RÖPORTAJLAR

Emre Aydın
Emre Aydın

Emre Aydın, yıllar önce İbrahim Tatlıses'in seslendirdiği 'Yalnızım Dostlarım' adlı şarkıyı kendine has yorumu ve soundlarıyla sevenleriyle buluşturturdu. Sevilen sanatçı ile detayları konuştuk.

10.02.2020

'YALNIZIM DOSTLARIM' ŞARKISINI YENİDEN YORUMLAMA FİKRİ NASIL GELİŞTİ?

Aslında benim bir bestemi kaydetmeye başlamıştık ama sonra çok istediğim gibi gitmedi ve çok uzun sürecekti. 'Yalnızım Dostlarım'ı çocukluğumdan beri çok güzel coverlanabilir diye hep düşünürdüm. Böyle bir fırsat varken, şarkıyı coverlayabilmek için de yeteri kadar da zaman olduğunu düşündüğümden neden şimdi olmasın dedim. Ama düşündüğümden daha zor ve  çetrefilli geçti. Çok içime sindi ama çok zor oldu hakikaten.

BU ŞARKININ SİZDE ÖZEL BİR YERİ VAR MI?

İbrahim Tatlıses'in seslendirdiği veya o dönem başkalarının seslendirdiği klasikleşmiş birçok arabesk şarkıyı zaten biliyoruz. Benim için bu şarkı Barış Manço 'Dağlar Dağlar' neyse odur. Öyle anlatabilirim size. Yani bana 5 tane şarkı sayar mısın deseniz sayacağım iyi şarkılardan bir tanesidir.

KLASİKLEŞMİŞ BİR ARABESK ŞARKIYI YENİDEN YORUMLAMAK RİSKLİ BİR İŞ OLSA GEREK… 

Söylemekle ilgili bir çekincem olmadı ama tabiri caizse cover yapmak çok ince bir iş. Aklınıza ne gelirse yapamıyorsunuz. Şarkı epey eski bir şarkı ve çok fazla versiyonu var. Hepsi de kendi içerisinde neredeyse başka şarkı gibi yorumlanmış. Bu şarkı çok komplike ve çeşitli zorlukları barındıran bir şarkı ama günün sonunda bu röportajı verirken iyi ki yapmışım diyebiliyorum gönül rahatlığıyla.

YİNE SİZİ YANSITAN VIDEO KLİP YAYINLADINIZ. HİKAYESİNİ SİZDEN DİNLEYELİM…

Yönetmen Kenan Haliloğlu benim yıllarca sahnede beraber çalıştığım, kayıtlarda beraber çalıştığım davulcum aslında. Bir ara Almanya'ya yerleşti ve oradan yönetmen olarak geri döndü. Kenan'ı çok iyi tanıyorum, kafasını çok iyi biliyorum, dolayısıyla hiç tereddüt etmeden beraber çalışmak istedim. O da kırmadı beni. Konsepti o belirledi. Bir hikaye ya da belirgin giriş gelişme sonuç gibi kronolojisi olan bir hikaye anlatmıyor ama yaşlanma ve ölüm korkusu üzerinden 'Yalnızım Dostlarım'ı işliyor. Bence çok da güzel işliyor. Sinematografiye ben burnumu sokuyorum. Çünkü yıllar içerisinde bir çizgim olduğunu düşünüyorum. Belki de korkuya bile dahil edebileceğiniz çok sinematik göründüğünü düşündüğüm süper 16 – 16 mm efektini yansıtabildiğimizi düşündüğüm bir klip oldu. Ömerli'de bizim Hangar Yapım'ın platosu var, orada çektik çoğunu. Bir kısmında da oradaki doğal güzelliklerden faydalandık.' Bu Yağmurlar' klibime çok benzetirim his olarak. Zaten onu yapmaya çalıştık.

'YALNIZIM DOSTLARIM' DIŞINDA BAŞKA PROJELER VAR MI?

Bu şarkı dışında akustik bir konsept var aklımda. Kendi şarkılarımın çello piyano konsepti ile yorumlanmış hali diyebilirim. Benim 'Ve Gülümse Şimdi' 'Son Defa' gibi 2000'lerin başında yazdığım bir sürü şarkı ve belki de birkaç tane yeni şarkı ve hatta bir tane de coverın olacağı, içinde görsellerle beraber sunacağımız bir akustik projem var. 3 tanesini bitirdik, 4.sünü de bitireceğiz ve çekimlerine geçeceğiz. Muhtemelen 2 haftada 3 haftada bir yayınlamayı planlıyoruz. 'Akustik Konsept' veya 'Akustik Seans' olacak adı. Sosyal platformlardan nerede ne zaman yayınlanacağını öğrenebilirler.  Bir de benim bestem sıfır şarkı var. O da bitmek üzere.

TEŞEKKÜRLER.

Ben teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Berkay İki Hece Avrupa Müzik
2
Yalın İstanbul Dmc
3
Emir Can İğrek Nalan ILS Vision Music
4
Mustafa Ceceli Bedel Dmc
5
Feride Hilal Akın Tutku Dmc