyduk. Çünkü kendinden kuvvetli bir aranje ve şarkı olduğunu bildiğimiz için A1 şarkısı oldu. Ve nitekim 'Kal Benim İçin'den sonra keşfedilen şarkı 'Ağla Halime' oldu. İkinci klip büyük ihtimalle 'Ağla Halime' olur ama albümdeki diğer şarkıları da tek tek seven bir sürü insan var. Yani her şarkının fanı var. Dolayısıyla 'Sarhoş'a da çekilebilir, 'Kaç Kadeh Kırıldı'ya da çekilebilir. Şimdilik 'Ağla Halime' olarak görünse de kendini o kadar çok tanıttı ki gerek kalacak mı bilmiyorum.

KONSERLER NASIL GEÇİYOR?

Yeni albümle birlikte konserelere başladık. Moda Kayıkhane'de albüm lansmanını yaptık. Bu etaptaki amacım albümdeki tüm şarkıları çalmak, her şehirde albüm lansmanı gibi yapmak. Tabii ki eski şarkılarımdan da söylüyorum sahnede. Ayrıca Ümit Besen'le olan konserlerimiz de devam ediyor. Yani yoğun geçiyor ve geçecek gibi görünüyor.

SON OLARAK DİNLEYİCİLERİNİZE NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sadece çok teşekkür ediyorum dinleyicilere. Herkes çok sahiplendi albümü. Güzel şeyler olacağını bekliyordum ama beklediğimden çok çok öte oldu. İnsanlar artık dijital platformlardan dinlediği için CD satışı pek kalmadı. Ve şu benim çok hoşuma gitti; yıllardan sonra CD mi alıp ben bunu arabamda dinlerim denmesi benim için çok değerli. Çok teşekkür ediyorum.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Derya Uluğ Kanunlar Gibi Dmc
2
İkilem Kaybolurum Gülüşünde Avrupa Müzik
3
Buray Alaz Alaz Goma & Wasp Ent.
4
Ece Mumay Peri Dark'n Dark
5
Madrigal Ne Zamandır Sendeyim Hypers