RÖPORTAJLAR

Soner Arıca
Soner Arıca

Pop müziğin sevilen ismi Soner Arıca, duygusal çalışması 'Kaç Kere'nin detaylarını bizlerle paylaştı.

09.08.2019

'KAÇ KERE' NASIL BİR ŞARKI OLDU?

Ben 'Kaç Kere'yi stüdyoda okurken yaptığım bir sosyal medya paylaşımımda "şarkıyı ne zaman paylaşacağımı bilmiyorum ama paylaştığımız zaman içimizde Şubat yangını bir efkar olacak" demişim. Bu cümleden anlaşıldığı üzere yoğun duygusal, biraz isyan gibi, biraz sitem gibi, biraz insanın kendiyle hayatla dertleşmesi gibi derin bir temaya dayanıyor. Yoğun duygusal bir şarkı. Aslında belki bu anlamda benim pop müziğin romantik kanadına kattığım, yazdığım, bestelediğim ve söylediğim o klasik slow şarkılar zincirinin bir halkası gibi durabilecek bir şarkı. Sözü ve müziği de bana ait.

YİNE DİKKAT ÇEKİCİ BİR VIDEO KLİP İLE EKRANLARDASINIZ. ÇEKİMLER NEREDE GERÇEKLEŞTİ?

Video klibi Konya'nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Krater Gölü'nde çekti. Aslında orada birkaç nokta daha var ama biz klibi çekmeye gittiğimizde gölün suyunun bittiği, yani gölün kuruma tehlikesi altında olduğunu biliyorduk. Ama oraya gittiğimizde bu durumun ciddiyetinin daha fazla farkına vardık ve bu durum beni çok etkiledi. Çünkü o gölde o çevrede yaşayanlar yüzme öğrenmişler. Yani o kadar önemli bir yer ve dünyaca da ünlü bir göl aslında. Çünkü yukarıdan bakıldığında nazar boncuğu görüntüsü olan bir gölmüş ve ne yazık ki şimdi suyu yok. Biraz oraya da dikkat çekmek istedik. Sanki gölün yok oluşu şarkıdaki o ben milyon kere öldüm cümlesine de dokunuyor gibi geldi bana açıkçası ve çok hüzünlendim çekim sırasında. 3 gün boyunca hep o bölgedeydik. Alahan Manastırı da vardı çekim yaptığımız yerler arasında. Ama dediğim gibi ben özellikle Meke Krater Gölü'nün benden bile daha fazla başrolde olmasını istedim.

ŞARKI İLE İLGİLİ YORUMLARI OKUYOR MUSUNUZ? GERİ DÖNÜŞLER NASIL?

Bazı şarkılar daha stüdyoda hatta aranjörle buluşturulup yapılmaya başladığında başka bir sinerji ortaya çıkartıyor. Orada çıkan sinerji bizi yanıltmadı. Şarkı çıkar çıkmaz kısa sürede benim tüm kariyerimin en önemli şarkılarından biri haline geleceği ile alakalı yorumlar yada o içerikte mesajlar aldım. Yanılmıyorlardı çünkü bu şarkı söz olarak da melodi olarak da bir kere dinleme şansı verildiğinde asla içinden çok kolay çıkılamayacak bir şarkı. Her şarkım için bu cümleyi kullanmıyorum ama şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim, özellikle sosyal medya hayatımıza girdiğinden bu yana en çabuk en fazla paylaşım aldığım şarkım bu oldu. Herkes hem kariyerimin hem de yılın en iyi şarkılarından biri olduğunu söylüyor. Bende öyle olduğuna inanıyorum.

BU SINGLE DIŞINDA BAŞKA NELER YAPIYORSUNUZ? YENİ PROJELER VAR MI?

Arka arkaya hiç durmadan yeni bir şeyler yapacağım. Öncelikle 'Kaç Kere'nin bir iki farlı versiyonu olacak. Hüznün dans eden hali diyebiliriz buna. Hemen ardından hem yeni albüm için şarkıları yapmaya devam ediyoruz ki albüm bitene kadar belki bir single daha paylaşabilirim. Bunun dışında You Tube kanalım için özel içerikler üretmeye başlayacağız. Ve bunlar 3 ayrı proje olacak. Bir tanesinin ne olacağını bildiğim için hemen paylaşabilirim. Sadece piyano eşliğinde söylediğim 10 veya 15 şarkıdan oluşan bir proje olacak. Bugüne kadar 150 şarkı seslendirdim. O 150 şarkının 60'a yakınını zaman zaman değişik formlarda paylaşacağız.

YAKIN ZAMANDA KONSERLER OLACAK MI?

Zaten İstanbul'da her Cumartesi canlı performans yapıyorum. 'Kaç Kere'nin yolculuğu sanıyorum beni İstanbul dışında da yola dökecek gibi görünüyor. Son üç yıldır yaptığım şarkılardan çok mutluyum ama 'Kaç Kere' sanki benim hayatımda üçüncü perdeyi açacak gibi. Öyle bir his var içimde. Bu yüzden o şarkıyla birlikte Ağustos sonu itibariyle Best Of mantığında konserler için yola çıkmamız söz konusu.

TEŞEKKÜR EDERİZ…

Ben teşekkür ederim.

https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/a/-/a-1537800587.jpg
https://cdn.powergroup.com.tr/powerturk/banners/j/a/jack-1537800546.jpg
PowerTürk Pop 40
1
İlyas Yalçıntaş Olur Olur Alfa 7 Production
2
Zeynep Bastık Uslanmıyor Bu Hypers
3
Sezen Aksu Ben De Yoluma Giderim SN Müzik Yapım
4
Oğuzhan Koç Yok Sanayım Hypers
5
Buray Kış Bahçeleri Sony Müzik