RÖPORTAJLAR

Redd
Redd

7. stüdyo albümü 'Yersiz Göksüz Zamanlar'ı müzikseverlerin beğenisine sunan Redd grubu ile albümün detaylarını konuşmak üzere bir araya geldik.

27.05.2019

MERAKLA BEKLENEN YENİ ALBÜMÜNÜZ NE ZAMAN MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTU?

'Yersiz Göksüz Zamanlar' 22 Mart'ta tüm dijital platformlarda yer aldı.

BİZLERE BİRAZ ALBÜMDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Albümün öne çıkardığımız ilk şarkısı 'Se... Boşver' oldu. Albümde 11 şarkı var. Bu 11 şarkının 3 tanesi 'Mükemmel Boşluk' albümden, 3 şarkının akustik versiyonları stüdyoda canlı kaydettik onları. Bizim için bir geçiş albümü olduğu için o şarkıları bir önceki albüme referans göstermek istedik. Onlarda 'Aşk Virüs', 'Bugün Herkes Ölsün İstedim' ve 'Kanıyorduk'. 'Kanıyorduk' çok sevilmişti 'Mükemmel Boşluk' albümünde. Diğer şarkılar tamamen yeni,  çok single dünyasındayız aslında ama biz albüm yapmak istedik. Albüme daha çok inanıyoruz, olabildiğince üretmek bizim için çok büyük bir keyif.

ALBÜM HAZIRLIKLARI NE KADAR SÜRDÜ?

Genel olarak Redd şarkılarını yazarken bir albüm için değil, şarkı yazmak istediği için yazıyor. Dolayısıyla o şarkılar çok önceden birikmiş oluyor. Son 2-3 ay çok yoğun bir çalışma oluyor tabii ki. Mesela bir sonraki çıkacak olan albümün şarkıları neredeyse bitti gibi bir şey. Son bir çalışması olacaktır onların bir sonraki albüm için.  Dolayısıyla bizim için albüm süreci yoğun 3-4 ay sürüyor, daha öncesinde şarkılar çoktan hazır olmuş oluyor.

'YERSİZ GÖKSÜZ ZAMANLAR'IN İLK VİDEO KLİBİNİ HANGİ ŞARKIYA ÇEKMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Albüm için ilk önce dinleyici tepkisini çok merak ettik. Normalde hep video kliple çıkarırız şarkıları ama bu sefer hangi şarkı daha güçlü olacak ona bir bakalım istedik. 'Sen De Saçmala' şu anda bayağı önde gidiyor, çok sevildi şarkı.  Bence sizde seveceksiniz; o şarkıya video çekmeyi düşünüyoruz ilk etapta, daha sonra diğerlerinede çekeceğiz. Çünkü 'Mükemmel Boşlukta' yer alan tüm şarkılara  videolar çekmiştik. Bu albümde de çok videolar çekeceğiz muhtemelen.

ALBÜMÜN İSMİNİ 'YERSİZ GÖKSÜZ ZAMANLAR' OLARAK NASIL BELİRLEDİNİZ?

Albümün ismini seçerken yine çok düşündük, bizim albüm isimleri birazcık güzel oluyor. Bu albümdeki his aslında birazcık 'Mükemmel Boşluk' albümüne yakındı. Ama her şeyden önce şunu anladık, aslında çok güzel bir  dijital çağda yaşıyoruz evet, ama bu dijital aygıtların kendi içinde yarattığı algoritma aslında bizi yalnızlaştırıyor ve bizi bir şeye yönet yönlendiriyor. Aslında yönergelerimiz ortak ama hepimiz ayrı bir bireysel olarak daha da yalnızlaşıyoruz, telefonda çok vakit harcıyoruz, başka şeylere çok vakit harcıyoruz ve yani bütün şeyleri de bu aygıtlar üzerinden yapmaya çalışıyoruz.  Yani aşkı nasıl  yaşadığımız, hayatı nasıl yaşadığımız bu aygıtlar üzerinden oluyor. Arada mutlaka aygıtlar var dolayısıyla ne  yeri ne göğü önemsiz birleşiyor böyle bir hayatta. Albüm ismi buradan geliyor, albümde romantik şarkı ağırlıklı olarak ki romantik hayatımızda aygıtlar çok büyük yer kaplıyor.

ALBÜM NASIL SEVENLERLE BULUŞTU?

 'Yersiz Göksüz Zamanlar' aslında bizim şu anda çıkartmayı planlamadığımız bir albümdü. Ekim ayında bir albüm çıkartmayı planlıyorduk, sonra bir anda bir şeyler kaydetmeye başladık ve bir anda hadi bunu çıkartalım oldu.

YENİ PROJELERİNİZDEN DE BİRAZ BAHSEDERSEK, SIRADA NELER VAR?

Çok kısa süre sonra yeni bir albüm daha yeni çıkacak. Dediğimiz gibi yani bu albüm 'Mükemmel Boşluk' albümüne birazcık daha yakın, tam bir geçiş albümü.  Oradaki duyguyu ve hissi bırakıyoruz bir sonraki albümde birazcık değiştirmeye planlıyoruz. Yeni albüm çok daha başka, sound olarakta çok başka. Bambaşka bir Redd olacak bence. Ama son olarak 'Yersiz Göksüz Zamanlar' dediğim gibi beklediğimizin çok ötesinde bir ilgi gördü bundan da çok memnunuz.

 

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Merve Özbey Yaramızda Kalsın Dmc
2
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
3
Gripin Elini Korkak Alıştırma Avrupa Müzik
4
Buray Tac Mahal Sony Müzik
5
Ayla Çelik Daha Bi Aşık Sony Müzik