Efsanevi Kargo şarkıları yıldızların ellerinde bir kez daha parlıyor
PowerTürk Müzik Haberleri
9 Şubat 2024 09:31
"Kargo Yarına Kalan Şarkılar" serisinin ilk kısmı, 19 Ocak 2024'te tüm dijital platformlarda dinleyiciyle buluştu.

Vokalde Koray Candemir, gitarda Selim Öztürk, tuşlu çalgılarda Serkan Çeliköz, bas gitarda Mehmet Şenol Şişli ve davulda Burak Karataş'tan oluşan ikonik kadrosuyla Türkiye'deki modern rock müziğin öncü ismi Kargo, farklı nesil ve müzik türlerinden onlarca müzisyenin katkısıyla dört parça halinde yayımlanacak bir saygı albümü projesine ilham oldu.

DANS RİTİMLERİYLE YORUMLADI

Bu özel albüm kapsamında Jabbar, Kargo'nun en duygusal şarkılarından biri olan "Sonbahar"ı kendisinden duymaya alışık olduğumuz dans ritimleriyle yorumladı. Grubun diskografisinin en unutulmaz parçalarından "Boğaziçi", bu albümde Mor ve Ötesi'nin kendine özgü üslubuyla bir kez daha güçlü bir hit'e dönüşüyor. Parçanın miksi Tarkan Gözübüyük imzası taşıyor. Albümün ilk kısmında yayımlanan beş şarkıdan bir diğeri olan "Ayrılık Şarkısı"na Nilipek'in dokunuşu şarkıya Nilipek'in kendi şarkısıymış gibi bir his katıyor. Bu yeniden yorumda ise davul ve yaylı yazımı Berkay Küçükbaşlar, miks Umut Çetin'e ait. Simge Pınar, "Sen Uyurken"in hüznünü ve kırılganlığını çok başarılı bir biçimde ön plana çıkarıyor. Şarkının yeni versiyonunun prodüktörlüğünü ise Efe Demiral üstlendi. Son olarak, Kargo'nun kült şarkılarından "Bad'lik Amiri" albümde Şanışer'e emanet. Şanışer'e şarkının altyapılarında Redo eşlik etti. Albümün tamamının mastering'leri Erim Arkman, albüm kapağı tasarımları Ethem Onur Bilgiç imzası taşıyor.

YAYIN TARİHLERİ BELLİ OLDU
 
Türkiye'de henüz sadece pop müziğin hâkim olduğu bir dönemde rock müziğin popülerleşmesini sağlayan, dönemine damga vuran efsane grup Kargo'ya saygı duruşu için bu albümde bir araya gelen isimler ve yayın tarihleri şöyle:
 
19 Ocak 2024
Jabbar, mor ve ötesi, Nilipek., Simge Pınar, Şanışer
2 Şubat 2024
Buray, Cem Adrian, Deniz Tekin, GECE, TNK
16 Şubat 2024
Evdeki Saat, Rashit & Gökçe, Sattas & Selin, Sufle, Vega
1 Mart 2024
Aleyna Tilki, Barış Demirel ft. Abkountry, Batu Akdeniz, maNga, Yalın

KARGO GRUBU NASIL KURULDU?

Kargo, 1992 yılında İstanbul'da hayat buldu. Selim Öztürk ve Mehmet Şenol Şişli tarafından kurulan grup, "Sil Baştan"ı yayımladıktan sonra vokalde Koray Candemir, tuşlu çalgılarda Serkan Çeliköz ve davulda Burak Karataş'tan oluşan kadrosuyla doksanların sonunda ana akımda yükselen alternatif Türkçe rock dalgasının ilk örnekleri olmayı başardılar ve "Yarına Ne Kaldı" albümü ile 1996 yılında Altın Kelebek ödülünü aldılar. Bu saygı albümünde de bulunan "Yüzleşme", "Son Defa", "Şairin Elinde", "Boğaziçi", "Renklerin İçinde" gibi şarkılarla iyice popülerleşen grup, 2000 yılı albümleri "Sen Bir Meleksin" sonrası üç yıllık bir ara verdi. Bu aranın ardından, Türkiye müzik tarihinin klasikleşmiş bazı şarkılarını yorumladıkları 2005 çıkışlı "Yıldızların Altında'' albümü Kral Müzik Ödülleri "En İyi Grup" ödülü dahil birçok övgü topladı ve grubu çok daha geniş bir kitleye tanıttı. Özellikle albümle aynı ismi taşıyan efsaneleşmiş yeniden yorumları ile Kargo 7'den 70'e tüm Türkiye'nin sevgisini kazanmış oldu. 

ÖZEL KONSERLER VERİLECEK

Otuz yıllık geçmişiyle müzikseverlerin kalbindeki özel yerini hala koruyan Kargo, bu saygı albümünü taçlandırmak için verecekleri özel konserler ile hayranlarının sadakatine teşekkür niteliğinde bir buluşma için sabırsızlanıyor.