RÖPORTAJLAR

Koray Candemir
Koray Candemir

25 yıllık kariyerinde ikisi solo olmak üzere toplam dokuz stüdyo albümüne imza atan Koray Candemir, uzun süren sessizliğini "İhtimaller" adlı yeni teklisi ile bozdu. Başarılı sanatçı ile yeni şarkısı İhitmaller'i ve gelecek projelerini konuştuk.

12.07.2020

UZUN SÜREN SESSİZLİĞİNİZİ 'İHTİMALLER' İLE BOZDUNUZ. 'İHTİMALLER' NASIL BİR ŞARKI?

'İhtimaller' biraz alternatif pop - rock bir şarkı. Evet aslında uzun bir süre ara verdiğim doğrudur. Şarkılar yapıp beni tatmin ettiği yere ulaşmaya çalışıyordum. Şarkıların bana iyi gelmesini bekleyip duygusal olarak hazır olmak istiyordum. Kısmet bu seneyeymiş. Yeni şarkılar üzerine son 2-3 senedir çalışıyoruz.' İhtimaller' ilki bu arada. Birkaç tane daha çıkartıp sonra sene bitmeden albüme döndüreceğiz.

ŞARKIDA KİMLERİN İMZASI VAR?

Şarkıda çok sevdiğim müzisyenler çalıştı. Zaten çok talihli hissediyorum çünkü hepsi arkadaşım. Sağ olsunlar şarkıya şahane katkıda bulundular. Öncelikle şarkıyı Can Baydar ile yaptık. Sözü Can'ın, müziği Can ile benim. Sonra kayıt aşamasında gitarı Cem şahin, bas gitari Cemre Kabaş, davulu Kurban'dan tanıyacağınız Burak Gürpınar çaldı. Düzenlemelere Serkan Çeliköz el attı, mix ini Tarkan Gözübüyük, masteringi de Evren Göknar yaptı. Gerçekten şampiyonlar ligi ekibiyle çalışmış oldum.  

OLDUKÇA İLGİ ÇEKİCİ BİR VIDEO KLİP HAZIRLADINIZ. YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ?

Toğan Tanyer ve ekibi çekti klibi. Şahane bir castımız vardı. O da bir arkadaşlık ilişkisi içerisinde cereyan eden bir prodüksiyondu. Das Das'ta çektik.

HİKAYESİNE NASIL KARAR VERDİNİZ?

Şarkı zaten hazırdı. Doğan ile konuştuk, üzerine senaryolar yazdık ve en sonunda bu cast ile duygusunu anlatan bir senaryo yazdı. Video biraz Avrupai tınlıyo. Ben sonuçtan çok memnunum.

YENİ BİR ALBÜM HAZIRLIĞI İÇERİSİNDE OLDUĞUNUZU SÖYLEDİNİZ. DİNLEYİCİLERİ NASIL BİR ALBÜM BEKLİYOR?

Evet yeni albüm hazırlığındayız. Neredeyse yarısı bitti. Kalan yarısını da kaydetmeye devam ediyoruz. Sene sonunda çıkartırım diye tahmin ediyorum. Biraz daha up tempo, azıcık daha renkli bir albüm bekliyor. Bize göre güzel şarkılar yaptık. İnşallah dinleyiciler de sever.

NORMALLEŞME SÜRECİYLE BİRLİKTE MÜZİSYENLERİ VE MÜZİK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINI SİZCE NELER BELİYOR? BU DÖNEMİ SİZ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Öncelikle belirsizlik insanları çok zor bir duruma sokuyor. Kafalar o yüzden ufaktan çatladı. Pandemi zaten insanları evlere kapattı. İnsanların üretimine, hayatına, ailesine, her şeyine yansıdı. Gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. Zaten biliyorsunuz büyük krizlerde darbeyi ilk kültür sanat alır. Özellikle pandemi olduğu için konserler kesildi. Umarım en kısa sürede aşı veya ilaç bulunur ve normale döneriz. Yani normalimiz eski normal olsun. Ama şu anda görünen biraz daha değişik bir durum. Bunu bir iki sene sonra dönüp baktığımızda daha iyi anlayacağız gibi duruyor. Biz konser verdiğimizde yalnızca müzisyenler olmuyor. Sahne ekibi, ışık teknisyeni, ses mühendisi, menajer kadrosu, mekanda çalışanlar vs. yani büyük bir aile bu. Herkes bunun üzerinden hayatını idame ettiriyor. Bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor, hatta bazı oluşumlar var, onlara da destek oluyoruz. Online biletli konserler verebiliriz, yine online festivaller düzenlenebilir. Umarım en kısa zamanda atlatırız ve yine eskisi gibi biraz gürültü yaparak eğlenceli bir şekilde konserlerimize devam ederiz.

TEŞEKKÜRLER.

Çok teşekkürler. Görüşmek üzere, sevgiler, saygılar.

PowerTürk Pop 40
1
Reynmen Renklensin Houze Istanbul
2
Zeynep Bastık Lan (Erhan Boraer Remix) -
3
Mela Bedel Ben Sana Gelemem Mundo Music
4
Emre Fel Senden Güzeli mi Var Hoze
5
Emrah Karaduman / Merve Özbey Bir İmkansız Var DMC