RÖPORTAJLAR

Ersay Üner
Ersay Üner

Söz yazarı ve besteci kimliğinin yanı sıra yorumcu kimliğiyle de müzikseverlerden tam not alan Ersay Üner, merakla beklenen albümü 'Nokta'yı kısa bir süre önce yayınladı. Başarılı müzisyen albümle ilgili tüm detayları bizlerle paylaştı.

30.07.2019

 'NOKTA' ALBÜMÜNÜZDE KAÇ ŞARKI VAR?

'Nokta' albümümüz 16 Mayıs'ta sizlerle buluştu. 7 şarkılık bir albüm. İçinde 5 tane yepyeni, 2 tane de sizlerle daha önce buluşan 'Tatlım Tatlım' ve 'İki Aşık' şarkılarım var.

ALBÜMÜN HAZIRLIK SÜRECİNDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

'Nokta'nın serüveni biraz uzun oldu. 'Nokta' bir sene kadar süren bir çalışma ürünü. Albümü yaparken ilk düşündüğüm şey ne olursa olsun şarkılar birbirine benzemeyecek ama genel olarak ruhu bir olacaktı. Sound birliği de olacaktı fakat değişik olacaktı. Bir arayış içine girdiğim dönem oldu. Yaklaşık son 4-5 ayı benim için çok sancılı oldu. Yeni bir şeyler denedim ama bizim formumuzdan, bizim duygumuzdan, yani Türk duygusundan, kendi melodilerimizden kendi anlatımımızdan vazgeçmeden bunu nasıl yapabiliriz diye düşündüm. Bir de bir albüm olduğu için albüm ruhu olması gerekiyordu. Onun için 90'lar döneminin en sevdiğim albümlerini dinledim. Levent Yüksel, Sertab Erener, Kenan Doğulu albümleri. Bu albümlerin içerisindeki en güzel duygu ne? Bizi ne yakalamış? Biraz onun üzerinde durdum. Kendi albümümde de o havayı yaratmak istedim.

ÇIKIŞ ŞARKISI DA ALBÜME ADINI VEREN 'NOKTA' OLDU…

Diğer şarkılara baktığımızda daha çabuk ulaşabilecek şarkılar var ama ben bir çıkış şarkısı arıyordum. Beni, albümümü ve yapmak istediğim şeyi genel olarak anlatabilecek bir şarkı arıyordum. Nokta'da zaten en son çıkan şarkı albümde. Albüm tam bitmek üzereyken Instagram'a bir tane beat yazayım diye başladığım ve sonradan buraya gelen bir şarkıdır. Tam olarak yapmak istediğim şeyi temsil ettiği için onu ön planda tuttum ve çıkış şarkısı olarak tercih ettim. Şimdi arkadan da diğer şarkılar zaten ufak ufak kendilerini göstermeye başladılar. Bütün şarkılara da klip çekmeyi düşünüyorum. En azından deneyeceğim.

VIDEO KLİBİ NEREDE ÇEKTİNİZ?

'Nokta' ilk klip şarkımız ve klibi Los Angeles'ta çektik.  Büşra Pekin çekti. Muhteşem bir iş çıkarttı bana göre. İkisinin duygusu ve kontrastı bence harika oldu. Yeni bir işti ve çabuk ulaştı. Hatta beklediğimden daha çabuk ulaştı. Bunun mutluluğu da ayrı şu anda.

VIDEO KLİBİN HİKAYESİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Klibi biz Los Angelesta çektik ama Büşra ile üzerinde durduğumuz Los Angeles'ta çekelim ama Amerika veya Los Angeles göstermeyelimdi. Bir dünyamız var kafamızda yarattığımız hikayede. O dünya için bir mekan olarak düşündük orayı. 20-25 gün kadar Amerika'da kaldık. Çok yoğun ve yorucu bir dönemdi özellikle Büşra için. Ama finalde istediğimiz hikayeyi aldık. İçerisindeki hikayede zaten eskiyi hatırlatan bitmiş bir aşkı anlatıyor. Aslında biz klip bizim şarkımızın arkasında bir renk oluştursun istedik. Çok fazla benim yüzüm yoktur mesela. Bundan sonraki kliplerin nasıl olacağı bizim için de sürpriz ama güzel şeyler çıkacak inşallah.

VIDEO KLİPTE DİKKAT ÇEKEN BİR DİĞER DETAY İSE DANSÇI OLDU…

Audrey muhteşem. Yine Büşra buldu. 3-4 tane dansçı arasında çok kaldı ama onu istiyordu zaten. 15 yaşında olmasına rağmen star enerjisi var ve muhteşem bir yetenek. Yakından görmenizi isterdim. Muhteşem de tatlı, dünya şekeri bir kız. Bir gecede hazırlanıp geldi. İnanılmaz bir koreografi sergiledi. Benim anlatmak istediğim şey dans edilerek ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

ALBÜMÜN İKİNCİ VIDEO KLİP ŞARKISINA KARAR VERDİNİZ Mİ?

İki şarkı şu anda hızla birbirinin arkasına yapışmış durumda. 'Selam' ve 'Güm' arasında gidiyor. 'Selam'a yükselmiş durumdayız. Yüksek ihtimalle 'Selam'a klip çekeceğiz.

YORUMCU KİMLİĞİNİZİN DIŞINDA ŞU SIRALAR ÜZERİNE ÇALIŞTIĞINIZ BAŞKA PROJELER VAR MI?

Tabii ki var. Diğer tarafta yaptığım prodüksiyonlar var. Murat Dalkılıç projesinde iki şarkım var, kısa bir süre önce sizlerle buluşan Ozan Doğulu'nun proje albümünde Simge Sağın şarkısı var, bir film müziği var, onun haricinde yazıyorum üretiyorum ama şu dönem daha çok 3-4  ay boyunca konser yoğunluğum başlayacak. Çünkü 'İki Aşık'tan sonra çok fazla konser yapamadım, albüme başladım hemen. Ama hemen Türkiye'yi dolaşıp dinleyici ile birebir buluşmayı çok istiyorum.

PEKİ KONSERLERİNİZDE DİNLEYİCİYİ NELER BEKLİYOR?

Kendi yazdığım şarkıları zaten söyleyeceğim. Onun dışında benim söylemeyi sevdiğim bir çok şarkı var, onları da seslendiriyorum. İki üç farklı sahnem var aslında. Yerine göre o sahneleri farklı farklı şekilde dinleyiciye ulaştırıyorum. Gelip görülmesi gerekiyor. Biraz tiyatraldir benim sahnem, hem şarkı söylerim hem sohbet ederiz hem eğleniriz. Yoğun bir tempo bekliyor bizi.

TEŞEKKÜR EDERİZ…

Ben teşekkür ederim, çok keyifliydi…

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İlyas Yalçıntaş Olur Olur Alfa 7 Production
2
Zeynep Bastık Uslanmıyor Bu Hypers
3
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
4
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers
5
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik