Mavi'den yepyeni bir tekli: MANA
Mavi'nin Kasım 2021'de "Umduğum Gibi" ile başlattığı tekli yayınları, tansiyonunu ve iddiasını arttırarak ve bir albüm projesine evrilerek devam ediyor.
Umduğum Gibi, Odalardan ve Gizli'deki tutkulu ve zamansız duygular, geçtiğimiz ay yayınlanan "Çıplak" ve yeni tekli "Mana" ile günümüz dünyasına taşınıyor.
Birçok uyaranın olduğu yeni dünyada ilişkilerin sürdürülebilirliği, doyumsuzluk, korku, içine kapanma gibi pek çok olguya değinen bu son iki şarkı, özellikle "Mana" ile birlikte hedef tahtasına materyalist dünyaya teslim olmuş ve duygularını yitirmiş bir karakteri koyuyor. İlgi ve şatafatla beslenen bu kimselerle yolu talihsizce kesişen insanlar için de bir dertleşme şarkısı gibi "Mana".
"Mana"nın düzenlemesi Efe Demiral'ın imzasını taşırken söz ve müzik yine Mavi'ye ait. Yerli motiflerin, renkli synth dünyası ve güçlü ritimlerle birleştirilmesi sonucu düzenleme anlamında da söylediğini sakınmayan bir alternatif pop şarkısı ortaya çıkmış.
Görsel dünya ise hiç olmadığı kadar göz alıcı ve parlak. Mavi şatafatlı dünyayı ona özenen zalimlerin elinden alıyor ve bir nevi "öyle olmaz, böyle olur diyor". Bunu yaparken Begüm Koçum'un kurduğu klip evreninde erkek egemen görmeye alıştığımız bir ortam kadınlara teslim ediliyor ve her şey 3,5 dakikalığına güzelleşiyor.
Eleştirilen kişiyi mi canlandırıyor klipte Mavi, yoksa hepimiz bazen kurban bazen avcı mıyız, bazen erkek bazen kadın mıyız, bütün bu sorular plastik bir sefa evreninde, simler ve konfetiler arasında kayboluyor.