RÖPORTAJLAR

Yonca Lodi
Yonca Lodi

Türk pop müziğin başarılı isimi Yonca Lodi ile yeni albümü 'Fazla Aşk'ı konuşmak üzere bir araya geldik.

15.04.2019

FAZLA AŞK İLE İLGİLİ BİZLERE İLK OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

'Fazla Aşk' albümü benim bir buçuk senedir üstünde çalıştığım bir albüm; benim için çok değerli, hayatımdaki  ve kariyerimdeki kilometre taşlarından biri olacak bir albüm.  Çok keyifle çok uzun süre üstünde sabırla çalıştığım bir albüm.

ALBÜMDE HANGİ İSİMLERLE ÇALIŞTINIZ?

Alper Atakan yaptı tüm aranjeleri müzik direktörlüğünü çok önemli isimler var, çok değerli isimler var. Çoğu benim yol arkadaşım uzun zamandır birlikte çalıştığım insanlar. Albümde sevgili Sezen Aksu'nun 5 yeni şarkısı var. Bu da ayrıca bir sorumluluk, ayrıca bir keyif Sibel Algan var söz yazarı olarak benim için son dönemin en değerli ozanlarından biri, Zeki Güner yine bu albümde benimle benim en değerli yol arkadaşlarımdan biri bizi çok güzel işler yaptık birlikte. Bu albümde yine eski şarkılarımıza selam niteliğinde çok güzel şarkılar yaptık birlikte. Sevgili Murat Güneş yine eski yol arkadaşlarından biri ve yine benimle. İlker Bayraktar var yine Murat Sağır var.Çok değerli insanlar var bu albümde birlikte bir şeyler üretmek, bir albüm hikayesi meydana getirmek benim için çok keyifliydi. Çok güzel şarkılar var, benim yorumcu olarak söylemekten çok keyif aldığım şarkılar var bu albümde.

ALBÜM YAPMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

Yorumcu olarak bir albüm yapmaya dönem dönem ihtiyaç duyuyorum. Çünkü beni dinleyen kemik bir kitle var hala albüm arşivleyen, albüm kartonetini eline alıp işte kim ne çalmış, bu şarkı kimin, bu şarkı sözü kimin, bunun aranjesini kim yapmış diye meraklı bir müzik dinleyicisi var. Benim de çok şükür ki müzik dinleyeceğim böyle bir kitle. Hem onlar için hem de bir hikaye anlatabilmek adına bazen tek şarkı ile anlatmak istediğiniz, ifade etmek istediğiniz şeyi tek şarkı ile ifade edemiyorsunuz albümün hikayesi anlatmak istedikleri o şarkıların el ele kol kola girip bir hikaye oluşturması çok başka bir şey. Ben de tam da bu yüzden yorumcu olduğum için bir albüm yorumcusu bir albüm şarkıcısı olduğum için albüm yapmayı tercih ettim.

ALBÜMÜN İLK VİDEO KLİBİ NEDEN SEVİŞMELER HARİÇ'E GELDİ?

Albümün ilk klibi Sevişmeler Hariç'e geldi söz ve müziği Zeki Güner'e ait. Benim bu albümün için ilk başta seçtiğim albüme aldım şarkılardan bir tanesi  'Sevişmeler  Hariç'. Demo olarak ilk söylediğim anda  içime sinen ve mutlaka albümde olması gerekiyor  dediğim bir şarkı.

ÇIKIŞ PARÇASI OLARAK NEDEN 'SEVİŞMELER HARİÇ'İ SEÇTİNİZ?

Çünkü albüm için çok güzel bir merhaba şarkısı, açılış şarkısı. Albümün o Fazla Aşk dokusunu fazla ileten bir şarkı. O yüzden de ilk klip Sevişmeler Hariç'e geldi.

VİDEO KLİBİN YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ?

Şarkıyı  Murat Joker kliplendirdi. Murat Joker yönetmenliğinde bir klip çektik böyle set arkası çok güldüğümüz, çok eğlendiğimiz bir iş oldu. Biraz senkrondan uzak, fotoğraf karesi mantığında çekilen biraz farklı kafada  hikayeler ile anlatımı olan farklı renklerle anlatımı olan bir bir klip oldu. Murat Jokerle eylemlerimiz devam edecek bakalım neler yapacağız, ben de çok heyecanlıyım bundan sonrası için.

SEVİŞMELER HARİÇ SONRASINDA SEVENLERİNİZİ NE BEKLİYOR?

Bundan sonrasında istiyorum ki Fazla Aşk'ın güzel şarkılarına çok fazla klip çekebileyim. Bahar aylarında yeni  bir klip gelecek  ama inanın bende bilmiyorum ne olacağını. Çünkü herkes çok güzel, çok farklı, çok kafa karıştırıcı yorumlarda bulunuyor.Herkesin kendince bir favorisi var, iyi ki var tabii ki. Ama tabi kafamız gerçekten birazcık karışık konuşuyoruz üstünde çok farklı şeyler de olabilir yani bu albümde yer alan şarkıları belki versiyonları olabilir. Bir şeyler yapıyorum, çalışmaya devam ediyorum.

ALBÜME VE 'SEVİŞMELER HARİÇ'E VE GELEN YORUMLAR NASIL?

Bir şarkının çok güzel gittiğini, çok insanlara ulaştığını ve insanların alıp onun gönlüne yerleştirdiğini gerçekten artık çok hızlı anlayabiliyoruz. Hem sosyal medyadan, hem dijital medyadan, dijital müzik platformları'ndan, aynı zamanda eski usulü arabalarda çalma halinden radyolarda zaten çok güzel çalıyor. Dediğim gibi işte artık bir yolda giderken yan arabadan duymaya başladığım anda o işin tamam olduğunu anlıyorum. Bana gelen yorumlar, mesajlar, mailler, sayısız yorum ve paylaşım oluyor herkese bu yüzden çok teşekkür ediyorum. Ben çok mutluyum şarkı buralara gittiği için daha da gideceğini gördüğüm için. Gerçekten akıllara kazanacak yüreklerde olacak bir şarkı olma yolunda ilerliyor 'Sevişmeler Hariç' inşallah kısmet bundan sonrasına...

Teşekkürler

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İrem Derici Acemi Balık DMC
2
Mabel Matiz Boyalı da Saçların Zoom
3
Aydilge Hayat Şaşırtır Avrupa Müzik
4
Merve Özbey Tebrikler Kny & Dmc
5
Buray Kabahat Bende Sony