RÖPORTAJLAR

Buray
Buray

Türk pop müziğinin başarılı ismi Buray, 3. stüdyo albümü 'Kehanet'i dinleyicilerin beğenisine sundu. Geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğimiz sanatçı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

26.11.2018

BİZE YENİ ALBÜMÜNÜZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

'Kehanet' albümümüz 19 Ekim'de piyasaya çıktı. Bu bizim 3. albümümüz. Biz diyorum çünkü Buray'ı herkes ön planda görüyor ama bu bir takım işi. Şarkılar yine Gözde Ançel ve Buray imzalı. Prodüksiyonda Tolga Erzurumlu ve Bahadır Tanrıvermiş ile devam ettik. Gerçekten çok güzel bir iş yaptığımıza inanıyorum. Tepkiler de bizi yanıltmıyor. 12 şarkımız var. Sanırım 20-22 tane şarkıyı kaydettikten sonra çoğunu eledik. Hepimizin içine sinen, dinlediğimizde tam da Buray'ı yansıtıyor diyebileceğimiz şarkıları bıraktık.

ALBÜMDE BİR DE SÜRPRİZ DÜET VAR…

Bir Hip-Hop R&B şarkısı, Kezzo ile bir düetimiz var. 'Haykırasım Var' adlı şarkımızın nakaratının çok uygun olduğunu düşündüm ve fırsat bu fırsat güzel bir hip hop şarkısına dönüştürebiliriz diye yola başladık. Kezzo çok güzel bir giriş yaptı, nakaratta ben söyledim ve güzel bir düet haline geldi şarkımız.

ÇIKIŞ ŞARKISINA NASIL KARAR VERDİNİZ?

'Aşk Bitsin' çıkış şarkımız. Klibi ona çekmeye çalıştık. Çalıştık derken, o kadar kafamız karıştı ki hangisine çeksek diye. Çok güçlü balad larımız olduğuna inanıyorum ve bunların arasından karar vermek biraz uzun zaman sürdü.

BİRAZ DA ALBÜMÜN İLK KLİBİNDEN BAHSEDELİM.

Tam kışın başlamasına, hüzünlü havaya uygun, hafif depresif, hafif melankolik tarzda bir klip yaptık. Yönetmenimiz Serdar Börcan bana gelip "kısa film tadında bir klip çekmek istiyorum, var mısın benimle?" dedi. Bende "Varım, sen bana ne yapmam gerektiğini söyle" dedim. Ve böyle bir motivasyonla başladık klibe. Ben daha önce oyunculuk anlamında daha önce hiç tecrübe etmediğim bir role büründüm.

KLİPTE NASIL BİR BURAY İZLİYORUZ?

Normalde çok pozitif, şen şakrak, girdiğim ortamda pozitif enerji yaymaya çalışan bir insanım. Ama klipteki Buray gerçekten depresif, perişanları oynayan, agresif, sinirli, panik halinde bir adam. Günlerce siyahlara bürünüp o modu, depresyonu kendi içimde hapsettim. Aynaya bakarak ağlamaya çalıştım, ve klip günü o moda girip bu değişik tecrübeyi yaşadım. Her sahneden sonra izledim ve içime gerçekten sindiyse tamam dedim.  Sinmediyse bir daha bir daha çektik. Bayağı güzel tepkiler var beğenildiğine inanıyorum. Şu an zaten güzel bir yükselişte.

KENDİ ALBÜMÜNÜZÜN YANI SIRA İLHAN ŞEŞEN'İN 'HEDİYEM' ALBÜMÜNDE 'AŞK LAYIK OLANDA KALMALI' ADLI ŞARKIYI SESLENDİRDİNİZ. BU PROJEYLE İLGİLİ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

İlhan Şeşen müzisyen olarak çok sevdiğimiz bir ağabeyimiz. Proje hiç beklenmedik bir anda, bizim albüm arifesinde çıktı. O kadar güzel bir teklif geldi ki biz hayır diyemedik. İlhan ağabey benim yıllardır ilham aldığım, şarkılarını sahnede söylediğim çok güzel eserler üreten bir ağabeyimiz ve albümde bize bu fırsatı sunduklarında biz çok mutlu olduk. Aranjör olarak da ilk defa çok sevdiğim Alper Atakan ile çalışma fırsatı sundu bize. Normalde biz kendi prodüksiyonlarımızı aranjerimizi kendimiz yapıyoruz ama dışarıdan biriyle çalışmak benim için ekstra bir güzellik oldu. İlhan Şeşen'in bu şarkısını yorumladık ve albümde en beğenilen şarkılardan biri oldu. Geçtiğimiz günlerde albüm lansmanı vardı. Birlikte çıkıp canlı söyledik. Benim için hem unutulmaz bir anı, hem de çifte mutluluk gibi bir şey oldu.

BU ALBÜMLE BİRLİKTE YENİ BİR KONSER TURNESİ OLACAK MI?

Aslında yoğun bir konser takvimini geride bıraktık. Yazın her ay 20 konser yaptığımız zamanlar oldu. Festivaller kapsamında bütün Türkiye'yi gezdik. Bu ay albümün promosyon dönemi olduğu için biraz sakinledik ama gelecek ay yine yoğun bir turne bizi bekliyor. Avrupa turnesi ağırlıklı olmak üzere konserlerimiz başlayacak. Instagramda zaten konser takvimimizi paylaşıyoruz. Çok keyifli geçiyor konserlerimiz. Herkesi bekliyoruz.

 

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Ece Seçkin ft. Ozan Doğulu Vazgeçtim Özdemir Müzik
2
Ziynet Sali Bana da Söyle DMC
3
Buray Kabahat Bende Sony
4
Mabel Matiz Ft. Sibel Gürsoy Mendilimde Kırmızım Var Zoom
5
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc