RÖPORTAJLAR

Bora Duran
Bora Duran

Bora Duran ile son çalışması 'Başgan'ı ve gelecek projelerini konuşmak üzere bir aradaydık.

21.01.2020

BİZLERE BİRAZ 'BAŞGAN'IN HİKAYESİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

'Başgan' Mayıs - Haziran gibi hazırdı aslında. Bir anda bir gitar riffi ile başlayıp sonra hemen müziğini tamamlayıp aranjesini yaptım. Sonrasında üzerine nasıl bir şeyler yazarım diye hem dinleyip hem demlenip bir hafta on gün üzerine biraz takıldım. Sonra birden biraz kaygılı, biraz tedirgin, atarlı giderli bir zamanda sözleri yazdım. Çünkü 'Başgan'ın sözleri biraz ince bir çizgide duruyor aslında.  Yani bir gideri var.

ŞARKI KASIM AYINDA DİNLEYİCİYLE BULUŞTU. NEDEN YAYINLAMAK İÇİN BU KADAR BEKLEDİNİZ?

Şarkımız hazırdı ama araya seçimler girdi. Şarkının adı 'Başgan' olunca bir yerlere çekilsin istemedim. Çünkü herhangi bir kutuplaşmanın kıyısında kenarında olmak istemiyorum. Dolayısıyla biraz bekledim. O sırada da baktık 'Sana Doğru' zaten çok iyi gidiyor. Önünü de kesmeyelim dedik 'Sana Doğru'nun. Biraz daha bekledik ve ancak çıkarabildik 'Başgan'ı.

ŞARKI KADAR EĞLENCELİ BİR DE VIDEO KLİP ÇEKTİNİZ. NEDİR HİKAYESİ?

'Başgan'ın video klibini Erhan Kozan ile beraber çektik. Yani Erhan Kozan yönetmenliğinde çekildi tabii ki ama senaryoyu kurguyu nasıl bir şey yapalım fikrini beraber bulup geliştirip Şile'de çok keyifli bir yürüyüş yolunda çektik. Günümüzdeki insanların ben de dahil olmak üzere telefonla olan ilişkisini tiye alalım, bunun matrağını yapalım dedik. Bir gün içerisinde hepimizin gördüğü, düştüğü haller aslında bunlar.  Ne yapabiliriz diye düşünüp kendimize bölümler hazırladık. Ben yine içimden geldiği gibi dans ettim. İki tane dansçı dostum Süheyl ile Nazlı bana eşlik etti. Güzel keyifli bir klip oldu diye düşünüyorum.

'SANA DOĞRU' İLE DEĞİŞEN TARZINIZI 'BAŞGAN' İLE DEVAM ETTİRİYORSUNUZ. BUNDAN SONRA GELECEK ŞARKILARDA DA BU DEVAM EDECEK Mİ?

'Sana Doğru' benim 'Gül Senin Tenin', 'Sen de Gidersen', 'İnsan' gibi şarkılarımla depresyonumu attığım ve artık hadi siz de gelin biraz da eğlenelim, takılalım, mutlu olalım istediğim ve herkesi de dansa davet ettiğim bir şarkıydı. Öyle bir başlangıç oldu. E tabii şimdi benim alışılmış konseptimden sonra böyle bir şey yapınca ilk başta insanlar şaşırdı, hemen kabul edemediler. Kabul edenler, çok harika olmuş, tarzı değiştirmiş diyenlerde oldu. Bu oluyor ve hep de olacak zaten. Hemen arkasından 'Sana Doğru' ile o kadar güzel konserler yaptı ki ben sahnede hareketli şarkı söylemenin mutluluğunu heyecanını ilk kez yaşadım. Dolayısıyla bu heyecanı devam ettirmek istedim. Kendi tarzımda biraz daha dans etmek, dans ettirmek de istiyorum. Yeterince hüzün var, yeterince mutsuzluk var. Zaten yeterince zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Birazcık neşe katmak, umut katmak, mucize dilemek istiyorum.

YAKIN ZAMANDA BİZLERİ BEKLEYEN BAŞKA PROJELERİNİZ VAR MI?

Şimdi sırada Murathan Mungan projesi var. Hiç duyulmamış şarkıları ve şiirlerinden yapılan yeni şarkılar ile oluşturulan bir Murathan Mungan albümü var. Bana da gelen 10 tane şiir arasından birini seçip yaptığım bir beste ile ben de projeye dahil oldum ki benim için çok değerli, çok özel, çok önemli bir bu. Yıllarca hayranlığını yaşadığım, okuduğum, takip ettiğim, ozanlığına saygı duyduğum bir kişinin bir şiiri bana denk geldi. Yani ortak paydada bir şey yaptık besledik. Biraz böyle hüzünlü damar dediğimiz bir şarkı. Ve Ezginin Günlüğü'nün tribüte albüm projesi var. Ezginin Günlüğü ile de yıllardır olan dostluğumuz, arkadaşlığımız, müzik paylaşımımız devam ediyor. Onların da 'Leyla' adlı şarkısını coverladım. O da orta tempoda keyifli bir şarkı. Bunları yapmışken bir tane de neden sözü müziği bana ait bir şarkıyı kayıt etmeyeyim dedim.2 senedir üzerinde çalıştığım bir şarkıyı da tamamladım.  Yani projeler üretimler devam ediyor.

 

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
2
Yalın İstanbul Dmc
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
5
Feride Hilal Akın Tutku Dmc