KURUM'DAN YENİ METRO HATLARI VAADİ
Türkiye'den Haberler
27 Şubat 2024 14:46

Yerel seçimlere 33 gün kaldı. ''Siztem İstanbul'' projesini anlatan AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, göreve geldiği takdirde kentteki trafik çilesini bitireceğini söyledi. Yüksek kapasiteli bir toplu taşıma sistemi kurmak istediğini belirten Kurum, yeni metro hatları yapacağını vaat etti. Denizin altından iki yakayı bir kez daha birbirine bağlayacağını anlatan Murat Kurum'un vaat ettiği hatlardan bazıları ise şunlar: İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattı, Vezneciler-Sultangazi metro hattı, Üsküdar-Kadıköy-Maltepe-Kartal tramvay hattı...

31 Mart'taki yerel seçimlere az bir süre kala belediye başkan adayları çalışmalarına hız verdi. Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, ''Siztem İstanbul'' projesini anlattı. Ulaşım vaatlerini açıklayan Kurum, metro ağlarının genişletileceğini, kara yolu ulaşımın daha düşük bir paya sahip olmasının hedeflendiğini söyledi.

MEVCUT İBB YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

33 ulaşım vaadi verdiler sadece 4 tanesini bitirebildiler. 47,3 kilometrelik metro hattının sadece 8 kilometresini yaptılar. 5 yılda yeni tek bir metro ihalesi yapmadılar. Her İstanbullu bir yılda trafik nedeniyle 288 saat kaybediyor.

''TRAFİK ÇİLESİNİ BİTİRECEĞİZ''

Trafik çilesini İstanbullu kardeşlerimizle birlikte bitireceğiz. 1 Nisan'dan itibaren İstanbul'un yolunu açmaya geliyoruz. Bunların yarım bıraktıklarını da iptal ettiklerini de inşallah 1 Nisan sabahı göreve geldiğimizde şantiyede çalışarak İstanbulluların trafik çilesini bitireceğiz.

''İSTANBUL'UN HIZ VE KONFORUNU ARTIRACAĞIZ''

İstanbul'un hız ve konforunu artıracağız, İstanbulumuza nefes aldıracağız. İstanbul'da ulaşım projelerine ağırlık vereceğiz. Yüksek kapasiteli toplu taşıma sistemi diyeceğiz cazibesi yüksek toplu taşıma sistemi kuracağız.

''ULAŞIM AKADEMİSİ KURACAĞIZ''

Akıllı ulaşım diyeceğiz akıllı ulaşım sistemini tesis edeceğiz. Ulaşım akademisi kuruyoruz. Sürdürülebilir çevreci bir ulaşım altyapısı olacak.

''METRO HATTINI 2 KATINA ÇIKARACAĞIZ''

İkinci aşama, yüksek kapasiteli bir toplu taşıma sistemi kurmak olacak. Metro hattını 2 katına yani 650 kilometreye çıkaracağız.

YENİ METRO HATLARI VAADİ

İlk yapacağımız metro hatlarından biri 14,2 kilometrelik Yenikapı-İncirli-Sefaköy metro hattımız. İkinci hattımız 18 kilometrelik Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü-Tüyap metro hattımız. Beylikdüzü Bakırköy'e 39 dakikada ulaşabileceksiniz.

''İKİ YAKAYI BİR KEZ DAHA DENİZ ALTINDAN BAĞLAYACAĞIZ''

Denizin altından iki yakayı bir kez daha bağlıyoruz. 28 kilometrelik İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattımız. 78 dakikada İstanbul'un neredeyse bir ucundan bir ucuna ulaşabileceğiniz bir hat bu. Bir diğer hattımız 17,4 kilometrelik Vezneciler-Sultangazi metro hattımız. Bu hat 4 ilçemizi birbirine bağlıyor. Bir diğer metro hattımız 5,4 kilometrelik Sultanbeyli-Kurtköy metro hattımız. Bir diğer metro hattımız 6 kilometrelik Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hattımız. Sahil yoluna alternatif bir hat 21,3 kilometrelik Üsküdar-Kadıköy-Maltepe-Kartal tramvay hattımız. Minibüs caddemize nefes aldıracak bir olacak. Bu yolla 4 ilçemizi birbirine bağlıyoruz.''