RÖPORTAJLAR

Elif Kaya
Elif Kaya

Elif Kaya; 90'lara damgasını vuran şarkıların yer aldığı 'Dejavu' adlı cover albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Sevilen sanatçı ile yeni albümünün detaylarını konuşmak üzere bir araya geldik.

05.11.2019

BÖYLE BİR PROJE YAPMA FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Bundan yaklaşık 10 sene önce falan kendi kendime ufak tefek aranjeler yapıp, amatör bir şeyler kaydediyordum. Şarkıları bu şekle sokma, bu forma getirme fikri orada küçük bir şeyler kaydedip eğlenirken tamamen içgüdüsel çıktı. Ben bundan uzun bir süre hiç kimseye bahsetmedim. Sonra Selim Çaldıran ve Polat Yağcı yaptığım bu enteresan çalışmayı duyduklarında dinleyiciye ilginç geleceğini düşündüler. Ben de tabi çok istiyordum ama açıkçası cesaret edemiyordum.

'DEJAVU' NASIL BİR ALBÜM OLDU?

Daha önceki şarkılarıma göre farklı bir Elif Kaya var bu albümde ama aslında beni çok ifade eden alternatif bir albüm oldu. Bu bir 90'lar cover albümü fakat bildiğiniz üzere 90'larda duyduğumuz melodilerden çok daha farklı bir düzenleme ve melodi ile karşı karşıyayız.

BİRAZ DA ALBÜMÜN İÇERİĞİNDEN BAHSEDELİM.

'Dejavu' 5 şarkıdan oluşuyor. Tarkan'ın 90'larda okuduğu 'Selam Ver' şarkısı, sözleri Alpay Aydın, müziği ise Ozan çolakoğlu'na ait. İlk klibi Mavi Mavi'ye çektik. Sözü Yılmaz Tatlıses ve Burhan Bayar'a müziği Burhan Bayar'a ait bir şarkı. 'Karabiberim' in sözü müziği Serdar ortaç'a ait. 'Sök Kalbini' var Of Aman Nalan'ın bestesi. Hepsi birbirinden güzel şarkılar. Biliyorum kendi melodileri çok güzel ama bu biraz daha farklı bir çalışma oldu.

'MAVİ MAVİ'YE NASIL BİR KLİP ÇEKTİNİZ?

Klip yönetmenimiz Buğra Dedeoğlu. Çok enteresan yerlerde çekilen enteresan bir hikayemiz var klipte. Mavi gözlü bir goril var ve dolayısıyla çok eğlenceli ve keyifli bir klip oldu. İki günde çektik klibimizi.

VİDEO KLİBİN HİKAYESİNE NASIL KARAR VERDİNİZ?

Kız kardeşimle 'Mavi Mavi'yi kulaklığımıza takmış birlikte yürüyorduk. Sonra dedim ki; hadi birlikte aynı anda açıp bir klip düşünelim bakalım nasıl bir his gelecek bize. Sonra müziğin etkisine kapılıp kendimi tamamen hayal dünyasına bıraktığımda bir tane ayının beni kovaladığını hissettim. Böyle bir görüntü geldi gözümün önüne. Sonra kız kardeşimle paylaştığımda o da ayı değil de biz bunu goril yapalım dedik. Gorilden kaçan bir kadın hikayesi düşünmüştük.

NE ANLATMAK İSTEDİNİZ BU KLİPTE?

Aslında bu ne yazık ki yeni tanıştığımız insanlar ilk etapta böyle çok yumoş görünür ama daha sonrasında iç dünyasına girdiğimizde, bir takım sorunlar yaşamaya başlandığında tanıdığımız insanların şekilleri değişir ve daha negatif olur. Aslında goril biraz biz kadınların dünyasında böyle bir şeyi temsil etti benim klibimde. Çok keyifli eğlenceli bir klip oldu. Bundan sonraki kliplerde de böyle farklı kafalarda bir şeyler yapmayı deneyeceğim.

ALBÜMDE BAŞKA KLİP ÇEKMEK İSTEDİĞİNİZ ŞARKI VAR MI?

Albümden başka şarkılara da klip gelecek. Ben 'Karabiberim'e çekmeyi çok istiyorum. Özellikle dijital platformlara baktığımda 'Karabiberim' şu an daha önde gidiyor. Bazıları da 'Selam Ver' diyor. Tabi çoğunluk ne isterse ona çekmeyi düşünüyorum. Açıkçası dinleyiciden gelen mesajlar benim için çok kıymetli. Birlikte karar verelim istiyorum.

KONSERLER NASIL GEÇİYOR?

Oldukça keyifli geçiyor konserlerimiz. Benim bir bankım var ve o bankın üzerinden beni kimse indiremiyor. Belki neden bank diyeceksiniz ama benim için sokağı temsil ediyor, okul yıllarımı temsil ediyor, sokakta yaşayan insanları temsil ediyor. Aslında şehir ve hayatın gerçeklerini temsil ediyor. Böyle bir Metafor kullanıyoruz sahnemde. Aynı zamanda işte yapraklarımız, çiçeklerimiz ve benim eski sarı siyah saçlarımda bizimle birlikte oluyor konserlerde. Genelde 70'ler 80'ler ve 90'lar söylüyorum repertuar olarak ve Anadolu Rock müziğini çok seviyorum. Yani belki kliplerimi izleyip popüler şarkılarımı dinleyenler için şaşırtıcı bir sahne oluyor.

KONSER TARİHLERİNİZİ NERELERDEN TAKİP EDELİM?

Tarihler sürekli yenilendiği için sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Oralardan beni takip etmek isterseniz Instagram ve Twitter 'elifkayamusic' hesaplarımdan konser takvimimi paylaşıyorum.

TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ben teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
2
Yalın İstanbul Dmc
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
5
Feride Hilal Akın Tutku Dmc