MÜZİK HABER

Ozan Kotra'nın İlk Solo Albümü 'Hava Durumu'
Ozan Kotra'nın İlk Solo Albümü 'Hava Durumu'
15.05.2020

Ozan Kotra, Flört grubunun konserlere çıkmadığı, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönemde hazırladığı ilk solo albümü 'Hava Durumu'nu, 15 Mayıs Cuma  tüm dijital platformlarda ve plak formatında yayımlandı.

Yaklaşık 3 aylık bir kayıt çalışmasıyla, Türkiye'nin ssanalog kayıt fabrikası Bay Papağan stüdyolarında kaydedilen 10 şarkılık albümün, Long Play miksi ve plak kalıbı İngiltere'nin ikonik stüdyosu Abbey Road Stüdyolarında yapıldı.

Anadolu Rock, Jazz, Funk gibi müzik türlerinin işlendiği Hava Durumu'nda, aşk, sevgi gibi olmazsa olmaz konuların dışında, Kotra'ya has bir mizah anlayışıyla, dostluk ilişkilerindeki absürd yaşanmışlıkları, Gezegen'e dair evrensel politik sorunlar ve hayatın içinden konular işleniyor..

Hava Durumu; analog synthesizerlardan, nefesli sazlara, kaba ve kimi zaman yerinde duramayan bas gitar ve davul ritmlerinden, naif akustik gitar melodilerine, duvar piyanosunun hüzünlü sesinden, çılgın perküsyonlara kadar geniş bir çerçevede müzikalitesini sunuyor.

Kendi alanında üst düzey 30 kişilik bir müzisyen kadrosunun çaldığı albümün açılış şarkısı 'Sorma Arkadaş' ayrı zaman dilimlerinde tam 3 kez kaydedildi ve son versiyon kullanıldı. 'Mehtaba Karşı', 'Hasta mı oldun' gibi şarkılar, 20 yıl önce yazılmış. Sözleri revize edilip albüm repertuvarına dahil edildi. 'Hava Güzel Kadıköy'de' ise stüdyo kayıtları bittikten sonra yazıldı ve albüme sonradan eklendi. 'Unutulmuyor' (Senin yüzünden) isimli şarkıda Fuat Güner'in çaldığı 'Havain Gitar' bilindiği kadarıyla ilk kez Türk Müziği'nde kullanıldı. Flört üyeleri de bazı şarkılarda eşlik etti ama aynı şarkıda çalmadılar ve vokal yapmadılar.

Plağın son şarkısı 'Humbarap Yaya' Ozan'ın, oğlu Poyraz'a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz' da bu kayıtta babasına eşlik etti.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Gripin Ebruli Dokuz Sekiz Müzik
2
Oğuzhan Koç Kendime Sardım Hypers
3
Zeynep Bastık Her Mevsim Yazım Hypers Music
4
Buray Deli Kız Gommo
5
Ece Mumay Galaksi Dark'n Dark Music