RÖPORTAJLAR

Fatma Turgut & Can Baydar
Fatma Turgut & Can Baydar

Solo kariyerlerinde başarılı çalışmalara imza atan Fatma Turgut ve Can Baydar, ortak çalışmaları 'Yangın Yeri' için bir araya geldi. Sevilen müzisyenlerle yeni şarkılarını ve gelecek projelerini konuştuk.

24.12.2019

BİRLİKTE DÜET YAPMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

Can Baydar: Fatma ile birbirimizi çok eskiden tanıyoruz zaten ve her zaman üzerinde çalıştığımız yeni şarkıları, sevdiğimiz şeyleri birimizle paylaşırız. Sonra bir gün 'Yangın Yerini' dinlettim Fatma'ya. Üzerine konuşurken İkimiz de şarkı ile ilgili aynı duyguları hissettiğimizi fark ettik ve süreç bizi bu noktaya taşıdı.

Fatma Turgut: Şöyle ki; 'Ömür Dedikleri'nden sonra Can bir single daha yapacaktı ve hangi şarkı olması gerektiğine karar verme aşamasındaydı. Bir sürü parçası var ve onların hepsini birlikte dinledik. Benim ve dinlettiğimiz birkaç arkadaşımız bu şarkıda hemfikir oldu. Naçizane ben de şarkıyı çok sevdim. Keşke benim olsaydı diye düşündüğüm ve kıskandığım şarkılardan biri oldu. Ve eğer birlikte bir şey yapılacaksa güzel olsun, en iyi şekilde karşıya geçirebilelim diye çok uğraştık. Bütün yaz 'Yangın Yeri' üzerinde çalıştık ve nitekim de bu hale geldi.

'YANGIN YERİ'NİN ÜRETİM SÜRECİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Can Baydar: Aslında bütün anlatamadıklarımızı, hissettiklerimizi Fatma ile birlikte şarkıya döktük. Aranjörümüz sevgili Gürsel Çelik bu yolda bizim suç ortağımızdı. İkimizde Gürsel ile uzun zamandır çok çalışmak istiyorduk. Bu şarkı da ona vesile oldu. Fatma ile şarkının düzenlemesini ilk önce kendi aramızda bitirdik. Benim ilk Fatma'ya çaldığım hali daha başkaydı. Fatma'nın bazı fikirleri vardı. Şarkının A'sının B'sinin yerlerini değiştirdik. Sonra şarkıyı ikimiz ufak bir demo yaptık ve Gürsel Çelik'e gittik. Gürsel'e duygularımızı hislerimizi anlatıp şarkımızı dinletip hemen işe koyulduk. Son hali bizim hayal ettiklerimize fikirlerimize çok yakın bence. Bu yüzden de dinleyen herkes zaten ne anlattığını ne anlatmak istediğimizi rahatlıkla anlayacaktır. Fatma da harika bir vokalist olduğu için zaten derdimizi çok güzel bir şekilde şarkıda dinleyicilere iletti.

BU ŞARKIYI SİZİN İÇİN BU KADAR ÖZEL YAPAN ŞEY NEYDİ?

Fatma Turgut: Şarkı çok güçlü bir şarkı ve biten bir şeyden bahsediyor. Bu kadar hissettiğim için de zaten söylemek çok istedim. Şarkının sözlerini değiştirmemiz gereken yerler oldu ve bir kadın ve bir erkek söyleyince çok daha anlamlı olacaktı. Nihayetinde de ulaştı diye düşünüyorum.

NASIL BİR VIDEO KLIP ÇEKTİNİZ?

Fatma Turgut: Çok tatlı bir yönetmen arkadaşımız Ecem Gündoğdu çekti. Bu sektörde çok fazla ismini duyacağız bu saatten sonra. Veli Kuzlu benim yıllardır çalıştığım görüntü yönetmeni. Bir kadın olarak kliplerde iyi ve güzel görmek benim için çok önemli. O yüzden Veli Kuzlu ile çalışmayı teklif ettim Can'a. Can'da tabii ki de kırmadı beni. Güzel bir klip oldu bence. Şarkıyı tamamen öne çıkaran bir klip oldu. Bir stüdyo içerisinde yaklaşık 10 saat sürdü çekimlerimiz. Ben çok eğlendim çünkü havalar soğuk olunca iç mekan çekimleri benim çok işime geliyor açıkçası. Çok yorulmuyoruz, üşümüyoruz. Ve çok güzel bir set ekibi vardı. Saç makyaj vs. hepsi zaten tanıdığımız güzel insanlar. Ayşenur Secceli kostümlerimizi yaptı. Onun dışında Murat Bulut saçlarımız ile ilgilendi ve Seçkin'de makyajımızı yaptı.  Benim söyleyeceklerim bunlar.

ÇEKİMLER NASIL GEÇTİ?

Can Baydar: Birlikte klip çekmek çok eğlenceliydi. Fatma'nın çekimlerin izlerken çok eğlendim, o benimkileri izlerken eğleniyordu.  Tek başınıza bir iş yapmaktansa düet yapmanın böyle avantajları da var. Şarkıyı ön plana çıkartmak istedik. Sadece güzel bir şekilde, şık bir görselle şarkımızı dinleyiciye iletmek istedik.

BU ORTAKLIĞI SAHNEYE DE TAŞIMAYI PLANLIYOR MUSUNUZ? SİZİ KONSERLERDE DE BİRLİKTE GÖREBİLECEK MİYİZ?

Can Baydar: İlerleyen günlerde mutlaka konserlerde yine birlikte söylemek isteriz. Çünkü çok keyif alıyoruz harika oluyor. Sanırım 1 ay önce Fatma'nın bir konserinde sahneye çıkıp ben bir şarkı söylemiştim, sonra bu şarkının lansmanında Fatma geldi birlikte söyledik. Yine bol bol karşılıklı birimizin konserlerine gidip bu şarkıyı birlikte söylemek istiyoruz. Çünkü gerçekten bu şarkı bir kadın ve bir erkek birlikte söylediği zaman gücünü çok daha iyi ortaya koyuyor.

PEKİ BU ŞARKI DIŞINDA BAŞKA NELER YAPIYORSUNUZ? SOLO KARİYERİNİZDEKİ DİĞER GELİŞMELERDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Fatma Turgut: Ben 10 şarkılık yeni bir albüm yaptım ve 'Bir Varmış Bir Yokmuş' ilk video klip çalışması oldu sizlerinde bildiği üzere. Bu ay sonu 'Günleri Bağlarken' adlı şarkıya klip çekeceğim ve yeni yılda da o şarkıyı beni dinleyen seven insanlarla paylaşmayı planlıyorum.

Can Baydar: Ben de bu şarkıdan sonra tekrar hemen yeni şarkılar üzerinde çalışmaya başlayacağım. Hatta başladım bile. Bu sabah buraya gelirken bir toplantı yaptım onunla ilgili. Biz ürettikçe mutlu olan insanlarız. Ürettiğimizi paylaşmak istiyoruz. Bu olabildiği kadar rafine ve bir o kadarda sık olursa ne kadar güzel olur. O yüzden devamlı müzik üretmek duygularımızı paylaşmak istiyoruz. Ben de aynen öyle yapacağım, yeni şarkı üzerine çalışacağım.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
2
Yalın İstanbul Dmc
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
5
Feride Hilal Akın Tutku Dmc