GAZZE'DE BİR HAFTADIR DEVAM EDEN İNSANİ ARA SONA ERDİ
Dünya'dan Haberler
1 Aralık 2023 19:43

İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes sona erdi. İsrail, güvenli bölge olacağını iddia ettiği Gazze Şeridi'nin güneyine de kapsamlı saldırı başlatma sinyali vererek en büyük yerleşim yeri Han Yunus'u savaş alanı ilan etti. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında en az 109 Filistinli hayatını kaybetti. İsrailli yetkililer, Hamas'ın elinde esir tuttuğu 10 kadını serbest bırakması durumunda Gazze'de insani aranın bir gün daha uygulanabileceğini duyurdu.

İsrail ve Hamas tarafından ateşkesin devamı için resmi bir açıklama gelmedi. Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden "insani ara" saat 08.00 itibariyle sona erdi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başladığını duyurdu. "Hamas'a yönelik savaş yeniden başladı." denilen açıklamada, "Hamas ateşkesi ihlal etti. İsrail topraklarına ateş açıldı." ifadeleri kullanıldı.

HAMAS'TAN AÇIKLAMA

Hamas, İsrail'in dün gece insani yardım arasını uzatma tekliflerini geri çevirdiğini, çünkü "İsrail'in saldırılarına devam etmek için önceden bir plan yaptığını" açıkladı.

"HAMAS'IN 10 İSRAİLLİ KADINI SERBEST BIRAKMASI DURUMUNDA İNSANİ ARA UYGULANABİLİR"

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberinde, ismi açıklanmayan İsrailli yetkililerin Gazze'de bir gün daha "insani ara" uygulanabileceğini belirttiği ifade edildi. Katar'ın "insani ara" için çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen haberde, "İsrailli yetkililer cuma günü yaptığı açıklamada Hamas'ın rehin tuttuğu 10 kadını serbest bırakması durumunda Gazze'deki çatışmaların durdurulabileceğini ve bir gün daha insani aranın uygulanabileceğini söyledi." ifadesi kullanıldı. Hamas'ın Lübnan'daki yetkilisi Halil el-Hayye de İsrail'in "insani aranın" uzatılması için Hamas'ın yaptığı tüm teklifi reddettiğini ancak kadın askerlerin serbest kalması için ısrar ettiğini söylemişti.

KATAR: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUK

Katar, Gazze'de "insani ara"nın uzatılmaması ve İsrail'in saldırılarına yeniden başlamasından üzüntü duyduğunu açıkladı. Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "insanı ara"ya dönülmesi için İsrailli ve Filistinli yetkililer arasında görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

"İnsani ara"nın sona ermesinin üzüntüyle karşılandığı kaydedilen açıklamada, Katar'ın arabuluculuk ortaklarıyla "insani ara"nın tekrar sağlanması ve sükunete geri dönülmesi için her türlü çabayı sürdürmeye kararlı olduğu belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, sivilleri hedef alan her türlü eylem, toplu cezalandırma ve abluka altındaki Gazze'deki Filistinlileri zorla yerinden etmeye yönelik girişimler kınanırken, Katar'ın insani yardımların sağlanması için acil "insani ara" ile sürekli bir ateşkes sağlanması talebi kez daha ifade edildi.

AŞIRI SAĞCI BAKAN: GAZZE'Yİ EZMELİYİZ VE ORAYA DÖNMELİYİZ

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Gazze Şeridi'nin işgal edilmesi çağrısında bulundu. Ben-Gvir, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze saldırılarına ara vermeden devam etmesini istedi. Gazze'nin işgal edilmesi çağrısı yapan Ben-Gvir, "Gazze'yi tüm gücümüzle ezmeli, Hamas'ı yok etmeli ve Gazze Şeridi'ne dönmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Ben-Gvir, İsrail ile Hamas arasında varılan ve bu sabah sona eren "insani araya" tepki göstermişti. İsrailli Bakan, Gazze'ye yönelik saldırılara yeniden başlanmaması halinde Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetini dağıtma tehdidinde de bulunmuştu. İsrail ordusu, 7 günlük "insani aranın" ardından bu sabah Gazze'ye yönelik saldırılarına yeniden başlamıştı.

HAN YUNUS, SAVAŞ ALANI İLAN EDİLDİ

İsrail ordusu, insani aranın bitmesiyle yeniden saldırılara başladığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta bazı bölgelerin boşaltılmasını istedi. İsrail güçleri, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un 4 bölgesine havadan broşürler atarak halka tahliye uyarısında bulundu.

Broşürlerde, "El Karara, El Huzaa, Absan ve Beni Suheyle sakinlerine: Bölgeyi acilen boşaltıp Refah bölgesindeki barınaklara gitmeniz gerekmektedir. Han Yunus kenti tehlikeli savaş bölgesidir." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in boşaltılmasını istediği Huzaa ve Absan, Han Yunus'un doğusunda İsrail sınırı yakınlarında, El Karara ise Selahaddin Caddesi yakınında yer alıyor. İsrail ordusu, ayrıca, 1,7 milyon kişinin göçe zorlandığı bölgeye yeniden başlayan saldırıları sırasında Filistinlilerin sığınabileceğini iddia ettiği yerleri göstermek için tüm Gazze Şeridi'nin 2 bin 300'den fazla bloğa bölündüğü bir harita yayımladı.

İsrail ordusunun ablukayı sıkılaştırdığı ve bir bölümünü işgal ettiği Gazze Şeridi, 365 kilometrekare alanda 2,3 milyon insanın yaşamasıyla kilometrekare başına nüfus yoğunluğunda dünyanın en yüksek üçüncü bölgesi olarak gösteriliyor.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI GAZZE'Yİ BOMBALAMAYA BAŞLADI

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin çeşitli noktalarına yeniden hava saldırıları düzenlemeye başladı. Ayrıca İsrail güçleri ile Filistinli gruplar arasında Gazze'nin kuzey bölgeleri ve orta kesimlerinde çatışmalar yeniden başladı.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI: ATEŞKESİN BİTİMİNDEN BU YANA EN AZ 109 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze'deki hükümetin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi'nde "insani aranın" bitmesinin ardından İsrail'in başlattığı saldırılar nedeniyle sağlık ekiplerinin çok sayıda yaralıyla ilgilendiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kudra, "Sağlık ekipleri, bu sabah itibarıyla insani aranın bitmesinin ardından başlatılan saldırılar nedeniyle çok sayıda yaralıyla ilgileniyor. Yaralılar yoğunluk nedeniyle acil servislerde ve ameliyathanelerin önünde yerde yatıyor." ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Gazze kenti ve kuzey bölgelerindeki büyük hastanelerin hizmet dışı kalması nedeniyle sağlık hizmetlerinin "oldukça felaket durumda" olduğunu belirtti.

Gazze ve kuzey bölgelerindeki tıbbi imkanların son derece kısıtlı olduğuna vurgu yapan Kudra, "Gazze kenti ve kuzeyde hizmet veren 3 hastane küçük ve çok sayıda yaralıyı kaldırabilecek kapasitede değil." ifadesine yer verdi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, "İnsani aranın bitmesinin ardından 3 saat içinde İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısı 109'a çıktı, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi yaralandı." açıklamasını yaptı. UNICEF ise "Gazze'de kalıcı ateşkese ihtiyacımız var. Gazze'ye yapılacak daha fazla saldırı katliamdan başka bir şeye neden olmayacak." uyarısında bulundu.

İSRAİL ORDUSU BİR GAZETECİYİ DAHA ÖLDÜRDÜ

İsrail ordusu "insanı ara"nın sona ermesiyle Gazze Şeridi'ne yeniden başlattığı saldırılarda bir gazeteciyi daha öldürdü. Gazze'deki hükümetin medya ofisi, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de sona eren "insani ara"nın ardından İsrail savaş uçaklarının bölgeye düzenlediği saldırıda El Aksa televizyonu kameramanı Abdullah Derviş'in hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail'in gazetecileri hedef alarak gerçeklerin üzerini örtmek istediği, onları korkutmaya ve görevlerini yapmaktan alıkoymaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, Gazze'de 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının 71'e yükseldiği belirtildi.