RÖPORTAJLAR

Aslı Gökyokuş
Aslı Gökyokuş

Türk rock müziğin sevilen ismi Aslı Gökyokuş 11 yıl aranın ardından sevenleri ile buluştu. Sevilen sanatçı ile yepyeni albüm 'Dünya'yı konuşmak üzere bir araya geldik.

07.01.2019

UZUN BİR ARANIN ARDINDAN 'DÜNYA' ALBÜMÜ İLE SEVENLERİNİZLE BULUŞTUNUZ.  DÜNYA'NIN HAZIRLIK AŞAMASINDAN BİRAZ BAHSEDELİM.

Bu albüm aslında son bir buçuk senedir yoğun bir şekilde kaydedilmiş bir albüm. Ama baktığınız zaman içinde son yedi sekiz senedir yapılmış şarkılar biraz demlene demlene aslında bugüne kadar gelmiş bir albüm ''Dünya''. Son bir buçuk senede de albümün birlikte prodüktörlüğünü üstlendiğim sevgili dostum Alen Konakoğlu ile  özellikle çok yoğun çalışarak ve sahnede senelerdir benimle birlikte olan yine dostlarım  Selim Öztunç ve Gökhan Büyükkara ile bir grup mantığında oturup tek tek, adım adım ilerlettiğimiz bir albüm. Şarkıları ben masaya yatırdım sonra beraber onları son haline getirdik. Bu süreçte onlardan da şarkılar albüme ekledik Selim Öztunç'un türküsü ''Kara Orman'', Alen Konakoğlu ile beraber yaptığımız 'Yanmaya Hazırım' ve 'Kanatlarımla Dünya'yı Sarsam' albüme benim ve eşim Erdal Yıldırım'ın bestelerinin dışında eklenmiş şarkılar. Çok keyifli bir süreçti açıkcası özellikle uzun bir aradan sonra albüm yapıyor olmak bana gerçekten iyi geldi, çalışıyor olmak ve yeniden üretiyor olmak yoğun bir şekilde ve çok inanarak yaptığım albüm için bu kadar emek veriyor olmak  gerçekten iyi  hissettirdi şu anda da sonunda dinleyici ile buluştuğu için çok mutluyum.

ALBÜM KAÇ  ŞARKIDAN OLUŞUYOR?                

Albüm  on altı şarkıdan oluşuyor, on bir yeni şarkı var beş tane de benim ilk iki albümünden dinleyicilerin sevip sahiplendiği şarkılar var aslında. 'Ölüm Kapımı Çalmasa da, beni ilk tanıdıkları şarkı 'Keşfi Alem', 'Sessizce' , 'Su Gibi' ve 'Tüm Şehir Ağladı' bunların yeniden yorumlanması var. Kimisinin daha akustik bir versiyonu var, kimisi tamamen orjinalinden 'Sessizce ' örneğin tamamen farklı orjinalinden bunlar albümün kapanış şarkıları. On bir tane yepyeni şarkı bekliyor dinleyicileri. Albüm genel olarak aslında ortak bir dil bütünlüğü olan bir albüm olmasının dışında farklı şarkıları da içinde barındırıyor. Sözel olarak da yine  kendi içinde tutarlı olan ve bütün olarak dinlendiğinde biraz daha bence anlamlı olan bir albüm. Biraz ben şey diye yorumluyorum yani işte kırk yaşlarında bir insan, kadın ve annenin yaşadıklarının aslında dünya'nın ve ülkenin içinden geçtiği yıllarda yaşadığı şeylerin yansıması olarak yorumluyorum.

ALBÜMÜN ÇIKIŞ PARÇASI OLAN  'DÜNYA' MÜZİKSEVERLERE NE MESAJ VERİYOR?

'Dünya'  söz olarak aslında içinde yaşadığımız gezegenimiz olan dünya içinde yaşadığımız gezegenimize aslında ne kadar kötü baktığımızı biraz onun kendi dilinde anlatan içinde yaşayan bizlerin birbirimize de ne kadar kötü baktığımızı anlatan bir şarkı. Ne kendimize iyi bakıyoruz, ne ona iyi bakıyoruz ve geleceğe ya da çocuklarımıza da çok iyi sonuçlar bırakmıyoruz. Bence insanlığın geleceği ile ilgili bilim adamlarının da defalarca uyarılarını yaptığı gibi çok ciddi sonuçları olacak diye düşünüyorum ve dünya'nın içinde yaşayan tüm canlıların... Biliyorsunuz ki küresel iklim değişikliği ile beraber bir sürü hayvan da aslında varlığını sürdürmekte, doğal koşullarda yaşamakta zorluk çekiyor. Ama ne yazık ki biz insanlar bütün bu gerçeklerle ilgili önlemler almaktan kaçınıyoruz.Dolayısıyla 'Dünya' bütün bunlara kendi açımızdan eleştiri getirdiğimiz bir şarkı.

BİRAZ DA VIDEO KLİP İLE İLGİLİ KONUŞALIM. KLİBİN YÖNETMENLİĞİNİ KİM ÜSTLENDİ?

'Dünya'nın' klip çekimi iki gün sürdü. Gökhan Palas tarafından çekildi video klip. Birgün Belgrad Ormanlarında, birgün de Haliç Dershanesi'nde çekildi. Onun dışında çeşitli görüntüler kullandık. Az önce anlattığım dünya'da olup biten ve bizleri üzen vicdanımızı sorgulamamız gerektiren gerçeklikleri göz önüne seren görüntüler vardı. Gökhan Palas ile çalışmak çok keyifliydi ilk defa birlikte çalışma şansımız oldu, o da şarkıyı çok sevdiği için çok sahiplendi bu işi. Bence keyiflide bir iş oldu umarım dinleyenlerde severler.

SEVENLERİNİZ KONSERLER TAKVİMİNİZİ NERELERDEN TAKİP EDEBİLİR?

Şubat ayında albümün lansman türnesi olacak. Hangi şehirler ve hangi tarihlerde olacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan önümüzdeki günlerde duyuracağız.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Oğuzhan Koç Sükut-u Hayal DMC
2
Ece Seçkin ft. Ozan Doğulu Vazgeçtim Özdemir Müzik
3
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc
4
Murat Dalkılıç Son Liman Poll Production
5
Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor Pdnd Müzik