RÖPORTAJLAR

Soner Arıca
Soner Arıca

90'lı yıllardan bu güne birçok hit şarkıya imza atan Soner Arıca, sözü müziği kendisine ait yepyeni teklisi 'Bambaşka'yı dinleyicilerin beğenisine sundu. Başarılı sanatçı ile yeni şarkısını ve gelecek projelerini konuşmak üzere bir araya geldik.

17.02.2020

'BAMBAŞKA' NASIL BİR ŞARKI?

'Bambaşka' adı gibi benim için bambaşka bir şarkı. Çünkü tüm kariyerimde ilk defa bu formatta bir şarkı seslendiriyorum. "Soner bizi diskoya götür" denilebilecek bir altyapıya sahip ve sözel olarak da aslında bugüne kadar seslendirdiğim şarkılardan daha farklı, daha motivasyonu yüksek,  umuda dair içeriği olan çok eğlenceli kıpır kıpır bir şarkı.

ŞARKIYI YANSITAN ENERJİDE BİR DE VIDEO KLIP HAZIRLANIDIZ. DETAYLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Şarkının düzenlemesi çok enerjik olunca o paralellikte bir video klibe ihtiyaç vardı. Düzenlemede 70'lerin sonu 80'lerin başı motifleri kullanılmıştı, klipte de aynısının olmasını istedim. Ben 80'li yılların ikinci yarısını pek sevmem, ilk yarısı daha çok hoşuma gider. O yüzden klipteki danslar kıyafetler vs. o tarihten bugüne doğru getirildi. Retro rüzgarının olduğu ama çok da günümüzün hissedildiği bir klip haline geldi.

KİMLERLE ÇALIŞTINIZ?

Gökhan Özdemir çekti klibi ve de Akay Üstünel ile koreografi çalıştım. Çünkü 11 tane kendi alanında çok iyi bir dansçı arkadaşımız vardı. Her biri birer hoca aslında. Bu klip için bir araya geldiler. Aslında lise yıl sonu partileri duygusunda bir şey yapalım istedik. O yüzden ön hazırlığı çok eğlenceliydi.

POWERTÜRK'ÜN MEDYA SPONSORLUĞUNDA BİR KONSER TURNESİNE BAŞLIYORSUNUZ. DİNLEYİCİLERİ BU KONSERLERDE NELER BEKLİYOR?

Evet, uzun bir aradan sonra bu yıl 'Bambaşka' şarkısı ile de birlikte bir turneye çıkıyorum ve de ilk etapta 22 noktada konser vereceğim. Sonrasında kısa bir ara verip yılsonuna kadar bunu 80 konsere tamamlayacağız. Bu konserlerin üst başlığı 'hepimizin şarkıları'. Bu şu demek aslında; benim bugüne kadar seslendirdiğim şarkılar, kim seviyorsa o kişinin de şarkısı oldu. O yüzden hepimizin şarkıları. Ama aynı zamanda benim dinleyici olarak sevdiğim şarkılar da var repertuarda. Orada bir bölüm ayırdım. Yaklaşık 10-15 tane hepimizin gerçekten çok sevdiği, duygu durumumuza tanıklık etmiş şarkılardan oluşan bir repertuar ile buluşacağım dinleyicilerle. Her konser aslında sanki turnenin bir parçası değil de o şehre özel gibi yaşanacak. O yüzden mutlaka bence yolları düşsün o konser salonuna diyorum.

YENİ ALBÜM NE ZAMAN GELİYOR?

Yeni şarkılardan oluşan albüm bayağı hızlı ilerliyor. Sanıyorum bu yılın sonuna doğru tamamlanır. Şimdi bu turne sebebiyle belki yaz başında yine bir single paylaşabilirim ama Eylül gibi albüm artık bitmiş ve sunulmuş olacak.

BİR DE 'BEST OF' PROJENİZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ. ÇALIŞMALARI BAŞLADI MI?

Ve artık best of için bir iki aya kadar çalışmaya başlarız. Çünkü onun galiba stüdyoda çalışma süresi biraz uzun sürecek. Belki sürpriz düetler filan olabilir, şarkıların içinde farklılıklar olabilir. Onun da bir buçuk iki yıl içinde tamamlanması gerektiğini düşünüyorum.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
2
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Gökcan Sanlıman Yeter Avrupa Müzik
5
Yalın İstanbul Dmc