RÖPORTAJLAR

Can Bonomo
Can Bonomo

Başarılı sanatçı Can Bonomo 'Ruhum Bela' albümünü kısa bir süre önce sevenleriyle buluşturdu. Can Bonomo ile 12 şarkının yer aldığı albümü konuşmak üzere bir araya geldik.

20.05.2019

 'RUHUM BELA' ALBÜMÜNDEN BİZLERE BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Yeni albümün adı ''Ruhum Bela'' içerisinde 10 tane sözü ve müziği bana ait olan şarkı var, her zaman olduğu gibi. Can Saban ile çalıştık bu albümde, prodüktörlüğünü 7 şarkının Can sabah yaptı. İki şarkının Sabi Saltiel bir şarkıda Emre Kula prodüktörlüğünü yaptı. Çok güzel, çok içimize sinen bir albüm oldu.

 'BARDAK TAŞIYOR' ALBÜM ÖNCESİ BİR SİNGLE OLARAK SEVENLERİNİZLE BULUŞTU. ŞARKININ SÖZ VE MÜZİĞİ KİME AİT?

 Albüm öncesi bir şarkıyı birkaç hafta öncesinde çıkarmış bulunduk. ''Bardak Taşıyor'' belki dinlemişsinizdir, dinlemediyseniz daha sonra dinlersiniz. Sözleri ve müziği bana ait olan bu şarkının prodüktörlüğünü Can saban yaptı.

BARDAK TAŞIYOR'UN VİDEO KLİP YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ? NASIL BİR KLİP OLDU?

Onur Işıksalan çok güzel bir klip çekti.  Çingene düğünü gibi, düğünü aynı zamanda alternatif de bir şarkı 'Ruhun Bela' albümünün ayak seslerini duyuran bir çalışma oldu.Onun dışında çok keyifli ve eğlenceli bir klip olduğunu düşünüyoruz.  Çünkü izleyeceğiniz insanların bir kısmı benim ailem, bir kısmı çok yakın arkadaşlarım ve bir kısmı da bizim takipçilerimiz onlar bizi kırmadı ve oynadılar klipte. Klipte dayım oynuyor, yanımdaki çok heyecanlı olan insan dayım oluyor. Çok enerjik klip oldu; biz çekerken çok eğlendik, umarız ekranlara bu enerji  yansımıştır.

'BARDAK TAŞIYOR' NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Benim bir ofisim var, oturup burada besteler yapmaya çalışıyorum. Bazıları hoş oluyor, bazıları olmuyor. Hoş olduğunu düşündüğüm bestelerden bir tanesiydi 'Bardak Taşıyor'. Benim çok içime sindi, içime sinmeyenleri hiç dinlemiyorsunuz bile. Bu benim içime sinen ve dinlediğimde çok sevdiğim bir iş oldu.

PEKİ ŞARKIYA GELEN YORUMLAR NASIL?

Çok  güzel, çok tatlı yorumlar alıyoruz Bardak Taşıyor'a. Klibi çok beğeniyorlar. Çok hareketli bir şarkı aynı zamanda eski şarkılarımız gibi ama çok modern bir düzenlemesi var.  

'RUHUM BELA' ALBÜMÜNÜN HAZIRLIKLARI NE KADAR SÜRDÜ?

'Ruhum Bela'nın hazırlıkları yaklaşık 2 sene kadar sürdü. 'Kainat Sustu' bir önceki albüm çıktıktan sonra 4, 5 ay onun konserleriyle  ilgilendim. Hemen sonrasında ben zaten yazmaya başladım. Besteleri yaklaşık bir buçuk sene içerisinde bitirdim. Albümün kayıtları başlamışken yazdığım bestelerde oldu. 'Ruhum Bela' mesela o bestelerden bir tanesi. Bunu daha önce bir kere de ilk çıkardığımız 'Meczup' albümünde yaşamıştık. 'Meczup' albümünün çıkmasına 2 ay kala 'Meczup'  de bir şarkı yoktu ortada ve aynısını 'Ruhum Bela'da da yaşadık. Albüme ismini veren şarkı yine en son çıkan şarkı olmuş oldu. Zaten genel olarak 'Meczup'  sinerjisine çok yakın bir albüm aşağı yukarı onun gelişmişi diyebiliriz, biraz böyle bizim,s özlerin, bestelerin ve alt yapılarının büyüdüğü bir  'Meczup'  albümü gibi oldu.

OLDUKÇA FARKLI BİR ALBÜM KAPAĞI GÖRÜYORUZ. BU FİKİR NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

Albüm kapağını Kenan Kara çekti. Albüm kapağı  şöyle çıktı ortaya, ben fallout 76 diye bir konsol oyunu var. Onu oynadığım bir dönemdi sürekli olarak ve işte dünya'nın sonun gelmiş olduğu ve sonuçlarından devam ettiği bir evrende geçiyordu oyun. O dönem oyunu çok fazla oynadığım için o şekilde bir şeyler istedim albüm kapağında. Ben yürüyorum ve yanında bir tane köpek var arkada kalıntılar, her şey yıkılmış ve köpek biraz sinirli gibi bende hayatta kalmaya çalışıyorum. Kenan çok güzel yaptı bu işi bence çok güzel oldu. Biraz böyle sinematik bir kapak olmuş oldu ama albüme çok yakıştığını düşünüyorum.

ÇIKIŞ PARÇASI OLARAK 'BARDAK TAŞIYOR'U SEÇMENİZİN BİR NEDENİ VAR MI?

Albümün çok  ortalama bir şarkısı olduğu için ve albümün her tarafına dokunduğu için birazcık çıkış şarkısı olarak Bardak Taşıyor'u seçtik.  Albüm içerisinde rock şarkılarda var,  hard rock şarkılar da var birazcık.  Birazcık daha radyo dostu dediğimiz bir iki şarkı da var.  'Bardak Taşıyor'  tam bunların hepsini ortasında duruyordu o yüzden onu seçtik.

İKİNCİ VİDEO KLİP HANGİ ŞARKIYA ÇEKİLECEK BELLİ Mİ ?

Bir sonraki klibimizin ne olacağına aslında her zaman olduğu gibi takipçilerimiz karar verecek, birazda biz aramızda konuşacağız biraz onlarla bir mesaimiz olacak ve karar vereceğiz diye tahmin ediyorum.

Teşekkürler.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İlyas Yalçıntaş Olur Olur Alfa 7 Production
2
Zeynep Bastık Uslanmıyor Bu Hypers
3
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
4
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers
5
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik