RÖPORTAJLAR

Mustafa Ceceli & Sinan Akçıl
Mustafa Ceceli & Sinan Akçıl

Pop müziğin sevilen isimleri Mustafa Ceceli ve Sinan Akçıl ile yepyeni düet çalışmaları 'Anlarsın' adlı single çalışmasının detaylarını konuşmak üzere bir araya geldik.

17.12.2018

ÖNCELİKLE NASIL BİR ARAYA GELDİNİZ?

Mustafa Ceceli: Sinan ile yıllardır dostluğumuz var. Müzikal bir sürü iş birliğimiz var ama ilk defa seslerimizi de birleştirdik. Mayıs ayında bir sabah bana bu şarkıyı dinletti aslında planı sonbaharda single olarak bu şarkıyı çıkarmaktı, benim de aranjmanını yapmam şeklindeydi ilk plan birgün telefon açtım, gerisini Sinan'dan dinleyelim.

Sinan Akçıl: Şimdi şöyle oldu birgün telefon açtı ve dedi ki şarkıyı unutmadım ben dedi ve nakaratı söyledi ben de inanamadım yani üç ay sonra nakaratı hatırlaması çok enterasandı ve dedi ki beraber mi yapsak deyince bende de bir ışık yandı. Ardından hakikaten beraber yapalım çünkü zaten muhteşem bir yorumcu. Sonra gittik buluştuk  Samsun Demir ile görüşmemiz zaten her şey bütün bunların toplamı on gün içinde klip dahil her şeyi hallettik. O ilk heyecanı hiç kaybetmedik şarkıyı ilk duyduğumuz andan itibaren bugüne gelene kadar hala aynı heyecanda Anlarsın'ı her duyduğumuzda aynı keyfi alıyoruz.

VIDEO KLİBİN HİKAYESİNDEN BİZLERE BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Mustafa Ceceli: İki erkek düet yapıyoruz dolayısı ile konsept çok fazla sayıda değildi. Ya birimiz aşk kahramanı olacaktı diğerimiz onun çok yakın bir arkadaşı belki derdine teselli olan bir dostu gibi olacaktı. Fakat Sinan dediki biz anlatıcı olalım. O da bir sürü klibinde anlatıcı oldu kendi de başrol oynadı. Ama dedik ki bu klipte anlatalım.

Sinan Akçıl: Şöyle diye ben adlandırıyorum klipteki garson olmamızı, o kadar çok insanların eşlik ediyoruz ki insanların duygularına servis eden iki garsonu canlandırdık aslında. Ayrılan var, barışan var, baba olduğunu öğrenen var, evlilik teklifi eden var, doğum günü var,  doğum günün de evet gerçekten yan yana olmak istediğini söyleyen var. Yani bütün bu duygular zaten normal hayatta da bu tarz mekanlarda çalışan tüm insanlar eşlik ediyorlar. O yüzden insanlara sıcak geldi ve bu şekilde hatta gözlükle beraber La Casa De Papel'deki  profesöre benzetildim o da hoşuma gitti.

ŞARKI İLE İLGİLİ GELEN YORUMLAR NASIL?

Mustafa Ceceli: Çok iyi radyolarda inanılmaz derecede sevildi. Her gün tırmanıyor daha da yukarıya gidiyor, sosyal medyada da çok seviliyor. Bir şarkının sevildiğini, insanların hayatına dokunduğunu artık caps'lerden de algılayabiliyoruz. Dinleyenin, dinleyicinin verdiği ilk tepki şu oluyor,bir kere ile bırakamıyoruz diyorlar mutlaka başa sarıyoruz. Ben bir müzisyen olarak her gün onlarca şarkı dinleyen birisi olarak bu şarkının nakaratını üç ay boyunca  beynimden çıkartamadım. Dolayısıyla insanların da böyle virüs gibi insanlara yapışmış bir şarkısı oldu.

Sinan Akçıl: Aynen öyle. Tabii ki bu şarkı yazarken de hissettiğim duyguların insanlara geçmesi. Çünkü normalde dışarıdan konuşması  çok kolay hayatlarımız ile ilgili veya insanların yaşadığı aşklar ile ilgili, sadece ve sadece o kişi başına geldiğinde anlıyor. Bende burada bunu anlatmaya çalıştım  ''sevdanın her halini, mağlubunu galibini anladım yaşayınca seninle, herkesten özür dilerim, yine dönerim başına gelse senin de anlarsın'' bu duygu herkese geçiyor.

PEKİ BUNDAN SONRA MÜZİKAL  KARİYERİNİZDE NASIL İLERLEMEYİ PLANLIYORSUNUZ?

Sinan Akçıl: Çok enteresan şeyler oluyor tabii. Bu daha önce benim Mustafa'ya verdiğim 'Kıymetlim' şarkısı , 'Simsiyahım' şarkısı ve 'Vurulmuşum' şarkılarından sonra beraber bir şarkı seslendirdik. Fakat şu anda şöyle bir durum oldu, yeni albümünde benim iki ya da üç şarkım var en az Mustafa'nın Nisan ayında çıkacak albümünde, ayrıca benim yeni çıkacak single'ımın da düzenlemesi Mustafa Ceceli olacak. Yani biz bu şekilde iç içe geçerek müzikal anlamda devam etmeyi düşünüyoruz. Çünkü zaten çocukluk arkadaşıyız, insan da hem beğendiği, güvendiği müzisyenlerle hem de yakın bulduğu insanlarla yürüdükçe sırtı yere gelmiyor.

Mustafa Ceceli: Katılıyorum en önemlisi bizim camiamızda, müzik dünyasında hep problemler gündeme getirilir. Ama insanların aslında raflarda sadece rakip olduğunu farkında olmuyoruz. Orada bile birbirimize az önce Sinan söyledi iç içe ve griff durumdayız; sözünü, bestesini, seslendirisini , aranjman yaparsın, prodüksiyonunu yaparsın. Amaç faydalı olabilmek, Sinan ile bu uyumu yakaladığımızı düşünüyorum. Yıllar evvelki hayallerdi bunlar bugün gerçekleşiyor ama daha da ileriye daha yukarıya taşınacağını düşünüyorum.

Sinan Akçıl: Konser  teklifleri geliyor onu da söyleyeyim doğru söylüyor Mustafa. Özellikle yurt dışı'ndan böyle bir talep var. Mutlaka herhalde bizim beş altı konserimiz 2018 sonu ve 2019 yılı itibari ile beraber de olacak yani kendi sahnelerimiz artı birkaç şarkı gibi onu da buradan müjdelemiş olalım.

MUSTAFA CECELİ HAYRANLARINA YENİ ALBÜM İLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Görünen o ki Sinan'ın single benim albümden önce çıkacak gibi. Biz daha dün sözleşmemizi yaptık ve 7'nci  albüm için düğmeye basmış bulunuyoruz. İlkbahar'ı hedefledik genellikle albüm ne zaman çıkar sorusunun en güzel  yanıtı bittiği zamandır. Bittiğinde çıkar ama tahminimiz Nisan, Mayıs gönlümüzden geçen bu, bir aksilik olmazsa bu tarihlerde çıkarmayı planlıyoruz. Sinan'ın evet bence minimum üç tane şarkısı olacak, her geçen gün de yaptığı yeni şarkıları benimle paylaşıyor.

YAKALADIĞINIZ BU BAŞARIYI NEYE  BORÇLUSUNUZ?

Mustafa Ceceli: Bu yakaladığımız sinerjiyi ve havayı sürdürmek önemli taşımak önemli. İnsan o heyecanı üstünde taşıdığı müddetçe daha da faydalı olabiliyor, üretebiliyor. Bir de Sinan'ın şöyle bir huyu yok ''ya bu şarkı çok iyiymiş ben bunu kendime saklayayım, kendime single yapayım'' değil aksine bir stüdyo'ya giriyoruz  her şeyi deniyoruz ondan sonra karar veriyoruz. Müzikte adaletli ve hakkaniyetli olmak bence olmazsa olmaz. İkimiz de yeni albümlerimiz için birbirimizi müzikal olarak her anlamda daima destekliyor olacağız.

PEKİ SİNAN AKÇIL SEVENLERİNİ İLERLEYEN DÖNEMLERDE NELER BEKLİYOR?

Sinan Akçıl: PowerTürk aracılığı ile söyleyeyim hayatımda belki de yazdığım duygusal sözleri yazdım son dönemde ve o  şarkıyı 14 Şubat'ta çıkarmayı düşünüyoruz single olarak, Mustafa Ceceli aranjesi ile. Ardından da hani benden hep beklenen '' 'Şarttır Şarttır', 'Atma' , 'Tabii Tabii'nin kardeşi olan gerçekten çok heyecanlandıran başka bir  şarkı da Nisan, Mayıs gibi single olarak gelecek ve yaz ayında güneşe eşlik edecek. Ama önce bir aşk sonra da büyük enerjili bir yaz şarkısı geliyor diyebilirim.

 

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Ece Seçkin ft. Ozan Doğulu Vazgeçtim Özdemir Müzik
2
Ziynet Sali Bana da Söyle DMC
3
Buray Kabahat Bende Sony
4
Mabel Matiz Ft. Sibel Gürsoy Mendilimde Kırmızım Var Zoom
5
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc