RÖPORTAJLAR

Berksan
Berksan

Son dönemde yayınladığı teklilerle başarı grafiğini her geçen gün daha da yükselten Berksan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

22.06.2020

'DARMADUMAN'IN SÖZÜ MÜZİĞİ KİME AİT?

Darmaduman'ın sözleri bana ait. Bestesi ve düzenlemesi kardeşim Turaç Berkay'ait bir  şarkı.

HER PROJENİZDE YENİLİKÇİ SOUNDLARLA DİNLEYİCİNİN KARŞISINA ÇIKIYORSUNUZ? DARMADUMAN'I SOUND OLARAK NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Sound açısından biz dünya müziğini yakından takip eden iki müzisyeniz. Turaç bununla ilgili çok emek sarf eden bir müzisyen.Daha önceki çalışmalarımızda da Darmadumanda da hep bir sentez ile karşılaşabilirsiniz. Dünya müziğini takip ediyoruz ama bu coğrafyanın da etkilerini asla müziğimizden çıkartmamaya çalışıyoruz. Darmaduman'da böyle yola çıktığımız çalışmalarımızdan bir tanesi. Herkesin değişimini, değişebildiğini anlatan bir hikayeye sahip.

BU SÜREÇTE BİR DE VIDEO KLİP ÇEKTİNİZ. ÇEKİMLER NASIL GEÇTİ?

Bu projede bizi en çok zorlayan şey aslında hem video klip hem de fotoğraflar oldu. Klibimizin yönetmeni Can Özen, görüntü yönetmenim Oğuz Kuşçu. Biz bir sabah gün doğumu ile beraber Kilyos'da sadece 6 saatlik yürüyüşler gerçekleştirdik. Çünkü biliyorsunuz bu şartlar altında set kurmamız imkansızdı. Ama Can ve Oğuz beni kırmadılar. Hep beraber bütün önlemlerimizi alarak bir video çektik. Benim hayatımda ilk kez bir klibimde partnerimle hiç yan yana gelmedim. Böyle bir klibim oluştu. Ama günün sonunda güzel bir iş çıktığına inanıyorum. Tabii ki daha iyi şeyler yapabilirdik özellikle bu isimlerle beraber ama şartlara göre gayet iyi bir iş çıktığına inanıyorum.

BİRAZ DA SINGLE FOTOĞRAFLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Fotoğraflarım daha ilginçti. Çünkü fotoğraflarımı Turaç cep telefonuyla çekti. Bu süreçte bir sürü şeyi yeniden deneyimlemek zorunda kaldık. Ama çok eğlendik. Herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

PANDEMİ SÜRECİ MÜZİK ÜRETİMİNİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Aslında bir Turaç ile sürekli üretiyoruz. Bu süreç daha fazla kapandığımız bir süreç olduğu için daha fazla yan yanayız, daha fazla üretiyoruz. Bunları tabi şartlar ne olursa olsun Sony Müzik Türkiye'nin de bize verdiği destekle periyodik aralıklarla sevenlerimizle paylaşmak gibi bir fikrimiz var. Arkadaşlarımızın albümlerinde roller üstleniyoruz. Yani müzik hayatımızda rutin akışında devam ediyor.

MÜZİK DIŞINDA NASIL GEÇİYOR KARANTİNA GÜNLERİ?

Bu süreç tabii ki alışık olduğumuz rutin hayatlarımızın dışına itti. Ama evde ailecek bir arada olduğumuz, sağlıklı olduğumuz için şükrediyorum. Turaç ile bir arada aynı evde olmak bize müzik adına geniş bir dünya tanıyor. Bu anlamda bu bizi biraz rahatlatıyor ama tabi bende yoruldum ve sıkıldım. Bu günleri atlatacağımız ve anacağımız günleri iple çekiyorum.  Herkese de sağlık dolu günler diliyorum.

SON OLARAK HANDE YENER'İN YENİ ÇIKACAK ALBÜMÜNDE BİRÇOK ŞARKINIZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ. BİRAZ TÜYO VERİR MİSİNİZ?

Nasıl tüyolar versem acaba diye düşünüyorum. Çünkü her şeyi de söylemek istemiyorum, Hande'ye bırakmak istiyorum. Ama çok büyülü bir repertuar olduğuna dair size söz verebilirim. Gerçekten harika işler çıktı. Sizi güzel şarkılar bekliyor. Birçoğunun klibi bile hazır aslında. Ben de biran önce çıksın diye heyecanla bekliyorum.

PowerTürk Pop 40
1
Reynmen Renklensin Houze Istanbul
2
Zeynep Bastık Lan (Erhan Boraer Remix) -
3
Mela Bedel Ben Sana Gelemem Mundo Music
4
Emre Fel Senden Güzeli mi Var Hoze
5
Emrah Karaduman / Merve Özbey Bir İmkansız Var DMC