RÖPORTAJLAR

Mor ve Ötesi
Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi, popüler müzik tarihimizin önemli şarkılarından 'Sultan-ı Yegah'ı yeniden yorumladı. Grubun Solisti Harun Tekin ile detayları konuşmak üzere bir aradaydık.

07.05.2018

'SULTAN-I YEGAH'I YILLAR SONRA YENİDEN YORUMLADINIZ. BİLMEYENLER İÇİN ŞARKININ HİKAYESİNİ ANLATIR MISINIZ?

Sultan-ı Yegah, 1981 yılında Ergüder Yoldaş tarafından bestelenip, Nur Yoldaş tarafından söylenen kült bir eser. Yani kuşaklar boyunca, kimi insan kim olduğunu bilmeden, kimisi ya bu melodi neydi? diyerek, kimisi hayran olarak dinledi. Bizde küçükken kulağımıza takılan ilk Türkçe şarkı diyebiliyoruz rahatlıkla. Tabi daha sonra araştırınca fark ediyorsunuz ki sözleri bir şiir. Atilla İlhan'ın bir şiiri ve o şiir de aslına üç kıtadan oluşuyor. O kıtalardan bir tanesi şu anda bizim 'Sultan- Yegah' diye bildiğimiz şarkının sözlerini oluşturuyor. Bir vesileyle karşılaşırsanız devamını da okumanızı dilerim. Ama hem Türkiye'de popüler müzik tarihini hem de popüler edebiyat tarihini bünyesinde buluşturan bir şarkı. Atilla İlhan ve Ergüder Yoldaş birbirlerine bağlantıda oldukları söylenebilir. Şöyle ki; Atilla İlhan'ın şiirde yaptığı şeyi yapmaya çalışıyor beklide Ergüder Yoldaş. Tabii ki bu uzun bir tartışmanın konusu.

BU ŞARKIYI YENİDEN YORUMLAMA FİKRİ NASIL OLUŞTU?

Bu bizim birkaç yıl önce aklımıza gelen bir fikirdi. Ve sanıyorum şarkıya olan hayranlığımızla, artık bunun altından kalkabiliriz gibi bir düşüncenin birleşmesinden oldu. Fakat ilk denememizde altından kalkamadık. Çünkü 'Sultan- Yegah'ın orijinal kaydının matematiği o kadar iyi ki onu taklit etmek mümkün değil ve manasız. Onu taklit etmeden yorum katmakta o matematik sebebiyle çok zor. Biz bunu ilk denediğimizde başaramadık ve projeyi biraz beklettik. Beş buçuk sene sonra tekrar ele alıp bu sefer galiba oldu dediğimizde yayınlamaya karar verdik.

TABİİ Kİ YEPYENİ BİR SOUND İLE YAYINLADINIZ. SİZ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Mor ve Ötesi'nin son on yılında çalıştığı belli isimler var. Bunlar; Serdar Ateşer, Tarkan Gözübüyük, Ozan Tügen, Volkan Gürkan. Onların hepsinin bir şekilde dokunduğu bir sound oldu bu. Mixlerini Dave Bascombe yaptı. Dave Bascombe şu anda Avrupa'da yaşayan en önemli ses mühendislerinden biri. Dave Bascombe'un yaptığı mixi mastering için Evren Göknar'a teslim ettik. Evren Göknar'da gururumuzdur, çünkü Los Angeles'ta yaşayan Türk ve Grammy sahibi bir mastering mühendisi.

SEVENLERİNİZ ARTIK SİZDEN YENİ BİR ALBÜM BEKLİYOR. ALBÜM HAZIRLIKLARI VAR MI?

Bazı fikirlerimiz var. Artık ne zaman bir albüm çıkartırız diye yavaş yavaş konuşmaya başladık. Belki bu arada yeni sürprizlerde yaparız.

ŞARKIYI BİR PERFORMANS KLİBİYLE TAÇLANDIRDINIZ. BİRAZ DA VIDEO KLIPTEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Şarkının video klibini Mahir Akyol ile çektik. Mahir Akyol bizim çalışmayı çok sevdiğimiz bir yönetmen arkadaşımız. İlk olarak 'Daha Mutlu Olamam'da, yani 2001 yılında çalışmıştık. Sonra 'Yaz Yaz' 'Cambaz' ve en son olarak 'Melekler Ölmez'de birlikteydik. Şimdi de 'Sultan-ı Yegah'ta birlikte çalıştık. Şarkının o kadar klasik değeri var ki klipte onun üzerine ne yapılabilir diye çok düşündük. Sonunda şarkıyı yeni kuşaklarla buluşturmanın anlamlı olacağından hareketle İstanbul'un 9-10 farklı üniversitesinden arkadaşlarımızın eşlik ettiği bir performans klibinde karar kıldık. Oradaki bütün arkadaşlarımız üniversiteliler ve çeşitli kulüp (sinema, müzik, rock) üyeleri. Onların bizlere eşlik etmesiyle güzel bir performans klibi oldu.

SON OLARAK MOR VE ÖTESİ İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ NERELERDEN TAKİP EDELİM?

Eğer güncel bilgileri takip etmek isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan ve yenilenen web sitemizden bizleri takip edebilirsiniz.

TEŞEKKÜRLER.

Biz teşekkür ediyoruz.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers
2
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
3
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik
4
Ezhel Felaket The Orchard Music, UMG
5
Zeynep Bastık Her Mevsim Yazım Hypers Music