RÖPORTAJLAR

Tuğba Yurt
Tuğba Yurt

Türk Pop Müziği'nin güçlü seslerinden Tuğba Yurt, müzik kariyerinde bir ilke imza atarak 12 şarkıdan oluşan bir albüm hazırladı. Başarılı sanatçı, 'Sığınak' albümünün detaylarını bizlerle paylaştı.

31.12.2019

'SIĞINAK' NASIL BİR ALBÜM OLDU?

12 şarkıdan oluşan 'Sığınak' albümüm geçtiğimiz günlerde sizlerle buluştu. Çok kıymetli çok değerli müzisyenlerle çalıştık bu albümde. Biliyorsunuz öncesinde hep single olarak yoluna devam ediyordum. Ama uzun zamandır aklımdaydı bu albüm projesi ve yaklaşık iki buçuk yıldır bu albüm için uğraşıyoruz. Gerçekten çok büyük emek ve sabır var bu albümde. Söylemekten çok keyif aldığım şarkıları sizlerle buluşturmak istedim. İçerisinde hem hareketli hem slow hem de mit tempoda çok keyifli şarkılar var.

BİRAZ DA REPERTUAR AŞAMASINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Albüme aslında ilk dahil olan şarkılardan biri 'Sığınak'tı. Aynı zamanda albüme ismini veren şarkı oldu.  'Sığınak' kelime anlamı olarak çok hoşuma gitti. Bir de albümdeki en özel slow şarkılardan biridir benim için. Yorumculuğumu da iyi yansıttığım şarkılardan biri diyebilirim. Bu yüzden albüm ismi olmasını istedim bu şarkının. Albüme son eklenen şarkı da bir cover şarkıydı. Albümün ilk açılış şarkısı olan 'Yas'. Normalde aklımda eski bir şarkı koymak gibi bir düşüncem yoktu. Sıfır şarkılardan oluşan bir albüm yapmak istedim. Ama 'Yas' şarkısı benim için çok özeldir ve biz de aslında stüdyo aşamasında keyfe keder şarkıyı söylerken baktık ki çok güzel oldu.  Daha sonrasında sevgili Sezen hanıma ben demo kaydını yolladım.  O da çok beğenince son dakika eklenen şarkılarından biri oldu.

SEZEN AKSU İLE ÇALIŞMAK NASILDI?

Bu albümün en özel anlarından biri benim için Sezen Aksu ile birlikte çalışma fırsatı bulmam oldu tabii ki. Bir tane cover şarkısı olmasının yanında sıfır bir şarkısını okudum.  Albümdeki en hareketli şarkılardan biri 'Çürüdüm'.  Gerçekten kendimi çok şanslı görüyorum ki Sezen Aksu gibi bir isimle ilk albümümde çalışma fırsatı elde ettim.

ALBÜMÜN ÇIKIŞ ŞARKISI İSE 'VUR KAÇ' OLDU. BİRAZ DA BU ŞARKININ DETAYLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

'Sığınak' albümümün ilk çıkış şarkısı 'Vur Kaç'tı. İlk klibimizi bu şarkıya çektik. Gülden ile bu albümde ilk kez çalışma fırsatı bulduk. Daha öncesinde zaten kendisini çok beğeniyordum ve çok sevdiğim de bir dostum aynı zamanda. 'Vur Kaç' şarkısı albüme son eklenen şarkılardan biri oldu. Bu albümde biraz duygusal hareketli bir şarkı eksiğimiz vardı aslında. Gülden'e biraz bundan bahsettim. O da yaklaşık bir hafta on gün sonra bana 'Vur Kaç' ile döndü. Kendi sesinden bir demo kaydetmişti. Ben o demoyu dinlediğimde gerçekten şarkıyı çok sevdim ve hemen albüme dahil ettim. Ve şarkı benim sesim ile buluştu.

BU KEZ FARKLI BİR VIDEO KLİPLE KARŞIMIZA ÇIKTINIZ. KLİP SÜRECİ NASIL GEÇTİ?

'Vur Kaç' klibinde gerçekten çok keyifli bir süreç geçirdik. Aslında biraz senaryo farklıydı benim için. Çünkü daha önceki kliplerime bakılırsa hep kamera karşısında şarkıyı söyleyerek şarkının duygusunu anlatmaya çalışıyordum.  Ama bu klip de tam tersi, biraz oyunculuk ön planda. Davranışlarımla, hareketlerimle şarkının ruhunu yansıtmaya çalıştım.  Klip yönetmenlerimiz Elif Demiralp ve Burak Kılıçkaya. 2 klip yönetmenimiz vardı. Onlar bana birkaç senaryo ile gelmişlerdi. Aslında biraz zor olsa da oyunculuk kısmı, benim en hoşuma giden senaryo bu oldu ve buna klip çektik. Sonucunda da film gibi bir klip çıkarmaya çalıştık.

ALBÜMÜN 2. VIDEO KLİBİNE KARAR VERDİNİZ Mİ? HANGİ ŞARKIYA ÇAKİLECEK?

İlk çıkış şarkımız her ne kadar 'Vur Kaç' olsa da aslında albüm şarkılarının yapım aşamasında 2. klip şu olur, 3. klip şu olur gibi bir plan beliriyor kafamızda. Ama albüm çıktıktan sonra ve dinleyenlerden gelen tepkilerle bu fikir biraz değişti. Çünkü herkesin albümde ayrı ayrı favori şarkıları oldu. Dinleyenlerden gelen tepkiler bizim için önemli. Muhtemelen yaza doğru olacağı için albümündeki hareketli şarkılardan biri ikinci klibimiz olabilir.

SANATÇILARIN ALBÜME PEK SICAK BAKMADIĞI BİR DÖNEMDE 12 ŞARKILIK BİR ALBÜM YAYINLADINIZ. RİSK ALDIĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

 Şu an aslında pop müzik anlamında biraz zor çünkü rap müziğin daha ön planda olduğu bir dönemdeyiz. Belki bu biraz da pop şarkıların aynılığından dolayı insanlar farklı bir müzik arayışına girmiş olabilir ama bence doğru ve güzel yapılan her şey bir şekilde yolunu ve yerini buluyor. O yüzden benim için risk değildi. Çünkü ben nereden baksanız 10 tane single çıkardım ve dinleyenim artık benden bir albüm bekliyordu. Bu yüzden de bunu risk olarak görmüyorum. Çünkü yaptığınız işe güveniyorsanız riskli bir tarafı yok. Ben gerçekten albümüme güveniyorum.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
2
Yalın İstanbul Dmc
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
5
Feride Hilal Akın Tutku Dmc