RÖPORTAJLAR

Behzat Gerçeker & Doğukan Medetoğlu
Behzat Gerçeker & Doğukan Medetoğlu

Behzat Gerçeker yönetimindeki ENBE Orkestrası dördüncü stüdyo albümünü 2 Mart'ta müzikseverlerle buluşturdu. Albümün yeni video klibi Doğukan Medetoğlu'nun seslendirdiği 'Keman' adlı şarkıya çekildi. Behzat Gerçeker ve Doğukan Medetoğlu ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

03.12.2018

ÖNCELİKLE NASIL BİR ARAYA GELDİNİZ?

Behzat Gerçeker: Doğukan Medetoğlu ile bizim tanışmamız sevgili prodüktörümüz Samsun Demir'in sayesinde oldu. Bundan önce de Enbe Orkestrasında bizimle beraber görev alan arkadaşlarımın çok yakın arkadaşı. Yani bizim gibi konservatuar eğitimli, akademik bir yönü var. Kendisi hem söz ve müziklerinden, hem de yorumculuğundan bahsetmişti. Bende başarılı buluyordum. O da bu süreçte kendisini geliştirdi. Sonunda da Enbe Orkestrası'nın bu güzel albümünde iki tane parçada bizimle beraber oldu. Ve müzikseverlerden de güzel tepkiler geldi.

ALBÜMÜN YENİ VIDEO KLİBİ 'KEMAN'I BİZE ANLATIR MISINIZ?

Doğukan Medetoğlu: 'Keman' şarkısının söz ve müziği bana ait, düzenlemesini Mustafa Ceceli yaptı. Tabi benim her yaptığım şarkıda bir yaşanmışlık var. Açıkçası ben kendi yaşadığım hikayelerden baz alıyorum konuları. Bu şarkıda da bir anlam bütünlüğü var zaten. Çok masalsı bir alt yapısı var. Geçmişte yaşanılanlardan asla pişman olmadığını, tam tersi ona güç kattığını anlatıyor. Keman sesinin ne kadar güzel olduğunu söylüyorum,  bir teşbih yapıyorum aslında orada. Duygusal bir şarkı. Umarım dinleyenler de sevmiştir.

Behzat Gerçeker: Benim Enbe Orkestrası olarak ilk düşündüğüm parçaların başında bu geliyordu. Çünkü stüdyoda hem onun piyanosuyla Enbe orkestrasına uygun tarzda müzikler ve uygun kalitede şarkılar seçmeye gayret ediyorum ben genelde. Ama ilk çektiğimiz klip Bengü ile düetleri 'Yorma' oldu. Hem söz yazarı ve besteci olarak, hem de yorumcu olarak kendini gösterdi zaten. Bu kez de solo  bir parça ile bizimle beraber. Çünkü bu balad parçalarda çok etkili olacağını düşündüm.

NASIL BİR VIDEO KLİP ÇEKTİNİZ?

DoğukanMedetoğlu: Yönetmenimiz Uğurcan Uruk. Çok genç ve yeni bir arkadaşımız. O da Behzat Bey'in ve Samsun Bey'in keşfettiği bir yönetmendir. Klibi de Antalya - Tazı Kanyonunda çektik.

Behzat Gerçeker: Antalya - Tazı Kanyonu dünya çapında sosyal medyada çok meşhur, 400 metrelik duvarları olan, arabanın ulaşamadığı bir yer. İnanılmaz bir görseli var. Bu klibi ilk defa orada çektiğimiz için de çok güzel tepkiler geliyor. Dolayısıyla bizim ülkemiz müthiş. Oranın adının daha çok duyulması adına da gidip orada uçurumun kenarında bu klibi çekmemiz ve oranın güzelliklerine canlı canlı tanık olmak gerçekten mutluluk verici. Hiç kolay değildi ama çok keyif aldık.

BU ALBÜMDE DE GELENEĞİ BOZMADINIZ VE ÜNLÜ İSİMLERİN YANI SIRA GENÇ YETENEKLERLE DE İŞ BİRLİĞİ YAPTINIZ…

Behzat Gerçeker: Ben orkestranın şefiyim ama bizim güzel bir ekibimiz, güzel dostluklarımız var. Bu albümde ülkenin en önemli müzisyenleri yine bizimle beraber oldular. Yaptığımız işe değer verdiler. Sevgili Bengü'nün gelip genç bir arkadaşımızla düet yapması, gençleri ne kadar desteklediğini gösteriyor. Bu albümde iki tane genç arkadaşımız vardı. Biri Doğukan, diğeri de Ezgi Ayça. Esas baktığınız zaman, vizyon olarak ve müzikal açıdan Türkiye'de biz Enbe olarak kendi imkanlarımızla ne yapabiliriz, bu gençlerle sizleri nasıl daha iyi tanıştırabiliriz düşüncesindeyiz. Mustafa Ceceli ile başlayan, Elvan Günaydın, Aslı Güngör ile devam eden yolculuğumuzda bu genç arkadaşlarımızda müzik sektörünün içerisinde olacaklar ve inşallah çok iyi yerlere gelecekler. Ve onlarda yeni genç arkadaşlarımızı bulup sizlerin karşısına getirecekler.

ALBÜMDE BAŞKA KLİPLENECEK ŞARKILAR VAR MI?

Behzat Gerçeker: Yonca Lodi ile yaptığımız bir parça var, sevgili Ferhat Göçer, İlyas Yalçıntaş var. Biz şimdi durumlara bakıyoruz.  Müzikseverlerde bizi yönlendiriyorlar. Çünkü biz müzisyen olarak sahneye çıktığımız zaman alkışı duymak istiyoruz. Onlardan gelen tepkilere göre devam edeceğiz.

SİZİ BAŞKA PROJELERDE BİR ARADA GÖREBİLECEK MİYİZ?

Behzat Gerçeker: Bizim dostluğumuz baki. Bizim müzikal yolculuğumuz her zaman devam edecek. Enbe ile yapmamız şart değil, o kendi müziklerini yaparken de biz onun yanındayız.

DoğukanMedetoğlu: Behzat Bey gerçekten bu konuda çok değer bilen biri. Çok güzel yönlendiriyor beni. Çok güzel tecrübeler kazanıyorum sayesinde.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ…

Bizde bizi burada güzel ağırladığı için Powertürk'e çok teşekkür ediyoruz. Sevgiler.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Ziynet Sali Bana da Söyle DMC
2
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc
3
Yalın Deva Bize Sevişler DMC
4
Buray Kabahat Bende Sony
5
Mabel Matiz Çukur Zoom