RÖPORTAJLAR

Soner Arıca
Soner Arıca

90'lı yıllardan günümüze onlarca hit şarkıya imza atan Pop müziğin sevilen ismi Soner Arıca, bir Onno Tunç şarkısı olan 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım' ile yeniden sevenleriyle buluştu. Arıca ile yeni şarkısının detaylarını ve gelecek projelerini konuşmak üzere PowerTürk stüdyolarında bir araya geldik.

12.11.2018

'BEN YOLDAN GÖNÜLLÜ ÇIKTIM'I YENİDEN YORUMLAMA FİKRİ NASIL GELİŞTİ?

'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım' Yeşim Salkım'ın Türk Pop müziğine merhaba dediği albümde en önemli şarkılardan biriydi. Ve aslında ben bir Onno Tunç şarkısı söylemek istediğim için bu adrese doğru gittim. Çünkü Onno Tunç'un diğer şarkıları defalarda seslendirilmişti. 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'ın, Yeşim'in söylediği dışında hiçbir versiyonu olmadığından şarkıya talip oldum. Herkesin olduğu gibi benim de çok sevdiğim bir şarkıydı zaten. O yüzden 90'lardaki ruhunu da korumaya çalışarak ama kesinlikle 2018 hatta 2020'lere gidecek bir altyapı olmasını hedefledik. Miraç Kutlu yaptı düzenlemesini.

SANIRIM ŞARKI YAYINLANANA KADAR YEŞİM SALKIM'IN DA HABERİ YOKTU. DİNLEYİNCE TEPKİSİ NASIL OLDU?

Hayır, Yeşim'in hiçbir şeyden haberi yoktu. Hatta bizim çekirdek ekibimiz dışında kimsenin haberi yoktu. Çünkü bu şarkıyla ilgili kimseden "Neden cover yapıyorsun" gibi bir cümle duymak istemiyordum. Yeşim'e büyük sürpriz oldu ama Yeşim benim çok sevdiğim bir arkadaşım. Birbirimizi gördüğümüzde hep takılırdık. Hatta o bana hep "Derbeder'i birlikte okusak mı?" diyordu. Bende bu şarkı çıkınca ona sosyal medyadan "Hadi artık Derbeder senindir" diye haber gönderdim. Yeşim'in yaklaşımı çok harika oldu. Kendine, sanatçı kimliğine yakışan bir şekilde yorum yaptı. Çok yüreklendirici şeyler yazdı. Senden başkasına da bu kadar yakışmazdı şarkı dedi. Tahmin ettiğim şey oldu aslında.

VIDEO KLİBİN MEKAN SEÇİMLERİ OLDUKÇA DİKKAT ÇEKİCİ. NERELERDE GERÇEKLEŞTİRDİNİZ ÇEKİMLERİ?

Gerçekten amacımıza ulaştık diyebilirim. Türkiye gerçekten çok güzel, harika yerleri var ama hep daha merkez noktalar hedef alınarak çekildi bundan önceki klipler. Açıkçası ben de öyle yaptım. Ama burada Kaş'tan başladık Alaçatı'ya doğru geldik. Kaş, Fethiye, Muğla, Akyaka ve en son Alaçatı. Buralar da aslında nokta atışı yerler ama biz daha çok bu gittiğimiz yerlerin bir saat uzaklığındaki bazen terk edilmiş bir köy, bazen yarısı kurumuş bir gölü tercih ettik. Gerçekten benim kliplerim içinde bambaşka bir yere koyacağım beş klipten biri diyebilirim rahatlıkla.

YENİ İMAJINIZ İLE İLGİLİ ALDIĞINIZ GERİ DÖNÜŞLER NASIL?

Bizim Gökhan ile son üç yıldır yaptığımız klipler hep çizginin üzerinde oldu. Taklit edildiği de oldu. Biz de bir yerlere bakarak bir şey oluşturuyoruz sonuçta ama burada artı bir şey daha olsun dedik. Styling her zaman çok önemli. Bazen yalnızca beyaz T-shirt ile olursunuz ama meseleye ne kadar yakışıyor o çok önemli. Bu şarkı tam da bu saç modeline uygun olabilecek bir şeydi. Ben bu kadar onaylanacağını açıkçası tahmin etmemiştim.

UZUN ZAMANDIR YENİ BİR ALBÜM YAPMIYORSUNUZ. YAKIN GELECEKTE BÖYLE BİR PLAN VAR MI?

Şu anda aslında bir albüm projesinin içindeyim ben. Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'da o projenin bir parçasıydı. Ama artık çok sık albüm yapılanıyor diye mümkün olduğunca en iyisini yapalım diye her şeye çok titizleniyoruz. Bu da biraz zaman alıyor tabi. Açıkçası 4 ayda birde şarkı paylaşmak istediğimden Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'da o paylaşıma dahil oldu. Bundan sonra muhtemelen bir single daha gelebilir. Ya da bu şarkının yol alışına göre albüme kadar gidebiliriz. Ama albüme kadardan kastım en fazla Nisan.

SEVENLERİNİZİN SİZDEN BEST OF ALBÜM BEKLENTİSİ DE VAR. SİZ BU FİKRE SICAK BAKIYOR MUSUNUZ?

Ben de istiyorum ama Best Of çok avantajlı ama şöyle bir dezavantajı var. Sanki best of yaptığında çok fazla üretimin içinde değilmişsin gibi bir algı da doğmaya başlıyor. Çok özel bir proje haline getirilmeli. İki yıldır ğzerşnde düşünüyoruz. Hatta 25. Yılda olabilseydi keşke diyorum. A ma 26. Yıla girdik onu kaçırdık. Düetler mi olacak, yoksa şarkılar bambaşka bir şekilde mi işlenecek buna bir şekilde bakacağız ama sadece şunu biliyorum şarkıların içinde benimde sesimin olmasını isterim. Çünkü buradayım ve kendimi yeni başlamış gibi hissediyorum. O şarkıların yazılıp çizildiği ana herkesten daha çok tanığım. Ama sırada o kadar güzel yeni şarkılar var ki Best of u beklide 30. Yıla saklayabiliriz.

BİRAZ DA KONSER PERFORMANSLARINIZDAN BAHSEDELİM…

Cumartesi günleri İstanbul'da düzenli olarak performans yapıyorum. Şimdi buna kısa bir süre önce Jazz performansı deneyimi de eklendi. Beni de çok heyecanlandırdı. Ama tabi benim çıkıp Jazz söylüyorum diyebilmem için henüz erken. Ama çok çalışıyorum üzerinde. Sanıyorum Ocak ayından itibaren biraz daha farklı bir konseptte bir performans daha yapmayı planlıyorum. Onun adını bulacağız bakalım. Ama stand-up ın müzikli hali gibi bir durum var kafamda.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ben çok teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
Ece Seçkin ft. Ozan Doğulu Vazgeçtim Özdemir Müzik
2
Ziynet Sali Bana da Söyle DMC
3
Buray Kabahat Bende Sony
4
Mabel Matiz Ft. Sibel Gürsoy Mendilimde Kırmızım Var Zoom
5
İlyas Yalçıntaş Bilmece Dmc