RÖPORTAJLAR

Hande Yener
Hande Yener
Hande Yener yeni albümü “Hipnoz” u geçtiğimiz hafta yayınladı. Bizde sanatçı ile albümün ilk röportajlarından biri için bir araya geldik.
01.06.2008

YEPYENİ BİR ALBÜMLE AMA EN ÖNEMLİSİ YENİDEN, YEPYENİ BİR TARZLA KARŞIMIZDASINIZ. İLK OLARAK ALBÜMLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ?

Öncelikle herkese “Hipnoz” albümü ile tekrar merhaba. “Hipnoz” albümü benim şu zamana kadar sanıyorum kendimi geliştirip sunabileceğim en iyi albümlerden biri oldu. Hem vokal olarak hem 8 şarkının sözlerini yazmış biri olarak. Bu albümde daha çok işe yaradığımı hissediyorum, daha çok şey yaptığımı düşünüyorum.Tabi umarım dinleyicilerde beğenir, son karar onların olacak. Ben kendi adıma çok mutluyum.

ALBÜMDE EROL TEMİZEL’İN KATKISI YİNE ÇOK BÜYÜK. HEM BUNDAN HEM DE ALBÜMÜ DİNLEDİĞİMİZ DE NASIL BİR ENERJİ İLE KARŞILAŞACAĞIMIZDAN BAHSEDELİM ?

Türkiye’nin en iyi müzisyeni ile bu albümü yapmış olmak benim için çok özel. Sevgili Erol Temizel ile çalışmış olmak. Onunla çok level atladığımı ve müziğimle ilgili büyük gelişmeler kaydettiğimi düşünüyorum. Sanıyorum ki 10 yıl sonra yapabileceğim bir projeyi bu gün yapmamı sağladı. Çok ileriye dönük çok hoş bir albüm olduğunu düşünüyorum. Konsepti ve sözleri ile aslında pozitif bir albüm, oldukça pozitif bir albüm ama tabiki hayatın gerçeklerinden de bir hayli bahsediyor. O gerçekleri veya o problemleri nasıl aşabildiğimi ve nasıl aşmaya çalıştığımı anlatıyor. Yani beni tamamen sizinle paylaştım bu albümde.

SÖZLERİ YAZMAK KENDİNİZİ DOĞRU İFADE ETMENİN EN İYİ YOLLARINDAN BİRİ OLDU SANIYORUM...

Aslında sözleri yazmaya başlamamın sebebi de röportajlarıma baktığımda kullandığım cümleler. Kendi bakış açım. Aslında röportajlarımda sanki şarkı sözü yazar gibi bir çok şey anlatmışım zamanla. Yıllarca bunu farkettim ve bu söylediğim sözlerin gazete küpürlerinde kalmasını değil artık şarkılara dökülmesini istedim bir taraftanda. Elektronik müziğe Türkçe söz yazmak gerçekten çok zor çünkü uç noktalar olabiliyor, her kelime yakışmıyor, vokallerini yapmak da o kadar zor. Bir iş ne kadar basit görünürse bir o kadar zordur. Sanki daha basitleşmiş gibi görünsede gerçekten başarmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Biz tabi işe profesyonel olarak bakıyoruz. O tarafından baktığım zaman ben bir kusur bulamıyorum ama duygusal olarak ya da dinleyici gözü ile baktığımda, belki gerçek Hande Yener’i göreceksiniz. Belki bu zaman kadar kendimi ifade edemediğim anlar ve durumlar için bir çok şarkım var.

ŞARKILARDAN BİAZ DAHA BAHSEDELİM. ŞARKILAR BİZE NASIL BİR HANDE YENER ANLATACAK ?

Mesela “Yaban Gülü” benim baya acı çektiğim durumda yazdığım bir şarkıydı. Sonra sevindim, çünkü böyle bir şarkım oldu. Yani acı çekmek bile işe yarabiliyor hayatta diye düşünüyorum. “Burdayım” var. Bu şarkı için de şunu söyleyebilirim. Yeniden kendimi bulmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. 17 yaşındaki Hande’yi yeniden konuşturabildiğim ve hala onun hayatla barışık olduğunu farkettiğim için. Tabi bunların bir çok sebebi var. Yapmış olduğum müzik ve “Nasıl Delirdim” albümü ile yakaladığım başarı benim özgüvenimi çok arttırdı. Dans edebiliyor olmak, özel hayatımdaki mutluluklarım benim özgüvenimi çok arttırdı ve o yüzden de çok pozitif bir iş çıktı. 

TÜRKİYE ŞARTLARINDAKİ KONSER SALONLARINDA ELEKTRONİK ALTYAPILI BİR KONSER HAZIRLAMAK GERÇEKTEN ZOR. BU ALBÜMÜN PERFORMANSLARINDA BİZİ NELER BEKLEYECEK ?

 Herşeyden önce herkese benim hayatım kadar şanslı ve güzel bir hayat dilerim.Kendimi çok şanslı hissediyorum ve bu ruh halini bu albümün konserlerinde de dinleyiciler ile paylaşmak istiyorum. Bu albümün konseri –ki daha önceki “Nasıl Delirdim” albümünde de geçerli bu”- elektronik müziği sahneye taşıyabilmek, albümdeki gibi duyabilmenizi ve görebilmenizi hatta ondan daha üstün görmenizi sağlamak için gerçekten büyük çaba sarfediyoruz. Çok özel müzisyenler ile çalışıyorum sahnede. Teknik olarak çok özel isteklerimiz olabiliyor çünkü bizim bu şartları ortaya çıkarabilmemiz için bazı teknik gereçlere ihtiyacımız oluyor. Böyle küçük ve aslında da büyük bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Bunlar yerine geldiği zaman konserlerimizden ateş çıkıyor, gerçekten enerjisi çok yüksek performanslar oluyor.

DANS NASIL GİDİYOR, “HİPNOZ” İLE BİRLİKTE SİZDEN YENİ KAREOGRAFİLER GÖRME ŞANSIMIZ OLACAK MI ?

Şu an bu albüm için dans derslerine yeniden başladım. Bazı şarkıların özel kareografileri var. Hem şarkı söyleyip hem dansetmek gerçekten çok zor. Bir kaç senedr buna alışmaya başladım. Şimdi daha iyi başardığımı düşünüyorum. Canlı performansları merakla bekliyorum çünkü ilk kez benim yazıp söylediğim pek çok şarkıyı seslendirecek olmam ve o şarkıları birlikte söylediğimizi göreceğim günü gerçekten büyük bir heyecanla bekliyorum. Istanbul’daki ilk konser 14 Haziran’da Studio Live’da sonraki ise 20 Haziran’da Fenerbahçe’de True Blue’da olacak. Geçen albümümde gerçekten çok uzun bir turne yaptım. Bu güne kadar yapmadığım bir şeydi bu. Elektronik müziğe olan ilgi çok iyi. Medya sektörü bazen bizim durumumuzu algılayamayabiliyor. Bu kadar değişim oluyor da bunlar nasıl oluyor. Hande Yener bitiyor mu batıyor mu yoksa yeniden çıkıyor mu gibi çok şey soruluyor bana. Ben ilk günkü başarılaırmın çarpılarını yaşıyorum, çok daha fazlalarını . O yüzden de bu ilgiye ve sevgiye çok çok teşekkür ediyorum. Değişmemi bekleyen ve isteyen herkese çok teşekkür ediyorum. Zaten değişimimi durduramıyorum. Umarım bana bu şekilde alışmaya devam edersiniz.

KENDİNİZİ KENDİNİZ İFADE ETMEK İSTEDİNİZ VE ŞARKILARIN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNA SİZ SÖZ YAZDINIZ. PEKİ NE OLDU DA BU GÜNE KADAR BUNU DENEMEMİŞKEN, BU ALBÜMDE DENEMEYE KARAR VERDİNİZ ?

Benim için albümdeki sözleri yazıyor olmak çok takıntılı bir durm değildi. Ama birdenbire “Pinokyo”yu yazdım ve çok beğendim. Çok başarılı ifade etmiştim anlatmak istediklerimi ve kendi tarzımı bu kadar iyi anlatabiliyorken neden bunları ben yapmıyorum diye düşündüm. İnsanın kendini bulması kendine güvenmesi biraz zor. Yapabileceğini bildiği halde yapmadığı ya da ertelediği şeyler oluyor, ya da belki çok mecbur kalırsa gerekleştiriyor.Ben rahat bıraktım kendimi hiç bir sıkıntıya sokmadan sen kendi albümünü hazırla beğenmezsen vazgeçersin dedim ve o yüzden çok rahat bir çalışma oldu benim için hiç bir sözü yazarken hiç bir kısıtlama olmadı beynimde. Özellikle gençlerin düşüncelerini duyguları çok fazla hissederek yazıdm. 17 yaşında yaşadığım şeyleri şu an onların da yaşadığını biliyorum. Çünkü bu ülkede doğup büyüyüp bir çok hayali olan gençlerden biri de bendim. Her şey istediğimiz gibi olmasa da bizler her şeyi istediğimiz gibi yapabiliyoruz, ben buna inanıyorum. Çünkü hiç kimse sizin hayalinizi size vermez. Sizin kendinizin bunu oluşturması gerekiyor ama tabiki bir ekibe, çok güçlü bir ekibe ihtiyacınız oluyor özellikle müzik yapıyorsanız. Bu anlamda çok şanslıyım ki müziği çok iyi bilen bir müzisyenle çalışyorum. Ben kendimi müzisyen olarak adlandırabilirm. Benim de ensrtrumanım artık hem sesim hem sözüm oldu. Bu çok güzel bir duygu tabi ama benim için müzisyenim şarkıcıyım gibi kriterler yok. Güzel bir proje yaptık ve ben ortaya çıkan işe bakıyorum. Hepimizin çok büyük emeği var çok isteyerek yaptık. Gerçekten bunu kelimelerle anlatmak çok zor.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Gülşen Bir Ihtimal Biliyorum Dmc
2
Hande Ünsal Seni Sever Miydim ? Dmc
3
Bora Duran Sana Doğru Pasaj & Garaj Müzik
4
Buray Aşk Bitsin Sony Müzik
5
Simge Öpücem Dmc