RÖPORTAJLAR

Oğuzhan Koç
Oğuzhan Koç

Yıllarca birçok hite imza atan Oğuzhan Koç ile 'Ev' adını verdiği yepyeni albümünü konuşmak üzere bir araya geldik.

02.03.2020

ALBÜMÜN İÇERİĞİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Albüm 16 şarkıdan oluşuyor. Bunlardan 11 tanesi benim daha önce kendi söylediğim, ilk albümümde yer alan ya da başka sanatçı arkadaşlarıma söylemesi için verdiğim şarkıların akustik versiyonları ve 5 tane de yeni şarkı var.  Aslında bunları ayırarak vermeyi planlıyorduk ama kendi YouTube kanalım için bu akustikleri yaptıktan hemen sonra dinleyiciden "biz bu akustikleri de albümün içinde görmek istiyoruz" diye büyük bir taleple karşılaşınca 5'i yeni, 11 eski şarkıyı vererek 'Ev' isimli sade sakin albümümüzü dinleyicilerle buluşmaya karar verdik.  

16 ŞARKILIK BİR ALBÜM YAPMA FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Ben bundan 6 ay önce bir daha hayatta albümü yapmam demiş biri olarak 6 ay sonra albüm yaparken buldum kendimi. Biraz aslında şunu düşünüyorum; pop müzik camiası bence üretim anlamında biraz yavaşlamaya başladı ve ben de dahil yılda 2 single yapıp 2 şarkı ile bir yılı geçirirken buldum kendimi. En son şunu fark ettim; kenara köşeye attığımız bence kıymeti bilinmemiş bir sürü şarkılarımız var. O yüzden aslında yeni nesil müzik dinleyicisine ve dijital dünyaya biraz daha hızlı ulaşabilmek için bence seri üretimde olmak lazım. Biraz fikirlerim değişti ve muhtemelen bundan sonra bir süre böyle hareket edeceğim gibi duruyor.  Yani ne çıktıysa onu bir an önce  "bu hit midir? Büyük şarkı mıdır? Küçük şarkı mıdır? diye düşünmeden bir an önce dinleyici ile buluşturmak şu an daha doğru geliyor.

BİRAZ DA ALBÜMÜN ÇIKIŞ ŞARKISI OLAN 'HESABIMA YAZIYOR'DAN BAHSEDELİM…

Aranjörüm Çağrı Telkıvıran ile birlikte pop müziğine bir küçük takla attıracak, belki biraz sadeleştirecek ama çok sakin de kalmayacak yeni bir sound arayışındaydık. Kulakta bir etki yaratacak enteresan bir şey arıyorduk. Albümün dilini ve aradığımız soundu da en çok hesabıma yazıyor şarkısının anlattığını düşündük. Hareketli gibi ama değil, slow gibi ama değil, akustik altyapılı gibi ama değil, tam olarak o aradığımız yeni şeyin bütün unsurlarını içinde barındırdığını düşünüyoruz 'Hesabıma Yazıyor'un. O yüzden bu şarkı ile çıkmaya karar verdik

NASIL BİR VIDEO KLİP ÇEKTİNİZ?

YouTube kanalımın akustik videoları için Bursa'da bir dağ evi tutmuştum. Bütün müzik çalışmalarımızı müzisyen arkadaşlarımızla orada yapıyorduk ve videolarımızı da orada çekiyorduk. Kreatif direktörümüz Tolga Akış kendisi çocukluk arkadaşım olur, onunla otururken dedi ki; bu albümün klipleri de acaba burada mı geçse ve böyle basit, anlamlı, sade, sakin bir dünyaya mı geçsek. Artık o ışıkların önünde kusursuz saçlar, kusursuz makyajlarla stüdyo işi kliplerden biraz daha gerçek, belki de biraz daha kirli, daha doğal, daha samimi bir şey çekmek istedik.

VIDEO KLİBİN HİKAYESİNİ SİZDEN DİNLEYELİM.

Şarkı zaten sevdiği kadını bekleyen bir adamı anlatıyor. Klip de beklemeye dayanamayıp evinin salonunu sokağa kuran bir adamı anlatıyor. Sakin ve etkileyici olduğunu düşündük. Şu ana kadar aldığımız yorumlarda o şekilde Umarım herkes beğenmiştir.

ALBÜMDEKİ TÜM ŞARKILAR KLİPLENECEK Mİ?

Tamamı kliplenecek. Hatta üçünün klibi çekildi. Biri yayınlandı ve ikisi montaj aşamasında.

YAKIN ZAMANDA BAŞKA SANATÇILARLA PAYLAŞTIĞINIZ ŞARKILARINIZ VAR MI?

Yakında duyacağınız Berkay'a bir şarkı verdim . Onun dışında şu an ürettiğim bütün şarkıları ışık hızıyla kendim söyleyip hemen paylaştığım için galiba bana kadar şarkı var şu an. Ama sevdiğim arkadaşlarım şarkı var mı dediklerinde "bende bu var" deyip her zaman kartlarımı açarım. Onlarda beğenirse mutlaka alırlar. Ama onun dışında çok profesyonel anlamda bana şöyle bir slow şarkı lazım dediklerinde terzi gibi çalışabilen biri değilim. Açıkçası şarkılarımı yapıyorum, sevdiğim arkadaşlarıma da hediye ediyorum.

BU YIL MÜZİK DIŞINDA BAŞKA PROJELERDE GÖRECEK MİYİZ SİZİ?

Belki yine önümüzdeki yaz çekilmek üzere İbrahim Büyükak ile birlikte bir sinema filmi projemiz olur. Onun toplantılarını yapıyoruz. Muhtemelen sinema dışında başka bir projem olmaz gibi duruyor 2020'de.

TEŞEKKÜRLER.

Ben teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
2
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Gökcan Sanlıman Yeter Avrupa Müzik
5
Yalın İstanbul Dmc