RÖPORTAJLAR

Aynur Aydın
Aynur Aydın
Pop müziğin sevilen ismi Aynur Aydın, 90'lı yılların popüler şarkılarından 'Gel Güzelim'i yeniden yorumladı. Günümüz sounduyla yeniden dinleyiciyle buluşan şarkının detaylarını Aynur Aydın bizler için anlattı.
08.10.2019

BİZLERE 'GEL GÜZELİM'İ ANLATIR MISINIZ?

Cover bir şarkı 1994'te Jale seslendirmişti.  Sözleri Aysel Gürel'e, müziği g-Garo Mafyan'a ait. 3 ay aranjesi ile uğraştık. Sevgili Berk Kirtis aranjesini yaptı. Kendisi çok genç ve çok yetenekli bir aranjör. Sevgili İsmail Tunçbilek ve Orhan Şallıel bana canlılarda eşlik etti. Müthiş bir ekiple beraber böyle güzel bir eseri tekrar canlandırdık.

'GEL GÜZELİM'İ YENİDEN YORUMLAMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

Ablamın çok sevdiği bir şarkıydı bu. Oradan aklımda kaldı. Onun için bir gün bu şarkıyı seslendireceğim diye hep bir hayalim vardı. İkinci albüme düşünmüştüm ama kısmet olmadı. Bugüne kısmetmiş.

BU FİKRİ JALE İLE PAYLAŞTIĞINIZDA TEPKİSİ NE OLDU?

Siz dinlemeden önce Jale ile paylaştım. Çok sevdi şarkıyı ve hatta çok şaşırdı. Yani çok mutlu oldu bu şarkıyı yeniden seslendirdiğime. İyi ki de ben de söylemişim diyorum.

VIDEO KLİBİN YÖNETMENLİĞİNİ DE ÜSTLENDİNİZ. HİKAYEYİ BİR DE SİZDEN DİNLEYELİM…

Klibi bu sefer kendim çektim, yönetmen ben oldum. İlk defa böyle bir deneyimim oldu. Çünkü bu sefer daha çok Aynur'u yansıtmak, içimdeki o çılgın kızı da görmenizi istedim. Klibi İstanbul'da çektik. Sevgili Caner Erzincan bana eşlik etti bu sefer çünkü ilk yönetmenlik deneyimim olduğu için bana yardımcı oldu. Hikayesi aslında çok basit; o gördüğünüz ahtapot ve o sudaki elmaların içindeki kadın benim ilk klibim 'Yenildim Daima'ya bir gönderme. Ondan sonra sektörden biraz kafayı sıyırmış bir kadın görüyorsunuz banyoda. Ve oradan çıkıp sevgili fotoğrafçı Eli Rezkallah'ın daha önce hazırladığı kareler vardı ve o dünyanın içine düşüyorum. Hatta orada gayet şaşkınım. Daha sonra Hülya Avşar'ın daha önce 'Sen Benim Canım 'klibinde o meşhur popo sallama sahnesi var. Onu tekrardan yaptık.  Bu arada yanımda da beni sürekli kızdırmaya çalışan bir tavşan var.

VE FİNALDE AYSEL GÜREL TABLOSU VE KADINA OLAN VASİYETİNİ GÖRÜYORUZ…

Bu benim için çok önemliydi, çünkü Aysel Gürel iyi ki bu ülkede büyümüş dediğim, bize çok fazla şey öğreten, güzel eserler bırakan bir sanatçıydı ki finalde açıkçası sahneyi ona bırakmak istedim. Ve onunla beraber saygı duruşunda durup kadınlara olan vasiyetini, özellikle bu son zamanlarda kadına olan şiddetin bu kadar büyüdüğü bir dönemde kadınlara aslında kendi ayakları üzerinde durmaları gerektiğini, biz kadınların kendimiz çalışarak bir takım şeyleri elde edebileceğimizi hatırlatmak istedim. Öyle de güzel bir tarafı oldu bu klibin.

BU ŞARKININ BU KADAR HIZLI SEVİLMESİNİ NEYE BAĞLIYORSUNUZ?

Sanırım bu remake olmasından kaynaklanıyor. Çünkü 90'lara inanılmaz bir özlem duyuluyor. Bence 2 tane bir sebebi var bu şarkının bu kadar hızlı sevilmesinin. Bir, sevgili Aysel Gürel'in sözleri ve Garo Mafyan'ın o müthiş müziği. İki, sevgili İsmail Tunçbilek'in o efsane elektro bağlaması. Ben İsmail ağabeyin bayağı peşinden koştum. Çok yoğun olduğu için çok fazla konserleri vardı. Neredeyse yatak odasından çıkacaktım 'lütfen benim bağlamamı çal' diye. Artık biraz mecbur kaldı ve sonunda iyi ki de çaldı. Buradan da ona çok teşekkür etmek istiyorum. Ve ayrıca sevgili Orhan Şallıel'e de buradan çok teşekkür etmek istiyorum.  Benim bir telefonumla yanıma koşup hemen o muhteşem canlıları benim için çaldırdı, vaktini ayırdı. Onun için manevi açıdan da bu şarkı bana çok fazla şey kattı.

YAKINDA BAŞKA PROJELER VAR MI?

Şimdi sırada bir tane düet var. Benim çok sevdiğim, çok yetenekli bulduğum bir arkadaşım var Damla Yıldız diye. Daha önce O Ses Türkiye'ye katılmıştı. İnanılmaz güzel bir sesi var. Söz-müzik Murat Güneş'e ait. Hayatımda ilk defa düet yapıyorum ve şimdi ona hazırlık yapıyoruz. Aranjesini de Ozan Bayraşa yapıyor. Klibini de sanırım tekrar ben çekeceğim.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEY VAR MI?

Vaktiniz ayırdığınız için size çok teşekkür ediyorum. Sizleri seviyorum.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İlyas Yalçıntaş Olur Olur Alfa 7 Production
2
Zeynep Bastık Uslanmıyor Bu Hypers
3
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
4
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik
5
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers