RÖPORTAJLAR

Murat Güneş
Murat Güneş

Türk müzik sektörünün önemli söz yazarı ve bestecisi Murat Güneş, Yonca Lodi ile düet yaptığı yeni single'ı 'Beşinci Mevsim'i müzikseverlerin beğenisine sundu. Murat Güneş ile detayları konuşmak üzere bir araya geldik.

19.02.2018

YONCA LODİ İLE DÜET YAPMA FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Şarkıyı yaklaşık iki yıl önce yazmıştım ve yazdığım saniye fark etmiştim ki bu şarkı birisiyle söylenmek istiyor. Tabii ki aklımdan geçen ilk isim Yonca olmuştu. Çünkü Yonca, ta ki 'Sana Bir şey Olmasın' dan beri hem şarkıcılığını, hem de insan olarak çok sevdiğim yakın dostum olduğu için başkasını düşünemezdim bile. Ona da bunu söylediğimde zaten ikiletmeden geldi söyledi. Şarkımı söylediğinde şarkım bir kere daha şahlanmış oldu. Şarkının aranjesi de Cem İyibardakçı'ya ait.

'BEŞİNCİ MEVSİM' NASIL BİR ŞARKI?

Bu bir aşk şarkısı ama ayrılmamak üzerine bahaneler arayan bir aşk şarkısı. İşte "Bu yaz ayrılmayalım sakın, kışın da sensiz çok üşürüm, güz yapraklarını üstümüze düşmekten mahrum bırakmayalım" diyor. Ve onun üzerine aşka bağlıyor hikayeyi.  

VİDEO KLİBİN HİKAYESİNE NASIL KARAR VERDİNİZ?

Klibimizi Murat Joker çekti. Benim ilk klibim 'Kalp Farkıyla'nın klip yönetmeni de Joker'di. İkinci klip için de aklıma gelen ilk isim Murat Joker oldu. İlk klibin fikri bana aitti ve ben yine öyle bir şeyler bulurum umuduyla Joker'in yanına gidip fikrimden bahsettiğimde, en hafif tabiriyle onun biraz klişe bir şey olduğunu ve ona biraz zaman tanımamı istedi. Bir iki hafta içerisinde telefon geldi ve o kadar güzel bir şey anlattı ki bana, ben inanılmaz heyecanlandım. Hemen bir araya geldik. İzlemiş olduğunuz üzere, bir terapi odasında aynı dertten muzdarip insanların bir araya gelişiyle anlatalım istedi. Bu güne kadar hiç yapılmamış bir şey.

SANATÇI DOSTLARINIZ SİZİ VIDEO KLİPTE DE YALNIZ BIRAKMADI…

Tabii ki bir psikolog lazımdı bunun için ve o Yaşar'dan başkası olamazdı. Kırmadı beni sağ olsun. Nitekim arkasından Özgün'ü, Aynur Aydın'ı ve Aydilge'yi aradım. Hiçbiri ikiletmedi bile sözümüzü. Geldiler klibimizde onlarda yer aldılar ve ortaya el birliği ile müthiş bir iş çıkarttık ve geriye çok güzel bir hatıra bıraktık.

GELECEK PROJELER NELER?

Kendimle alakalı da üretim süreci devam edecek. Henüz ne yapacağımdan emin değilim. Aslında hali hazırda bitmeye ramak kalan bir albümüm var. Fakat o albüm yaz aylarına yetişir mi, yetişmez mi bilmiyorum. Yetişmezse muhakkak bir single ile yaz aylarını da es geçmeyeceğimizi düşünüyorum.

CANLI PERFORMANSLAR OLACAK MI?

An itibari ile sahne almaya da başladık. Öncelikle Avrupa'da konserlerimiz olacak. Sonrasında Türkiye'de dinleyicilerimizle buluşacağız. Benimle ilgili her şeyi Instagram "muratgunes" hesabım üzerinden takip edebilirsiniz. 

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Buray Tac Mahal Sony Müzik
2
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
3
Gökcan Sanlıman Yeter Avrupa Müzik
4
Yalın İstanbul Dmc
5
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music